ریپورتاژ آگهی
امامزاده یحیی سبزوار

امامزاده یحیی سبزوار

امامزاده یحیی سبزوار مجموعه ای از حرم، ایوانی بزرگ و دو مناره، یك حجره در قسمت جنوبی ایوان و یك حجره در قسمت شمالی حرم می باشد
  • 1402/03/01
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : سبزوار
  • دسته : امامزاده های ایران
آدرس : خراسان رضوی، سبزوار، تقاطع خیابان های اسرار شمالی و بیهق، امامزاده یحیی
تلفن : 66059000-021

امامزاده یحیی سبزوار مجموعه ای از حرم، ایوانی بزرگ و دو مناره، یك حجره در قسمت جنوبی ایوان و یك حجره در قسمت شمالی حرم می باشد. گفته شده است این آرامگاه، مدفن یكی از برادران امام رضا (ع) می باشد. قدمت آرامگاه امامزاده یحیی به احتمال قوی به قرن ششم هجری می رسد. آرامگاه امامزاده یحیی سبزوار در وسط شهر سبزوار واقع شده است.


معماری
در زمانهای گذشته امامزاده یحیی (ع) بنایی ساده و حجره ای با چهار شاه نشین بود كه در مرمت و بازسازی آن ایوان و دو مناره، گنبد و حجره ها اضافه شدند و شكل جدیدی را به خود گرفتند. گنبد این امامزاده چهارده متر ارتفاع دارد. دو مناره در دو طرف درب ورود از خیابان اسرار واقع شده است. در شمال مقبره صحن كوچكی وجود دارد كه در بخش شمالی حرم واقع است. حرم در ضلع شرقی محوطه بنا شده است و شامل فضای درونی و چهار شاه نشین می باشد. در پشت بام امامزاده در قسمت جنوبی گنبد روی دیوار كناری خیابان نمای دو ستون كاشی كاری مانند مناره كوچكی ساخته شده است. در قسمت شمالی امامزاده رواقی وجود دارد كه قسمت حنوبی آن به فضای دورنی حرم متصل است. حجره كوچكی را برای شمع خانه حرم در نظر گرفته اند كه وسایل حرم و شمعدانی برنجی را در آن نگهداری می كنند. این امامزاده دارای نماسازی و تزئینات آجری است. تمامی دیوارهای دخلی بنا با سنگ مرمر تزئین شده است و بالای آن كتیبه ای از جنس كاشی با خط ثلث و متن آن آیاتی از سوره نور قرار دارد. دیوارهای حرم و زوایای زیرگنبد، آینه كاری شده اند. پوشش زیرین گنبد به گونه عرق چینی (طاق كلنبو) می باشد. بنای اصلی و قدیمی مقبره به قرن ششم مربوط است. اما در ظاهر بنا چیزی از بنای اصلی دیده نمی شود. امروزه كاشی و سنگ و آینه كاری و ضریح داخل حرم، گچ كاری شده را می توان در ظاهر بنا دید، كه تمام آنها به قرن اخیر تعلق دارد.


موقعیت مكانی
سبزوار، تقاطع خیابان های اسرار شمالی و بیهق، امامزاده یحیی

امامزاده یحیی سبزوار-UNTU6Xpz95

امامزاده یحیی سبزوار-vKhgxtetQG