محل تبلیغ شما محل تبلیغ شما
ریپورتاژ آگهی
خانه ملا محمد ترشیزی سبزوار

خانه ملا محمد ترشیزی سبزوار

خانه ملا محمد ترشیزی در خیابان سید جمال الدین اسد آبادی سبزوار واقع شده و از دو قسمت زمستان نشین و تابستان نشین تشكیل گردیده، بخش زمستان نشین آن در حدود هشتاد سال و بخش تابستان نشین آن حدود شصت سال قدمت دارد.
  • 1402/02/31
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : سبزوار
  • دسته : عمارت های تاریخی ایران
آدرس : خراسان رضوی، سبزوار
تلفن : 66059000-021

بازدید کننده گرامی : هم اکنون امکان خرید لینک پرومکس از این صفحه برای شما محقق می باشد.

لینک پرومکس چیست ؟ دریافت لینک از مطالب دارای رتبه گوگل

مزایای لینک پرومکس چیست ؟ 1- سرعت : شما را سریع‌تر به نتیجه دلخواه می‌رساند. 2- لینک مرتبط و معتبر: از مقاله‌ای که در رتبه برتر نتایج گوگل قرار دارد و با کسب‌وکار شما مرتبط است، لینک دریافت می‌کنید. 3- صرفه‌جویی در هزینه‌ها : با توجه به اینکه نیازی به تولید محتوا ندارید در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود. 4- ترافیک هدفمند : با دریافت لینک از مقالات برتر گوگل، می‌توانید کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت کنید.

خانه ملا محمد ترشیزی در خیابان سید جمال الدین اسد آبادی سبزوار واقع شده و از دو قسمت زمستان نشین و تابستان نشین تشكیل گردیده، بخش زمستان  نشین آن در حدود هشتاد سال و بخش تابستان نشین آن حدود شصت سال قدمت دارد. این بنا در كل متعلق به دوره پهلوی اول است. ورودی بنا از جانب شرق بوده و كل محوطه از سه قسمت شامل بنای اصلی، اندرونی و نیز حیاط دیگری در ضلع جنوبی با اتاقهایی در سمت شمالی  آن تشكیل شده است. از مهمترین عوامل تزئینی بنا می توان به آجر كاری رجنام، دیواره حیاط و بالای پنجره های بیرونی اشاره نمود و همچنین گچبری  اطراف روشنایی و كادر بندی ساده سقف اتاقها و پنجره های  مشرف به حیاط شرقی و نیز وجود بادگیرهایی در سقف كه هم اكنون برای تهویه اتاق ها استفاده می گردد جلوه خاصی به بنا بخشیده است.

باغ ترشیزی نیزاز آثار تاریخی شهرستان سبزوار و نمونه ‌ای از باغ‌ های ایرانی محسوب می ‌شود. باغ ترشیزی روستای باغان در فاصله هفت كیلومتری شرق سبزوار قرار دارد و یكی از آثار تاریخی سبزوار است كه متعلق به خانواده ایرج ترشیزی می ‌باشد. ترشیزی‌ ها از خانواده ‌های اصیل و ثروتمند سبزوار هستند كه در آن زمان دارای چندین باغ ازجمله در روستاهای باغان، مهر آباد و چند خانه با ارزش تاریخی است كه یكی از آنها متعلق به ملامحمد ترشیزی می ‌باشد كه به ثبت ملی نیز رسیده است. ترشیزی ‌ها اولین گاراژ باربری و مسافربری سبزوار را تأمین كرده‌ اند كه امروزه به ‌نام گاراژ محمدیه معروف است و یكی از آثار تاریخی سبزوار محسوب می ‌شود. باغ ترشیزی باغان بصورت یك عمارت با دورنمای اصلی (شمالی- جنوبی) ساخته شده و دقیقا‌ً قرینه هم می ‌باشد. عمارت اصلی فضاهایی مثل تالار پذیرایی، پنج دری، اتاق ‌های نشیمن، دالان، راهرو در خود جای داده و ساختمانی كه در ضلع جنوب شرقی عمارت و چسبیده به آن قرار دارد، شامل آب انبار، حوضخانه، بادگیرخانه، مطبخ، انباری و… است. باغ عمارت در ضلع جنوبی قرار دارد و درختان كهنسالی فضای باغ را آراسته ‌اند و تزئینات این عمارت شامل گچبری، یزدی بندی گچی نیم طاق ورودی‌ ها و آجر كاری فوق العاده زیبا در بنا ‌شده است.


موقعیت مكانی
سبزوار، میدان حكیم، خیابان اسدآبادی، پشت دبیرستان قدیمی اسرار

 

خانه ملا محمد ترشیزی سبزوار-hgpxeeBjiB