ریپورتاژ آگهی
یخدان گلی خلیل آباد

یخدان گلی خلیل آباد

یخدان گلی كه زمانی محل تأمین یخ و آب سرد اهالی بوده است و از این مكان در فصل گرما، آب سرد و گوارا تهیه می كردند اكنون به اثری تاریخی برای گردشگران تبدیل شده است.
  • 1402/02/15
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : خليل آباد
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : خراسان رضوی، خلیل آباد
تلفن : 66059000-021

یخدان گلی كه زمانی محل تأمین یخ و آب سرد اهالی بوده است و از این مكان در فصل گرما، آب سرد و گوارا تهیه می كردند اكنون به اثری تاریخی برای گردشگران تبدیل شده است. این بنای گلی به شكل مخروط بوده و مصالح به كار رفته در آن خشت خام و ملات گل است. همچنین دو اتاقك كه در گذشته یكی انبار كاه و دیگری اتاق یخدان بان بوده چسبیده به بنا ساخته شده است. از نكات جالب توجه این یخدان گلی استفاده از قطعات درشت چوب در میان شكاف قطرها است كه نقش سازه ای دارد و برای  استقامت بیشتر دیواره یخدان كاربرد داشته است. بنای یخدان كه مربوط به دوره قاجاریه میباشد  در سال ۱۳۹۰ با شماره ثبت ۳۰۳۶۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و در سال ۱۳۹۳ توسط وراث مرحوم محمد رضا ضیائی به میراث فرهنگی واگذار شده و در خیابان باهنر ۱۵ خلیل آباد قرار دارد.

 

سایر جاذبه های گردشگری
شهرستان خلیل آباد دارای ۸۵ اثر تاریخی شناسایی شده و یازده اثر تاریخی و چهار اثر ناملموس ثبت شده در فهرست اثار ملی است. مسجد جامع خلیل اباد از مهم ترین آثار تاریخی و چشمه های آبگرم طبیعی خلیل آباد از جاذبه های گردشگری شهرستان خلیل اباد است.

 

یخدان گلی خلیل آباد-rjvb77T6JBیخدان گلی خلیل آباد-2tnaSxYt0N

یخدان گلی خلیل آباد-olRX9J0O0n

یخدان گلی خلیل آباد-he7VM3foxe