ریپورتاژ آگهی
امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه

امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه

آستان امامزاده احمد الرضا (علیه السلام) جنوب غرب شهر تربت حیدریه و میان روستای سرسبز بوری آباد واقع شده است
  • 1402/02/14
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : تايباد
  • دسته : امامزاده های ایران
آدرس : خراسان رضوی، شهرستان تربت حیدریه، روستای بوری آباد
تلفن : 66059000-021

آستان امامزاده احمد الرضا (علیه السلام) جنوب غرب شهر تربت حیدریه و میان روستای سرسبز بوری آباد واقع شده است. بنای ساختمان به صورت هشت ضلعی است كه هر ضلع آن چهار متر می باشد و قدمت آن متعلق به دوره صفویه است.

برخی معتقدند وی از نوادگان موسی مبرقع (علیه السلام) می باشد؛ زیرا آنان به سادات رضاییه، رضایی و رضوی شهرت داشته اند؛ بنابراین به نظر می رسد با گذشت زمان احمد رضاییه به احمدرضا و سپس فرزند امام موسی كاظم (علیه السلام) شهرت یافته است؛ زیرا از سادات رضاییه كه در خراسان حضور داشتند می توان به ابوعبدالله احمد بن علی بن احمدالنقیب بن محمد الاعرج بن احمدبن موسی المبرقع بن امام جواد (علیه السلام) كه مادرش دختر موسی النقیب بن احمدبن محمدالاعرج بود و در طوس سكونت داشت، یاد نمود.

 

زیارت نامه
السَّلامُ عَلَیكَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّكِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّكَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاكَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُكَ، وَنَجا مُصَدِّقُكَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُكَذِّبُكَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنكَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَكونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِكَ وَطاعَتِكَ، وَتَصدیقِكَ وَاتِّباعَكَ، وَالسَّلامُ عَلَیكَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُكَ زائِراً، وَحاجاتی لَكَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُكَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیكَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَكاتُه.
سلام بر تو ای آقای پاك و پاكیزه و سرور من و ای دعوت كننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم كه تو حق گفتی و به حق و راستی سخن كردی و (مردم را) آشكارا و نهان بسوی مولای من و مولای خود دعوت فرمودی. رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق كننده تو و نومید و زیانكار شد تكذیب كننده ات و آنكس كه با تو مخالفت كرد. گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی كردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من. توئی درگاه خدا كه از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اكنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام كارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و بركاتش.

 مسیر دسترسی
این زیارتگاه در روستای بوری آباد كیلومتر ۴ جاده تربت به گناباد واقع شده است. مسیر دسترسی آن دشت محولات است كه از تنگ پست سلسله جبال نرمایه و كوه حسن غول عبورمی كند. از زاویه ارتفاعات رو به محولات گنبد امامزاده احمدالرضا (علیه السلام) در محاصره درختان بسیار انبوه بوری آباد؛ مشاهده می شود.

امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه-Y2nAF4jSvOامامزاده احمد الرضا تربت حیدریه-sHwKFYenaY

امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه-Sb64LN0sCC

امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه-0rbV2gShmC

امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه-8pGGa4E2WX

امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه-zMvfG2n2mw

امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه-6MosW7KoKl

امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه-WfEuCpNcjx

امامزاده احمد الرضا تربت حیدریه-5JYQB85NWm