ریپورتاژ آگهی
پل كله لنجان

پل كله لنجان

استان اصفهان با زاینده رود معروف خود شناخته می شود.
  • 1401/12/14
  • استان : اصفهان
  • شهر : لنجان
  • دسته : پل های تاریخی ایران
آدرس : اصفهان، لنجان، زاینده رود، كله مسیح
تلفن : 66059000-021

استان اصفهان با زاینده رود معروف خود شناخته می شود. زاینده رود سرچشمه گرفته از كوه های بختیاری، مسیری را به طول ٣۶۰ كیلومتر طی كرده و پس از عبور از مركز شهر زاینده رود به مقصد اصفهان و نهایتا"به باتلاق گاوخونی منتهی می شود و دارای پلها و سدهای متعدد است كه در دوران مختلف تاریخ بر روی این رود احداث شده اند. یكی از این پلها، پل كله نام دارد كه در شهرستان لنجان قرار گرفته است.

آنگونه كه نقل شده در روزگار صفوی كه دوران عظمت و شكوه اصفهان بود، شاه عباس اقدام به نوسازی راه ارتباطی كهن بین بختیاری و خوزستان كرده و در جهت سهولت حمل ونقل و هموار كردن راه قدیمی لنجان پلی جدید در حاشیه شمالی زاینده رود ایجاد نمود كه به سوی غرب اصفهان بود، این راه هموار پلی است كه بر روی زاینده رود و در مجاورت روستاهای نوگران و مدیسه قرار دارد و در ابتدا پل قلعه نام داشت ولی به تدریج تحت تأثیر گویش رایج این مردمان پل كله خوانده شد. این پل قدیمی و معروف كه چندین بار بازسازی شده است در گذشته راه عبور اصفهان به شهركرد بوده و مردم اصفهان و نقاط دیگر برای گردش و تفریح كنار آن  اطراق می كنند.

پل كله دارای ۹۸ متر طول، ۶ متر عرض و ۱۱ دهانه می ‌باشد كه از مصالح آجر، سنگ و ساروج ساخته شده و به علت وجود باغها و بیشه زارهای اطراف آن از تفرجگاههای مردم و مسافران عبوری می ‌باشد. این پل ارتباط بین لنجان با استان چهار محال و بختیاری را بر قرار می‌ كند و در گذشته اطراق گاه اشتران از سفر استان اصفهان به چهار محال بوده است كه فضای بسیار زیبایی دارد و در حاشیه زاینده رود روستاهای كله مسیح كله مسلمان و از طرف شرق شهر سده را به هم ارتباط می‌ دهد. چشمه طاقها توسط پایه های سنگی زنجیر وار به هم حلقه شده اند كه از سالیان پیش استحكام خود راحفظ نموده اند، ولی گاه در مقابل هجوم بی امان آب، پل تحمل مقاومت نداشته و زنجیر پایه هایش از هم گسسته شده و مسافران در راه مانده اند.

این پل در حال تخریب است. در سال ۱۳۰۰ در اثر سیل آسیب دید و توسط اهالی به صورت غیراصولی مرمت شد. همچنین در سال ۱۳۵۳ مرمت ‌هایی بر روی آن انجام گرفت. تا سال ۱۳۶۳ بار تمامی ترافیك استان ‌های اصفهان و چهارمحال بر روی این پل بود. با احداث پل جدید بخش اعظم بار از روی این پل برداشته شد ولی در حال حاضر نیز به دلیل عدم وجود پل جایگزین تنها راه دسترسی محلی روستاهای اطراف بوده و عبور خودروهای سنگین و سبك پل را تهدید می‌ كند.


موقعیت مكانی
این پل در شهرستان لنجان و ۳۵ كیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است، این پل در مجاورت اتوبان شهركرد-اصفهان قرار دارد و ارتباط دو روستای نوگوران و مدیسه را بر قرار می ‌كند.

 

پل كله لنجان-JzMltbdZHB

پل كله لنجان-5LcJ5dRAW4

پل كله لنجان-e0wsvLenqO

پل كله لنجان-wJPSYXxCIx