ریپورتاژ آگهی
بازارچه مرزی پلدشت

بازارچه مرزی پلدشت

شهر پلدشت در شمال آذربایجان غربی هم مرز با كشور آذربایجان، هر سال پذیرای شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است
  • 1401/11/12
  • استان : آذربايجان غربي
  • شهر : پلدشت
  • دسته : بازارهای ایران
آدرس : آذربایجان غربی، پلدشت
تلفن : 66059000-021

شهر پلدشت در شمال آذربایجان غربی هم مرز با كشور آذربایجان، هر سال پذیرای شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. كشور ایران با نخجوان ۱۲۷ كیلومتر مرز مشترك دارد كه عمده مرز آن رود ارس بوده و تردد از طریق پل پلدشت-شاه ‌تختی انجام می گیرد؛ این پل كه در محدودهٔ مرز ایران و جمهوری خودمختار نخجوان با حضور پرویز داوودی معاون اول محمد خاتمی رئیس‌ جمهور ایران و الهام علی‌ اف رئیس جمهور آذربایجان در سال ۱۳۸۶ افتتاح شد، همواره پر از گردشگران و مردم دو سوی مرز است.

كار اصلی مردم پلدشت كشاورزی وتجارت است اما در چند سال گذشته و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تشكیل جمهوری آذربایجان، پلدشت از نظر تجاری اهمیت زیادی پیدا كرد و اكثر مردم به كار تجارت روی آوردند. یك بازارچه مشترك مرزی نیز در این شهر ایجاد شد. البته در چندین سال گذشته به دلیل رفع مشكل كم‌ آبی كه با احداث سد ماكو و انتقال آب آن به اراضی پلدشت و روستاهای اطراف حاصل شده‌ است، كشاورزی دوباره رونق یافته است.


بازارچه صنم بلاغی
به دلیل ارتباط و پیوند تاریخی بین مردمان آذربایجان ایران و جمهوری خودمختار نخجوان بازارچه صنم بلاغی در سال ۱۳۷۱ تأسیس و افتتاح گردید. این بازارچه ۱۴۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و دارای ۳۰ غرفه به همراه امكانات جانبی است كه ۱۵ تعاونی با ۳۳۰۰ عضو در آن مشغول به كار هستند. این بازارچه در ۳۰ كیلومتری شهرستان شوط قرار دارد. كالاهای وارداتی از این بازارچه لوازم یدكی خودرو و صادراتی مصالح ساختمانی، میوه و تره بار، مصنوعات صنعتی و صنایع چوبی است.

بازارچه مرزی صنم بلاغی پلدشت در جوار مرزهای جمهوری آذربایجان و در شمال آذربایجان غربی به واسطه شرایط ویژه و فعالیت پیله وران رونق زیاد دارد. انواع میوه،سنگ گرانیت،كاشی و ظروف چینی ایرانی، یخچال، كشمش و خرما، انواع لبنیات، ماهی و فرآورده‌ های آن، بخاری، تجهیزات دستگاه‌ های شن و ماسه، روشویی و سنگ توالت، رنگ ساختمان و دستگاه خمیر پهن كن از جمله كالاهای صادراتی از بازارچه صنم بلاغی پلدشت هستند. در این میان مهم ترین كالاهای صادراتی از این بازارچه مرزی را انواع میوه، ظروف شیشه ای و پلاستیكی و سنگ گرانیت و پروما تشكیل می دهد كه این كالاها توسط پیله وران فعال در بازارچه صادر شده است.

برای اینكه كالاهای تجار و پیله وران بدون واسطه و بصورت ارزان به دست مردم برسد بازارچه تجاری این شهرستان راه اندازی شده و مردم بویژه مسافران می توانند از این بازارچه خریداری كنند. به باور كارشناسان ملاقات حضوری پیله وران دو طرف مرز، تخصیص دادن پیمان وارداتی از سایر بازارچه‌ های شمال استان به بازارچه "ساری سو" ماكو و "صنم بلاغی" پلدشت و دیدار هر سه ماه یكبار مسئولین هر دو طرف می تواند مشكلات بازارچه و پیله وران فعال را حل كند.

در حال حاضر عملیات محوطه بازارچه صنم بلاغی نیز در ده هزار مترمربع در حال اجراست. قابل ذكر است كه هفت مركز اقامتی شامل پنج مكان اقامتی در بخش مركزی و دو اقامتگاه در بخش ارس این شهرستان آماده اسكان مسافران است. شهر پلدشت در جوار رود ارس آب و هوایی نسبتا گرم دارد و زمستان آن بسیار سرد است. رود زنگبار كه از مركز شهر پلدشت می گذرد در نهایت به ارس می ریزد. در حاشیه رود ارس درختان جنگلی زیبایی وجود دارد كه زیبایی خاصی به این منطقه گردشگری بخشیده است.


جاذبه های گردشگری پلدشت
بازارچه مرزی پلدشت (بازارچه صنم بلاغی)، رود ارس، سد ارس، بازار ماهی فروشان ارس، پایانه مرزی پلدشت، روستاهای ساری سو، بهلول آباد و قلعه جوق، كوه های گِچِه داغ، كلیسای آبادی قِزِل وانك (یا وَنك)، بقعه عرب لو و حیات وحش دره شام روستای «دودا» از جاذبه های گردشگری این شهرستان است.

 

بازارچه مرزی پلدشت-6LrcVjONOm

بازارچه مرزی پلدشت-3nQP8AbuO9