ریپورتاژ آگهی
مجتمع آبدرمانی قطور خوی

مجتمع آبدرمانی قطور خوی

چشمه های آب گرم و معدنی از جمله زیباترین جاذبه های گردشگری در جهان هستند كه سهم زیادی در صنعت گردشگری دارند.
  • 1401/11/09
  • استان : آذربايجان غربي
  • شهر : خوي
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : آذربایجان غربی، خوی، قطور
تلفن : 66059000-021

چشمه های آب گرم و معدنی از جمله زیباترین جاذبه های گردشگری در جهان هستند كه سهم زیادی در صنعت گردشگری دارند. در كشور ایران بیش از ۴۶۰ چشمه آبگرم شناسایی شده است و به نظر می رسد چشمه های شناسایی نشده دیگری نیز وجود داشته باشند. كاربری های درمانی چشمه های آبگرم ارتباط زیادی با ویژگی های ژئوشیمیایی آب آنها دارد و از این نظر چشمه های آب گرم ایران دارای تنوع ژئوشیمیایی قابل توجهی هستند. در این میان به معرفی مجتمع آبدرمانی قُطور در استان آذربایجان غربی می پردازیم.

مجتمع آبدرمانی قطور كه در منطقه ای با آب و هوای بسیار سالم و طبیعت زیبا واقع شده روزانه پذیرای تعداد زیادی از مردم است كه از دور و نزدیك جهت استفاده از آبگرم و طبیعت منحصر به فرد به این منطقه سفر می كنند. این مجتمع آبگرم در دو هزار و چهارصد مترمربع زمین در منطقه گردشگری قطور ساخته شده است. مرحله نخست این مجتمع كه با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده شامل دو استخر جداگانه برای بانوان و آقایان هركدام با پنجاه نفر ظرفیت و دارای امكانات جانبی در كنار جاده خوی به رازی می باشد. لازم به ذكر است كه استخرهای روباز و بخش لجن درمانی نیز در این مجتمع در حال احداث است. آب این مجتمع با دمای شصت درجه و برخورداری از املاح و مواد معدنی در درمان بیماری های پوستی، درمان درد مفاصل و روماتیسم بسیار مفید است.

 

جاذبه های منطقه
جاده خوی به قطور یكی از زیباترین جاده ‌های استان آذربایجان‌ غربی است كه هر سال میزبان گردشگران بسیار است كه در صورت سرمایه‌ گذاری می ‌تواند به یكی از قطب ‌های مهم گردشگری استان تبدیل شود.

قلعه كوراوغلی
در حدود ۳۵ كیلومتری این جاده قلعه تاریخی كوراوغلی به عنوان نماد مبارزات ظلم‌ ستیزی مردم ایران زمین با قامتی استوار از دور خودنمایی می ‌كند و در مجاورت این قلعه، بنای تاریخی كاروانسرای شاه عباسی و مجتمع آب درمانی قطور(آبگرم معدنی دره خان) قرار دارد. این قلعه سنگی در بالای كوه‌ های آلمالو بنا شده و همچون عقابی تیزبین تمامی منطقه و گذرگاه ‌ها و دره باصفای رودخانه قطور را نظاره گر است، در دامنه‌ آن كاروانسرای خان بالا و در كوهپایه‌ اش آبگرم معدنی قرار دارد. این قلعه در واقع محل دیده‌ بانی بوده و به علت مستقر بودن در بلندی كوه ‌ها تمامی مسیرهای منطقه، دره‌ ها و گذرگاه‌ها را زیر نظر داشته است. این قلعه در زمان صفویه بنا شده و كور اوغلی، قهرمان حماسی مردم آذربایجان، بر علیه ارباب قیام كرده و نامی ماندگار از خود در بسیاری از شهرها و كشورهای جهان به جا گذاشته است.

چشمه آب گرم ناحیه‌ خان
از سایر زیبایی ‌های این منطقه چشمه آب گرم ناحیه‌ خان است كه سبب شده هر روز میزبان علاقمندان و مسافران بسیاری باشد. چشمه اصلی آن در مجاورت رودخانه با دمای بیش از شصت درجه است كه با مخلوط كردن آب رودخانه با آب چشمه، آب ولرمی در حوضچه كوچك تهیه و مورد استفاده مراجعان قرار می ‌گیرد و درست پشت این چشمه آن طرف جاده كمی بالاتر از دامنه كوه اتاقك سنگی و سیمانی به شكل حمام صحرایی احداث شده كه معمولا مورد استفاده بانوان و آب این قسمت ولرم و قابل آب تنی است كه به صورت دوش حمام لوله ‌گذاری شده است.

 

مجتمع آبدرمانی قطور خوی-8iFPYb4RYd

پل هوایی قطور
پل هوایی قطور یكی دیگر از زیبایی‌ های این جاده است. این پل از نوع زیر قوسی است و تا مدت ‌ها بزرگ‌ ترین دهانه قوسی را در بین پل‌ های ایران داشت علاوه بر آن، این پل در زمان جنگ ایران و عراق مورد اصابت راكت‌ های عراقی قرار گرفت اما خوشبختانه راكت‌ ها به اطراف پل برخورد كردند. این‌ پل‌ كه‌ بر روی‌ دره‌ ای‌ وسیع‌ و با تكنولوژی‌ جدید جهت‌ عبور راه ‌آهن‌ و قطار احداث‌ شده ‌است‌، از پل‌ های‌ مهم‌ و شناخته‌ شده‌ خاورمیانه‌ محسوب‌ می‌ شود. طول‌ آن‌ ۴۴۸ متر، ارتفاع‌ آن‌ ۱۲۸ متر و قطر دهانه‌ آن‌ ۲۳۲ متر می باشد. ساخت این پل در سال ۱۳۴۹(1970 میلادی) به پایان رسید. گفته شده كه مهندس سازنده این پل یك خانم آلمانی است.


مسیر دسترسی
بخش مرزی قطور در شهرستان خوی هم مرز با كشور تركیه است. راه اصلی خوی-قطور-رازی یكی از جاده ‌های مهم در آذربایجان غربی و از نزدیك‌ ترین مسیرهای منتهی به شهرهای شرقی در كشور تركیه محسوب می ‌شود. این شهر در فاصله ۷۰ كیلومتری غرب شهرستان خوی قرار گرفته است. در مسیر خوی به قطور از كوهستان‌ های پر پیچ و خم كه دارای مناظر طبیعی بكری هستند، گذر خواهید كرد. این شهر در مرز ایران و تركیه بوده و نزدیك ‌ترین شهر به مرز رازی است. از شهر قطور به شهر وان تركیه ارتباط راهی مستقیم بطول ۸۸ كیلومتر وجود دارد.

مجتمع آبدرمانی قطور خوی-j9eY0Umcew