ریپورتاژ آگهی
چشمه و آبشار قینرجه تكاب

چشمه و آبشار قینرجه تكاب

روستای گردشگری قینرجه یكی از مهمترین جاذبه های طبیعی و گردشگری تكاب است كه در فاصله چهل كیلومتری مركز شهر تكاب و در فاصله پانزده كیلومتری مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان واقع شده است
  • 1401/11/08
  • استان : آذربايجان غربي
  • شهر : بوکان
  • دسته : چشمه های ایران
آدرس : آذربایجان غربی، تكاب، روستای قینرجه
تلفن : 66059000-021

روستای گردشگری قینرجه یكی از مهمترین جاذبه های طبیعی و گردشگری تكاب است كه در فاصله چهل كیلومتری مركز شهر تكاب و در فاصله پانزده كیلومتری مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان واقع شده است، دارای جاذبه‌ های خاص طبیعی از جمله آبشار و چشمه ‌های آب گرم متعدد است كه هر یك دارای خاصیت جداگانه ای هستند. مثلا" آب گرم قطور كه در شمال روستای قینرجه در كیلومتر سه واقع است برای شستشوی احشام كه مبتلا به بیماری گری و قارچ پوستی هستند بكار می رود. این چشمه های آبگرم دارای املاح و مواد معدنی بسیاری هستنند كه برای درمان انواع درد های مفاصل مفید و حائز اهمیت است و هرسال تعداد زیادی گردشگر به این منطقه آمده و از این طبیعت خدادادی استفاده می نمایند.

 

 

آبگرم قینرجه
آبگرم قینرجه در پنج كیلومتری شمال روستای قینرجه در شهرستان تكاب استان آذربایجان غربی و بالاتر از آبگرم قطور از میان یك دره سنگی، در جریان است. در جلو دربند محل جریان آبگرم دو حوضچه توسط ساكنین روستا درست شده است كه با توجّه به طبّی و درمانی بودن این آبگرم، در فصول گرم و هوای آزاد از آن استفاده شده و بخشی از این آبگرم با لوله كشی به حمام مركز روستا منتقل گردیده است تا بدون استفاده از سوخت، جهت استحمام اهالی روستا مورد استفاده قرار گیرد.


آبشار قینرجه
آبشار فصلی قینرجه در قسمت غربی كوه بلقیس و در محل روستای قینرجه (از توابع تازه كند) در شمال تكاب قرار دارد و بسیار زیبا و دیدنی است. این آبشار در مسیر رودخانه ای است كه در این روستا جریان دارد و در فصول گرم سال آب آن جهت مصارف كشاورزی بسته می شود. همچنین دامنه های كوه بلقیس با ارتفاع ۳۳۳۲ متر نیز یكی از زیباترین جلوه های طبیعی این منطقه است كه پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد. سنگ های این منطقه متمایز بوده و بویی خاص دارند، خاك و سنگ این منطقه بیشتر شبیه سنگ های آتشفشانی است و چشمه های جوشان و معدنی به وفور دیده می شوند. بناهای تخریب شده متعلق به هزاران سال پیش و مردمانی پرتلاش و كم ادعا، از ویژگیهای این منطقه است. در یك كلام تركیب طبیعت و تاریخ در این منطقه جالب توجه است.

آبگرم حاشیه رودخانه (حمام قدیم)
در قسمت غرب و پائین دست آبگرم قینرجه كه به دربند نیز معروف است، آب گرمی وجود دارد كه در یك زمین نسبتاً مسطح با دهانه تقریبی بیست متر مربع واقع شده است. آب موجود در آن به حالت فوران با حبابهای جوشان از اعماق زمین بالا می زند. دمای تقربی آب حدود چهل درجه سلسیوس است. استفاده از این آبگرم برای كسانی كه شنا بلد نیستند، خطرناك است چون عمق آب خیلی زیاد و نامشخص است. تاكنون چند نفر در این آب غرق شده اند كه حتی با وجود كمك گرفتن از غواص، موفق به پیدا كردن جنازه نشده اند. گفتنی است چند صد متر پایین تر از این قسمت، حوضچه ای در ادامه آب حمام قدیم برای استفاده بهتر درست شده است.


امكانات رفاهی منطقه
در این مجموعه ده واحد آلاچیق و دو واحد توقفگاه خودرو احداث شده و مسیر ورودی برای دسترسی به مجموعه آبگرم قینرجه به طول یكهزار و پانصد متر با احداث یك دهنه پل تعریض و تسطیح شده است. علاوه بر این، امكانات اقامتی مناسب از جمله آلاچیق در كنار آبشار زیبای روستای قینرجه تكاب احداث شده كه موجب رفاه حال بازدید كنندگان از این آبشار در فصل بهار و تابستان شده است.

چشمه های آبگرم طبیعی روستای قینرجه نیز بهسازی و با احداث چهار دهنه استخر آبگرم طبیعی و جدول گذاری محوطه، ساماندهی شده است. برای تأمین آب آشامیدنی این مجموعه یك منبع آب شرب و خط انتقال آب از چشمه تا منبع و همچنین سرویس‌ های بهداشتی مناسب و خدمات رفاهی دیگری تعبیه شده است.

چشمه و آبشار قینرجه تكاب-zb88IISfrc

چشمه و آبشار قینرجه تكاب-yCfC1eJztk

چشمه و آبشار قینرجه تكاب-Nv7jao3Pei