ریپورتاژ آگهی
آبشار و روستای گل آخئر

آبشار و روستای گل آخئر

آبشار گل‌ آخئر یكی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجانشرقی است كه در حوالی روستای گل آخئر (گورئیل) از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان 70 كیلومتری غرب ورزقان در دامنه های غربی كوه كسبه و در میان جنگلهای ارسباران قرار گرفته‌است.
  • 1401/11/06
  • استان : آذربايجان شرقي
  • شهر : ورزقان
  • دسته : آبشارهای ایران
آدرس : آذربایجان شرقی٬ ورزقان٬ خاروانا٬ بخش دهستان ارزیل
تلفن : 66059000-021

 

واژه گل آخئر در زبان تركی آذربایجانی به معنای تالاب جاری می باشد.

 

آبشار گل آخئر كه از جاذبه‌ های این روستا می‌ باشد، از سه چشمه پرآب و  خنك، تشكیل شده و با شدت به پایین سرازیر می‌شود. آب بسیار خنك این آبشار، از كوه‌ های شمالی و مرتفع این روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به یك آبشار زیبا تبدیل می‌ شود كه ارتفاع آن، حدود 12 متر است و سپس در ادامه، پس از عبور از دره زیبا و سر سبز و پردرخت و گذر از روستای ارزیل با رود طرزم به یكدیگر می‌ پیوندند و رود بزرگی نشكیل داده و به سمت روستای حاجیلار و كبود گنبد سرازیر می گردند. اهالی روستا به این آبشار چرنا می‌ گویند.

 

احتمالا آبی كه از این آبشار جاری است از دامنه های كوهها ی زنوز و روستای كوه كمر جاری میشود زیرا مسیری كه ادامه این آبشار می پیماید به ارتفاعات روستای كوه كمر منتهی میشود.

 

آبشار گل آخور ورزقان در موقعیت جغرافیایی E460724 N383337  در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.مسیرهای  دسترسی به آبشار:

1- جاده تبریز صوفیان - شش كیلومتر پس از پلیس راه - جاده امند و امتداد جاده حدود پنجاه كیلومتر تا روستای ارزیل و ادامه مسیر حدود سه كیلومتر تا گل آخئر.

طول جاده كلا آسفالت بوده و مسیر كوهستانی می باشد لذا در رانندگی دقت زیاد می طلبد و فاقد هرگونه تابلو های راهنما جهت رسیدن به گل آخئر می باشد لذا پس از روستای امند و گذر از سه راهی ایوند به سه راهی ایری می رسیم كه به سمت چپ ادامه مسیر داده و به سه راهی النجق - طرزم میرسیم كه در اینجا تابلو شما را به سمت راست هدایت می كند كه پس از عبور از روستای قیز كندی و طرزم به روستای ارزیل می رسیم و سمت چپ جاده شما راه به روستای گل آخئر هدایت می نماید. مسیر بین ارزیل و گل آخور بسیار دیدنی است یكطرف باغها سرسبز و یكطرف رودخانه پر آب و كوهای سر به فلك كشیده آنقدر  لذت بخش است كه آدمی دوست دارد همان جا بماند و دیگر به شهر برنگردد.

 

2- تبریز - اهر - ورزقان - خاروانا (سه راهی ممد آقا) روستای ارزیل و نهایتا گل آخئر بمسافت حدود 210 كیلومتر. اگر این مسیر را به گل آخور انتخاب كنید احتمال اینكه شب را باید در روستای ارزیل و یا گل آخئر بمانید زیاد است چون مسیر طولانی و  طول مسیر جا های دیدنی زیاد است.

 

3- تبریز - جاده بابا باغی و ادامه مسیر تا روستای آبخواره و سپس تغییر مسیر به سمت خاروانا - سه راهی ممد آقا - روستای ارزیل و نهایتا گل آخئر بطول 135 كیلومتر.(در سه راهی ممد آقا بعد از پیچیدن به جاده فرعی و طی حدود پنج كیلومتر راه به روستای ارزیل رسیده و از ارزیل تا خود آبشار باید یك كیلومتر راه خاكی را طی كرد، معدن طلای اندریان نیز در این منطقه قرار دارد.)

 

در طول مسیر رود آبشارهای كوچكی و جود دارد كه دیدن آنها خالی از لطف نیست.

از ارزیل تا روستای گل آخور 10 دقیقه با ماشین فاصله دارید صبح اول وقت پیاده روی در این مسیر( ارزیل تا آبشار) صفای دیگری دارد در ضمن بخاطر داشته باشید در این مسیر از ورزقان تا گل آخور پمپ بنزین وجود ندارد فقط یك سوپر ماركت در روستای ارزیل وجود دارد كه در صورت ضرورت میتوانید یك گالن از ایشان بنزین بگیرید پس یادتان نرود در ورزقان به مقدار بنزین دقت كنید. در ضمن بعد 2 كیلومتر از ورزقان كه رد شدید منطقه ای بنام زر آباد وجود دارد كه در سمت راست جاده است واقعا" دیدنی است .امكانات رفاهی :

سرویسهای بهداشتی در حد قابل قبول وجود دارد.

تعدادی آلاچیق جهت اسكان مسافران وجود دارد لذا جداً از نشستن یا چادر زدن در باغات شخصی خود داری فرمائید.

آب آشامیدنی ( بلاغ) در نزدیكی وجود دارد.

مغازه و بوفه كوچك جهت خرید و سایل مورد نیاز وجود دارد.روستای گل آخئر:

روستای گل آخور(گول آخئر) از توابع بخش خاروانای شهرستان ورزقان قرار گرفته و در ۷۰ كیلومتری شهر ورزقان واقع شده است. در اطراف این روستا چشمه ها و آبشار طبیعی و غار های زیر زمینی وجود دارند كه مشهورترین آن ها یك آبشار زیبا و دل انگیز با ارتفاع ۱۲ متر در قسمت شرقی روستا است كه آب آن به رودخانه ارزیل می ریزد.

این روستا با معماری كم نظیر خود سالانه پذیرای میهمانان و گردشگران زیادی می باشد.

لبنیات محلی و عسل از سوغات این روستا می باشد.مناطق گردشگری روستا:

علاوه بر این آبشار، قله جلا داغی این روستا و ییلاق‌های با لادست قله مورد توجه گردشگران  و كوهنوردان قراردارد.موقعیت جغرافیایی روستا:

روستا گل آخئر یكی از روستاها و جا‌ذبه‌های استان آذربایجان شرقی است كه از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا ، شهرستان ورزقان است.

این روستا در مسیر ورزقان-خاروانا در منطقه ای به نام سه راهی ممد آقا واقع شده است و در 70 كیلومتری مركز شهرستان قرار دارد كه روستای گل آخئر بدلیل وجود آبشار گل آخئر و نیز آب و هوای ییلاقی منطقه ای مستعد برای گردشگری در استان می‌ باشد كه همه ساله هزاران نفر را جهت بازدید از جاذبه هایش بسوی خود می‌ كشاند.

كوه كسبه، از یك طرف به منطقه جنگلی چیچكلی و از جهت‌های دیگر به ایری داغ، قرمزلی، اوزمدل و قلعه جوشین وصل می‌شود, وجود رودخانه ای دائمی كه از دل كوه خارج می‌شود، دره فوق العاده سرسبز و آسیاب‌های آبی، روستای گل آخئر را به مجموعه سیاحتی دلپذیری در قلب ارسباران تبدیل كرده است.آب و هوای منطقه:

آب و هوای ورزقان در تابستان معتدل تا گرم و در زمستان سرد و یخبندان و پربرف است.

 

آبشار و روستای گل آخئر-Guo8QjYwwz

آبشار و روستای گل آخئر-V2QqmaIETy

آبشار و روستای گل آخئر-QmPJiECdH0