ریپورتاژ آگهی
آبشار شیران

آبشار شیران

طبیعت چهارفصل، تراكم جمعیتی پایین و بارش فراوان برف و باران برای شهرستان هریس هوایی سالم، لطیف، روح افزا و بدون آلودگی را به ارمغان آورده است.
  • 1401/11/06
  • استان : آذربايجان شرقي
  • شهر : هريس
  • دسته : آبشارهای ایران
آدرس : آذربایجان شرقی٬ هریس٬ ۱۶ كیلومتری هریس٬ كنار جاده هریس مشگین شهر
تلفن : 66059000-021
طبیعت چهارفصل، تراكم جمعیتی پایین و بارش فراوان برف و باران برای شهرستان هریس هوایی سالم، لطیف، روح افزا و بدون آلودگی را به ارمغان آورده است. در این منطقه در هر دره‌ای آب جاری است و از هر قله‌ای چشمه‌ای سرازیر. یكی از جاذبه‌های طبیعی هریس وجود كوه‌های بلند و آبشارهای طبیعی مختلفی است كه به‌ویژه در فصل بهار نظر هر گردشگر را به خود جلب می‌كند. كوه‌های بلند،آبشار، «شیر ـ شیر» روستای شیران و طبیعت بكر اطراف آن، آبشار «میس دی قالاسی» در میان صخره‌های تیز و كوه‌های مرتفع اسماعیل كندی، دره و كوه‌های زیبا و آبشار گوران دربندی، آبشار ساری بره باخزه و گیاهان آبزی و چشمه گوارای جا‌جیخ‌لی، قبله گوزلر و سوقالخان، گلبوته‌ها و دره ژرف و ترنم آب‌های ساپلاغ و اوكوز داغی، پیرداغی، دربند خشكناب، دربند و آبشارهای متعدد تازه كند، چاتلاق قیه، آغ بولاغ، دوردبولاغ، یملیك‌لو، دهنه دره‌سی چمن زمین، باغ‌های قشلاق‌ها، و دهكده توریستی هرزه ورز و سدهایی همانند نهند، آربطان و پارام از قابلیت‌های غنی هریس در بخش گردشگری هستند.
 
آبشار شیران در موقعیت جغرافیایی N381609 E471655 در استان آذربایجان شرقی واقع است. این آبشار در حاشیه شمال شرقی روستای شیران كندی در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا واقع شده است. ارتفاع آبشار در حدود 10 متر است. چشمه های بسیار فراوانی از دل كوه بیرون زده و آب آنها در امتداد دره ها به همدیگر پیوسته و رودهای كوچكی تشكیل میدهند كه تعدادی از این رودها به همدیگر پیوسته و در میان دره شیران یا شیران دره سی در ادامه مسیر  و در بالا دست روستا آبشار زیبایی را به وجود آورده اند.
 


روستای شیران و طبیعت اطراف:

این روستا كه 6 خانوار و 27 نفر جمعیت دارد توسط كوه های مرتفعی احاطه شده است. در ادامه مسیر از روستای شیران به طرف مشگین شهر كوههای تو در تو و بهم پیوسته زیادی با پوشش گیاهی بسیار زیبا و با دره های عمیق و مراتع و دشتهای سرسبز و وسیع وچشمه های فراوان كه محل ییلاق عشایر  و جاذبه گردشگری منطقه میباشد چشم هر گردشگری را نوازش میدهد. این ییلاق در امتداد كوههای قوشا داغ كه از گویجه بئل اهر شروع و به جنگلهای حاتم مشه سی مشگین ختم میشود قرار دارد. این منطقه علاوه بر داشتن پوشش گیاهی متنوع از جمله علف گربه، ترشك، گزنه، شنگی، آویشن، نعناع كوهی، چای كوهی، پیاز كوهی، چله داغی و بسیاری گیاهان و گلهای دیگر دارای قارچ های خوراكی خوشمزه ای نیز هست.
جاده توریستی مشكین شهر - هریس جاده ای است كه به دلیل عبور از جنگل‌های ارسباران و مشكین شهر منظره منحصربه فردی داشته و به محور گردشگری تبدیل شده است.
این جاده علاوه بر تسهیل در عبور و مرور سه شهر هریس، مشكین شهر و سراب یكی از محورهای زیبا به شمار می‌رود.
این محور مسیر مشكین شهر - تبریز را ۴۰ كیلومتر و مشكین شهر به تهران را ۸۰ كیلومتر كوتاهتر می‌كند .
با توجه به زیبایی این جاده می‌توان بیشتر گردشگران و مسافران را از این جاده به شهرهای تبریز و اردبیل سوق داد.
 


مسیر دسترسی به آبشار و روستای شیران

روستای شیران در 16 كیلومتری شهر هریس در كنار جاده هریس مشگین شهر قرار دارد . برای رفتن به این روستا باید بعد از رسیدن به هریس به سمت جاده مشكین شهر كه از كنار اداره برق  هریس میگذرد ادامه مسیر داده و پس از طی 9 كیلومتر به روستای  اندیس و از آنجا هم به روستای شیران رسید.
 

آبشار شیران-HUmmWkUDHD

آبشار شیران-FKQPsKzQU2

آبشار شیران-wA2eHyNbsW