ریپورتاژ آگهی
مراحل پخت معروف‌ترین غذاهای مشهدی

مراحل پخت معروف‌ترین غذاهای مشهدی

غذاهای مشهدی خوش طعم و متفاوت هستند از این رو اگر تمایل دارید از مراحل پخت معروف‌ترین غذاهای مشهدی بیشتر بدانید با ما همراه باشید.
  • 1401/10/13
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : مشهد
  • دسته : غذاهای محلی ایران

غذاهای مشهدی خوش طعم و متفاوت هستند از این رو اگر تمایل دارید از مراحل پخت معروف‌ترین غذاهای مشهدی بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

غذاهای محلی مشهد یكی از جاذبه های این شهر می باشد كه باعث می شود با افزایش وزن به خانه برگردید! غذاهای معروف مشهد مثل شیشلیك، شله، یتیمچه و ... می باشد. شمار زیادی از مسافران تمایل دارند بعد از سفر خود دستور و مراحل پخت غذاهای محلی و سنتی مشهد را بدانند تا بتوانند مجدد مزه‌های جالبی كه تجربه كردند را تكرار كنند از این رو در ادامه به دستور پخت برخی از غذاهای مشهدی می‌پردازیم.

شله مشهدی، خوشمزه و مقوی

یكی از غذاهای بسیار خوشمزه ی مشهدی ها كه دارای ارزش غذایی بسیار بالایی هست، شله مشهدی است. در این غذای مشهدی پر است از حبوبات مختلف كه همین باعث شده هم بسیار غنی باشد و هم سیر كننده! از همین رو است كه این غذا یكی از غذاهای سنتی مشهدی ها است و كاملا یك وعده ی كامل و مقوی است. زنان با سلیقه مشهد بیشتر برای دادن نذری از این غذا استفاده میكنند.

مواد لازم پخت شله مشهدی :

لوبیا چیتی، لوبیا سفید، لوبیا رشتی، برنج نیم دونه، بلغور گندم، ماش، عدس، گشوت گوساله و ادویه هایی همچون نمك و فلفل استفاده می كنند.فوت كوزه گری در پخت این غذای سنتی مشهد در این قسمت است كه در آن از گوشت تازه و خیلی زیادی استفاده كنید تا طعم فوق العاده ای بگیرد.برای پخت این غذا باید زمان زیادی بگذارید. قوچانی ها و نیشابوری ها هم این غذا را با اندكی تغییر می پزند.

 

مراحل پخت معروف‌ترین غذاهای مشهدی-CDhfz7JZd5

پلو مخلوط مشهدی، اصیل و مهیج

یكی از غذاهای سنتی مشهد كه بسیار خوشمزه و لذیذ است و در عین آن طعم بسیار عالی دارد، پلوی مخلوط است. در كل این غذا تركیبی از استانبولی و لوبیا پلوی خودمان است.

شیوه طبخ پلو مخلوط:

برای تهیه این غذای دلچسب و لذیذ، ابتدا باید لوبیا سبز خورد شده را با گوشت، هویچ، پیاز و رب گوجه فرنگی مخلوط كرده و بگذارید تا خوب بپزد.سپس برنج را تا مرحله صاف كردن بگذارید تا قل زده و بعد از صاف كردن، سس تهیه شده با مواد ذكر شده را، به لا به لای آن اضافه كنید و بگذارید تا به خوبی دم بكشد. پیشنهاد می كنیم كه برای تهیه ی ته دیگ این غذا از نان و یا سیب زمینی استفاده كنید تا انگشت هایتان را در كنارش نوش جان نمایید.

مراحل پخت معروف‌ترین غذاهای مشهدی-giYy6x5YyT

چنگالی، یك عصرانه كم هزینه

شاید نام این غذای مشهدی ها كمی برای شما عجیب و غریب باشد ولی وقتی از آن بچشید بدون شك عاشق طعم این غذای سبك كه بیشتر به عنوان عصرانه میل می شود، خواهید شد. اسم اصلی این غذای مشهدی چنگ مالی است و چنگال دقیقا اشاره ای مستقیم به چنگال های دست می باشد. برای درست كردن این غذا كه امروزه تنها مشهدی ها هنوز هم به درست كردن آن وفادار مانده اند، از مواد غذایی استفاده می شود كه در همه ی خانه ها پیدا می شود و یا حداقل با هزینه ای كم درست می شود.

مواد لازم عصرانه لذیذ چنگالی:

نان بیات و خرد شده، روغن، عسل یا شكر و یا شیره ی نبات، ماهیتابه و گاز تنها چیزهایی هستند كه شما برای درست كردن این غذا احتیاج دارید.برای درست كردنش هم ابتدا نان ها را در روغن داغ سرخ كنید و بعد از بین عسل، شكر و شیره ی نبات هر كدام را كه در خانه ی خود داشتید را اضافه كنید.بعد هم بگذارید اندكی خنك شود و بعد نوش جان كنید.

آش لخشك مشهدی، سرشار از آهن

آش لخشك یكی از غذاهای سنتی مشهد بوده كه از خانواده آش ها بشمار می آید. تفاوت آش لخشك با سایر آش ها در این است كه در آن به جای حبوبات، تنها از عدس استفاده می شود.همچنین در تهیه این آش از رشته بلند و پهنی به نام لخشك استفاده می شود كه در قدیم توسط خود بانوان، در منزل تهیه می شد.

مواد لازم آش لخشك:

عدس ،رشته ،سیر داغ ،پیاز داغ ،كشك

از آنجایی كه ماده اصلی این آش خوش مزه عدس می باشد ،برای افرادی كه مبتلا به كم خونی هستند بسیار مفید است.

 

مراحل پخت معروف‌ترین غذاهای مشهدی-5RTxkBPmY4

یتیمچه ی مشهدی، آسان پز

این كه چرا اسم این غذا را یتیمچه گذاشته اند بدون شك داستان جالبی دارد ولی مطمئنا هر كسی در هر كجای ایران كه باشد حداقل به اندازه ی انگشت های دو دستش از این غذا خورده است! دلیلش هم بسیار ساده است. چون این غذا آسان پز است و مواد غذاییش همه جا وجود دارد، معمولا در همه پخته می شود.غذای یتیمچه تنها منحصر به مشهدی ها نیست و شیرازی ها و ترك های آذری هم این غذا را می پزند.

مراحل پخت یتیمچه :

در یتیمچه ی مشترك بین مشهدی ها و نیشابوری ها از لوبیا، عدس، دارچین، زردچوبه، بادمجان، نخود، نمك و فلفل و دارچین استفاده می شود.بعضی ها برای پخت این غذا از كشك و گوجه فرنگی و نعنا داغ هم استفاده می كنند. فوت كوزه گری برای پختن این غذا این است كه از بادمجان های به اصطلاح شیرین و گوشتی استفاده كنید. در كنار این غذا از آبلیمو، ماست موسیرو سبزی و نان تازه استفاده می كنند.

 

مراحل پخت معروف‌ترین غذاهای مشهدی-Bs1A3Z5THk