محل تبلیغ شما محل تبلیغ شما
ریپورتاژ آگهی
پل خانم كرپی یكی از پل های تاریخی

پل خانم كرپی یكی از پل های تاریخی

پل خانم كرپی یكی از پل های تاریخی و دیدنی استان همدان است
  • 1401/07/12
  • استان : همدان
  • شهر : بهار
  • دسته : پل های تاریخی ایران
آدرس : همدان - شهرستان بهار
تلفن : 66059000-021

 پل خانم كرپی یكی از پل های تاریخی و دیدنی استان همدان است
جاذبه ها/ براساس آخرین خبرهای واصله، پل خانم كرپی یكی از پل های تاریخی و دیدنی استان همدان است.
این پل یكی از زیباترین پلهای شهرستان بهار و استان همدان بوده كه قدمت آن اواخر عهد صفویان و اوایل عهد قاجار می باشد. این پل در بخش لالجین و ورودی روستای مهاجران و بر روی رودخانه فصلی قره چای بنا گردیده و همچنین ارتباط بین روستاهای كوشك آباد، مهاجران، راه هموار، رایكان سفلی و رایكان علیا را ممكن می سازد. پل مهاجران را مردم بومی محل پل «خانم كرپی» یا « خانم كرپی سی» می نامند. دلیل این نامگذاری هم كتیبه ای سنگی است كه بالای تاج پل نصب و در آن نوشته شده كه این پل به یاد بانویی خیر ساخته شد.
پل 7 دهانه آب رو یا چشمه دارد كه دهانه های آن با قوس جناغی تزیین شده است. شانه های 2 طرف پل در محل اتصال با زمین از سنگ لاشه ساخته شده اند . امروزه نیاز است با ساخته شدن پل جدید در كنار این پل كهنسال ، رفت و آمد روی آن قطع شود و كاملا مورد محافظت قرار بگیرد. چشمه طاق وسطی پل با عرض پاطاق 5/60 متر و ارتفاع تیزه 4/50 متر تا كف رودخانه بزرگترین چشمه طاق محسوب می شود درحالیكه 2 چشمه طاق كناری آن دارای عرض پاطاق 5/40 متر و ارتفاع تیزه 4 متر هستند . چشمه طاق های دوم و ششم و همچنین اول و هفتم نیز به همین ترتیب كوچك تر می شوند .
از ویژگی های پل میتوان به آجركاری دقیق و مستحكم آن كه سبب شده این بنا پس از قریب به 70 سال همچنان پابرجا باشد ، اشاره كرد . این پل با طولی معادل 56/20 متر در قسمت آجری ، بدون در نظر گرفتن شانه های سنگی و عرضی، برابر 10/20 متر با 7 چشمه طاق جناغی شكل دوبخشی ساخته شد. با گذشت زمان و بر اثر كم آب شدن رودخانه قره چای كه پل روی آن ساخته شده ، امروزه تنها در فصول پربارش آب زیر پل جاری است.