كشیده‌ترین آبشار زمینی ایران در مازندران

كشیده‌ترین آبشار زمینی ایران در مازندران

مازندران شهر سرسبز ایران است كه جاذبه‌های فراوانی در دل دارد. یكی از جاذبه‌های زیبای این استان آبشار دریوك است كه ارتفاعی به اندازه ۱۰۰ متر دارد و كشیده‌ترین آبشار ایران به شمار می‌رود.

  • 1401/06/29
  • استان : مازندران
  • شهر : آمل
  • دسته : آبشارهای ایران

آدرس : امل مازندران

تلفن : 66059000-021

كشیده‌ترین آبشار زمینی ایران در مازندران

مازندران شهر سرسبز ایران است كه جاذبه‌های فراوانی در دل دارد. یكی از جاذبه‌های زیبای این استان آبشار دریوك است كه ارتفاعی به اندازه ۱۰۰ متر دارد و كشیده‌ترین آبشار ایران به شمار می‌رود.

دشت و آبشار دریوك یكی از مناطق طبیعی ایران است كه در مازندران، آمل قرار دارد. یك دشت وسیع، با آبشاری بلند و كشیده با سنگلاخ هایی سخت كه كشیده ترین آبشار زمینی ایران بوده و طبیعتی زیبا برای گردشگران و كوه نوردان است. آبادی زیبای نمار، هم كه در بالا دست این منطقه قرار دارد دارای مناطق دیدنی زیادی همچون آبشار و دشت سرسبز دریوك، چشمه های آب معدنی و چهل چشمه و چشمه لهرا و دشت سفید می باشد.

آبشار دریوك كه گاهی به آن كوهره هم می گویند، لقب بلندترین آبشار زمینی ایران را به دوش می‌ كشد. به سمت منطقه نمارستاق كه بروید در دره دریوك صدای آبشار شما را به سمت خود می خواند. بد نیست بدانید كه ارتفاع این آبشار به حدود ۱۰۰ متر می‌ رسد.

-3fETILIjxJ
دشت و آبشار شیب دار كوهره دریوك در منطقه نمارستاق در ۴۰ كیلومتری آمل از ییلاق های زیبای منطقه البرز می باشد كه دارای مناظر بسیار دیدنی است. به عبارتی با پشت سر گذاشتن دو سوم جادۀ هزار در قلب منطقۀ البرز مركزی، به محلی موسوم به دو راهی پنجاب می رسید. این دو راهی و جاده ای خاكی كه مسیر مواصلاتی نمارستاق نام گرفته، از آبادی های چندی چون پنجاب، سوا، شیخ محله، كلری، دیوران عبور كرده و سرانجام به آبادی بزرگ نمارستاق در كنار رودخانۀ خروشان آن كه سرچشمه از كوه های ناظر و شكر لقاس دارد می رسید. بعد ار حدود یك ساعت پیاده روی از روستای نمارستاق به دشت دریوك  میرسیم كه دشتی كوچك ولی بسیار دیدنی است، و كمی پس از آن به آبشار دریوك خواهیم رسید. دشتی وسیع با آبشاری بلند و كشیده و سنگلاخ هایی سخت. این آبشار كشیده ترین  آبشار زمینی ایران بوده و طبیعتی زیبا برای گردشگران و كوه نوردان است. چشمه ‌های آب معدنی و چهل چشمه و چشمه لهرا و دشت سفید از دیگر جاذبه های این منطقه می‌ باشد. از دیگر منابع طبیعی این منطقه دشت بالایی و پایه كوه های آن است.

-hfjXZaiKWq

ویژگی گیاهی و جانوری منطقه

نمارستاق و دریوك طبیعتی كوهستانی و پر از انواع رودخانه ها دارند. دشت نمارستاق و دریوك گرچه سرسبز و زیبا هستند اما پوشش گیاهی چندان زیادی نداشته و همانند بسیاری از مناطق كوهستانی اكثر طبیعت آن را سنگلاخ ها در كنار آبشارها و چشمه ها گرفته است. اگر به این منطقه سفر كنید علاوه بر زیبایی های طبیعت ممكن است شانس تماشای حیوانات مختلف مانند پرنده و اسب ها را نیز داشته باشید.

هزینه  بازدید از دشت نمارستاق تا آبشار دریوك 

برای بازدید از دشت نمارستاق و آبشار دریوك نیازی به پرداخت ورودیه نیست و اگر قصد بازدید از این منطقه ییلاقی زیبا را دارید باید حداقل یك روز برای آن زمان صرف كنید. البته یك روز در صورتی است كه از تهران و یا شهرهای اطراف منطقه به آن سفر كنید.

مناسب‌ترین فصل بازدید از دشت نمارستاق و آبشار دریوك 

دشت نمارستاق تا آبشار دریوك در هر فصل و زمانی از سال زیبا و تماشایی هستند. اما از آنجا كه نمارستاق منطقه‌ ای ییلاقی است و آب و هوای كوهستانی دارد، فصل تابستان مناسب ترین فصل بازدید از این منطقه است.