روستایی محصور در میان كوه‌های زنجان

روستایی محصور در میان كوه‌های زنجان

استان زنجان جاذبه‌های بسیاری را در خود جای داده است یكی از این زیبایی‌ها روستای شیت است كه در میان كوه‌ها محصور شده است. این روستا یكی از دیدنی‌ترین روستاهای این استان، روستای شیت می‌باشد.

  • 1401/06/29
  • استان : زنجان
  • شهر : طارم
  • دسته : روستاهای ایران

آدرس : وستای شیت از توابع بخش چورزق شهرستان طارم در استان زنجان است

تلفن : 66059000-021

روستایی محصور در میان كوه‌های زنجان

استان زنجان جاذبه‌های بسیاری را در خود جای داده است یكی از این زیبایی‌ها روستای شیت است كه در میان كوه‌ها محصور شده است. این روستا یكی از دیدنی‌ترین روستاهای این استان، روستای شیت می‌باشد.

روستای شیت از توابع بخش چورزق شهرستان طارم در استان زنجان است. روستای شیت از روستاهای نمونه گردشگری و دارای ظرفیت‌های زیبا و طبیعی است. روستای سرسبز شیت روستایی كوهستانی و از جاهای دیدنی طارم است كه در بخش شمالی استان زنجان واقع شده‌است.

این روستا كه در میان كوه‌های منطقه محصور مانده است، دارای طبیعتی زیبا و سر سبز و انواع درختان گیلاس، انار، انجیر و ده ‌ها درخت میوه دیگر و رودخانه چهار فصلی است كه آب زلال آن از میان دو كوه بلند جاری شده و منظره بسیار زیبا و دلنشینی را خلق كرده است. این روستا هر سال میزبان گردشگران بسیار است. بخشی از جاذبه‌ های دیدنی و گردشگری روستا شامل چشمه سارها، قلعه شیت، رودخانه چهار فصل، غار سید باغی، ییلاق دولا و ییلاق نَراب، سنگ‌ های دختر و پسر، امامزاده سید محمد ماهوری شیت می باشد.

-aJ5RBfKdS5

فرهنگ روستا

این روستا با قدمتی ۵۰۰ ساله، در حال حاضر دارای ۲۴۰ خانوار و قریب به هزار نفر جمعیت است. گویش محلی آن زبان تركی است. همچنین هر سال در خرداد ماه جشنواره برداشت گیلاس در این منطقه برگذار میشود كه با شور و استقبال گردشگران بسیار همراه است.

وضعیت اقتصادی روستا

معیشت روستا از طریق كشاورزی، باغداری، دامداری، زنبورداری و قالیبافی می گذرد.

 

-AXJ6ROeLN7

محصولات مصرفی روستا

در روستای شیت محصولات كشاورزی زیادی كشت می شود كه علاوه بر تامین نیاز خانوارها بخش عمده آن به فروش می رسد. عمده محصول باغات روستا گیلاس، انار، انجیر و زیتون می باشد. سایر محصولاتی كه بیشتر درحد مصرف است و لی مازاد آن به فروش می رسد، عباتند از: خرمالو ، گردو، فندق ، انارترش و انگور. شهرستان طارم و روستای شیت شیرین‌ترین گیلاس شمال غرب  كشور را دارد.

بخشی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری روستا عبارتند از چشمه سارها، قلعه شیت، رودخانه چهار فصل، غار سیدباغی، ییلاق دولا و ییلاق نراب، امامزاده سید محمد ماهوری شیت. روستای شیت بر روی دامنه میانی كوهی قرار گرفته‌است كه از سمت مقابل و كناره‌ها نیز توسط كوه‌های بلندی احاطه شده‌است و گیاهان سبز و درختان گیلاس و انار و انجیر و ده‌ها درخت میوه دیگر و رودخانه چهار فصل آن كه آبی زلال از میان دو كوه بلند در جریان است منظره بسیار زیبا و دلنشینی را به‌وجود آورده‌ است كه همه ساله تعداد زیادی گردشگر را به این منطقه جذب می‌كند.