پاركی با وسعت ۷۰۰۰ هكتار در آذربایجان‌شرقی

پاركی با وسعت ۷۰۰۰ هكتار در آذربایجان‌شرقی

استان آذربایجان شرقی یكی از زیباترین استان‌های ایران می‌باشد كه جاذبه‌های زیبایی را در دل جای داده است. یكی از زیبایی‌های این استان پارك ملی كنتال می‌باشد كه ۷۰۰۰ هكتار وسعت دارد.

  • 1401/06/28
  • استان : آذربايجان شرقي
  • شهر : آذربایجان شرقی
  • دسته : پارك های ایران

آدرس : شمال استان آذربایجان شرقی و در مرز بین‌المللی ایران با جمهوری ارمنستان

تلفن : 66059000-021

پاركی با وسعت ۷۰۰۰ هكتار در آذربایجان‌شرقی

استان آذربایجان شرقی یكی از زیباترین استان‌های ایران می‌باشد كه جاذبه‌های زیبایی را در دل جای داده است. یكی از زیبایی‌های این استان پارك ملی كنتال می‌باشد كه ۷۰۰۰ هكتار وسعت دارد.

پارك ملی كنتال با هفت هزار هكتار وسعت، در شمال استان آذربایجان شرقی و در مرز بین‌المللی ایران با جمهوری ارمنستان واقع شده است. پوشش گیاهی منحصربه‌فرد، گونه‌های متنوع جانوری و قرارگیری در ساحل رود ارس این منطقه را حائز اهمیت كرده‌اند. این پارك ملی بخشی از پناهگاه حیات وحش كیامكی محسوب می‌شود و از جمله جاهای دیدنی جلفا به حساب می‌آید. جلوه‌های ژئوپاركی و بقایای سنگ‌های آسیاب‌های آبی قدیمی از دیگر ویژگی‌های متمایزكننده منطقه كنتال به‌شمار می‌روند. در اوایل بهار نیز رویش لاله‌های رنگارنگ در دامنه‌های كنتال و قلعه علی‌بیگ چشم‌انداز بی‌نظیری را می‌آفرینند.

پاركی  با وسعت ۷۰۰۰ هكتار

پارك ملی كنتال كه از مناطق مهم طبیعی استان آذربایجان شرقی است، با وسعت ۷۰۰۰ هكتار در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان واقع شده است. این منطقه با ویژگیهای خاص طبیعی از جمله پوشش گیاهی منحصر به فرد و وجود حیات وحش با گونه ‌های متنوع جانوری و همچنین واقع شدن در كنار رودخانه ارس و منطقه گسترده كیامكی از اهمیت ویژه برخوردار است. پارك ملی كنتال بخش شمال شرقی پناهگاه حیات وحش كیامكی محسوب میگردد كه در سال ۱۳۹۰ به پارك ملی ارتقا یافته است. جلوه های كم نظیر ژئوپاركی و بقایای سنگهای آسیابهای آبی قدیمی بر قابلیتهای گردشگری كنتال افزوده است. در اوایل بهار نیز رویش لاله های رنگارنگ در دامنه های كنتال و قلعه علی بیگ به صورت زیبایی خودنمایی می كنند.

پارك ملی كنتال با توجه به پتانسیل‌ های بی نظیر به عنوان بالاترین سطح پارك ملی محیط زیست استان آذربایجان شرقی ثبت شده است.

-GKAk5N4nCR

ویژگی جانوری

پناهگاه حیات كیامكی ازسال ۱۳۵۲به عنوان منطقه حفاظت شده كیامكی توسط شورای عالی حفاظت محیط زیست به تصویب رسیده و از سال ۱۳۵۴ به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافته است و درسال ۱۳۹۰ منطقه كنتال به عنوان منطقه پارك ملی تصویب شد.
در حال حاضر پارك ملی كنتال از مناطق حفاظت شده اداره محیط زیست استان اذربایجان شرقی است كه در جهت حفاظت از منابع طبیعی و حیوانی این منطقه تدابیرخاصی در نظر گرفته شده و محدوده مشخصی از این منطقه در اختیار گردشگران قرار میگیرد.

پارك ملی كنتال در شمال استان آذربایجان شرقی، بخش سیه رود شهرستان جلفا و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان قرار گرفته است، این محدوده امن از جنوب شرقی به بخش خارونای شهرستان ورزقان چسبیده است و بخش شمال شرقی پناهگاه زیبا و گسترده حیات وحش كیامكی محسوب می ‌گردد.

كنتال كه از زیباترین مناطق طبیعی استان می ‌باشد، درحاشیه جنوبی رودخانه ارس واقع شده است. رودخانه‌ های دائمی، صخره‌ های زیبا، دره‌ های ژرف مناطق بدیع و چشمگیر همچنین تنوع زیستی بر اهمیت این منطقه افزوده است.

پارك ملی كنتال یكی از مناطق امن پناهگاه حیات وحش كیامكی است كه دارای صخره‌ ها و دیواره‌ های ستبر و بلند است كه در نوع خود بی نظیر بوده و از نظر زیباشناسی دارای ویژگیهای منحصر به فردی در كشور میباشد كه می ‌توان آن را بعنوان یك منطقه ای دارای خصوصیات ژئوپاركی به شمار آورد.

-ZCjabQycAd

صخره‌ های صعب العبور این منطقه یكی از بهترین زیستگاه های كل و بز بشمار میروند و براحتی می‌ توان گله‌ های كوچك و بزرگی را در نقاط مختلف آن مشاهده كرد. علاوه بر جلوه های كم نظیر ژئوپاركی، بقایای سنگهای آسیابهای آبی قدیمی و قلاع دورانهای گذشته بر قابلیتهای فرهنگی - تاریخی و گردشگری آن افزوده است.

پوشش گیاهی و گونه‌ های شاخص پارك ملی كنتال را باید در ردیف گونه‌ های گیاهی ویژه محسوب كرد. تنوع گونه‌ های گیاهی كه بیش از ۴۵۰ گونه را شامل میشود شامل ارس، پده، افرا، داغداغان، بنه، گلابی وحشی، سنجد، گز، زرشك و نسترن و... است كه از ویژگیهای ویژه منطقه بشمار میرود.

پارك ملی كنتال فاقد هر گونه سكونتگاه انسانی است و تعارضات مانند اراضی یا مستثنیات درآن حداقل بوده و هیچ گونه فعالیت معدنی یا صنعتی در این منطقه وجود ندارد، نزدیكی به رودخانه ارس و جاده نوار مرزی، مرزبندی طبیعی و انسان ساختی را برای ضلع شمالی این منطقه بوجود آورده است، بطوریكه این منطقه صخره ای و غیر قابل نفوذ و دارای شیب بالا است.

حیات وحش و گونه ‌های جانوری كنتال (یا كمتال) نیز در نوع خود بسیار شاخص است. تنوع گونه‌ های جانوری حدود ۳۵۰ گونه است كه شاخص ترین آنها كل و بز وحشی، گوسفند وحشی ،گراز، خرس قهوه ای، سیاه گوش، گربه وحشی، گربه جنگلی، پلنگ، روباه، شغال و گرگ میباشد كه از ویژگیهای خاص حیات وحش منطقه محسوب می گردد.

-WgoTYNMkqy

مسیر دسترسی:

كوه كنتال در مسیر جاده جلفا به خدافرین بعد از شهر سیه رود و در كنار روستای نوجه مهر (میجمیر) واقع شده است. پس از گذر از شهر سیه رود و در امتداد رودخانه مرزی ارس در موازات نوار مرزی ارمنستان و آذربایجان و در دره كنتال پاسگاه محیط بانی كنتال قابل مشاهده است.