دریاچه‌ای خوف‌ناك در میان جنگل‌های مازندران

دریاچه‌ای خوف‌ناك در میان جنگل‌های مازندران

دریاچه‌ای خوف‌ناك در میان جنگل‌های مازندران

  • 1401/06/28
  • استان : مازندران
  • شهر : نوشهر
  • دسته : مكانهای تفریحی جهان

آدرس : دریاچه ارواح یكی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی نوشهر در استان مازندران است.

تلفن : 66059000-021

دریاچه‌ای خوف‌ناك در میان جنگل‌های مازندران

استان مازندران بكرترین و زیباترین جاذبه‌ها را در خود جای داده است. یكی از زیبایی‌های این استان دریاچه ارواح است كه طولی حدود ۷۰۰ متر و عرضی حدود ۳۰۰ متر دارد.

دریاچه ارواح یكی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی نوشهر در استان مازندران است. این دریاچه در میان مردم محلی با نام دریاچه ممرز شناخته می‌شود. جنگل‌های اطراف این دریاچه از بكرترین و زیباترین نقاط جنگلی در شمال ایران است كه هر ساله گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را به سوی خود جلب می‌كنند؛ اما به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات جنگلی و دور از دسترس به نسبت سایر دیدنی‌های این منطقه، هنوز بكر و دست نخورده باقی مانده است.

دریاچه ممرز كه به دریاچه ارواح نیز شهرت دارد در ۵ كیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر واقع است. دریاچه در میان جنگل انبوه پهن برگ در منطقه ملا كلا قرار گرفته است. طول دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است. در درون دریاچه درختان خشك شده ای قرار دارند كه منظره جالبی ایجاد كرده اند. این دریاچه در مكان بسیار بكری واقع شده  كه در عبور از آن امكان مواجهه با انواع حیوانات وحشی، وجود دارد.

-8B1TsFTBdN

دریاچه ارواح و مناطق جنگلی اطراف آن در فهرست مناطق حفاظت‌شده در شمال ایران قرار دارند. این مناطق از بكرترین و دست‌نخورده‌ترین بخش‌های استان مازندران هستند كه توجه گردشگران را در سال‌های اخیر به خود جلب كرده‌اند. دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن گزینه‌هایی مناسب و امن برای رشد و حفاظت از گونه‌های مختلف جانوری به شمار می‌روند.

گرچه از دریاچه ارواح یا ممرز با لقب‌هایی مانند ترسناك، وهم‌آلود و اسرارآمیز یاد می‌شود، این دریاچه از تماشایی‌ترین جاذبه‌های طبیعی در استان مازندران است. در زمان‌هایی كه مه به بالاترین سطح خود می‌رسد، تصاویری خارق العاده در این دریاچه خلق می‌شوند. نام دریاچه ارواح نوشهر در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد.

-eeOTk29nTN

صدایی دلنشین و گوش‌نواز

در دریاچه ارواح نوشهر اگر سكوت كنید، می‌توانید صدای نجوای پرندگان را بشنوید. اطراف این دریاچه انواع مختلفی از جانداران زندگی می‌كنند و صدای آواز پرندگان و تكاپوی دیگر جانوران در سكوت این دریاچه می‌پیچد. اطراف این دریاچه را بكرترین جنگل‌های هیركانی شمال ایران پوشانده‌اند كه صدای جریان زندگی جانوران از آن به گوش می‌رسد. در پیاده‌روی در حوالی این دریاچه نیز ممكن است صدای حركت حیوانات وحشی و پرندگان میان درختان را بشنوید.

ویژگی جانوری

دریاچه ممرز یا ارواح به‌دلیل ساختار جنگلی و بكری كه دارد پناهگاه بسیاری از موجودات وحشی است. این دریاچه كه توانسته است اكوسیستم طبیعی خود را حفظ كند، محل زندگی آبزیانی مانند انواع ماهی‌ها و جانوران دوزیستی مانند وزغ‌ها و مارها است. در فصل‌های سرد سال نیز جانوران وحشی به حوالی دریاچه ارواح پناه می‌آورند. اگر در اطراف دریاچه ممرز قدم بزنید احتمال رویارویی شما با حیواناتی مانند سگ‌های وحشی، روباه و گراز وجود دارد، پس بهتر است به‌صورت تكی در این منطقه پیاده روی نكنید یا برای قدم زدن به فواصل دورتر نروید.-9NfyQWAAfR

دلیل نام‌گذاری منطقه

نام‌گذاری دریاچه ارواح به این نام به‌دلیل تصاویر خاص و موقعیت ویژه این دریاچه بوده است. تنه‌های شكسته درختان ممرز كه از آب بیرون زده‌اند در میان مه گسترده و آب باتلاقی این دریاچه، گردشگران را به یاد صحنه‌هایی از فیلم‌های ترسناك می‌اندازد. این نام از سوی محلیان اطراف انتخاب شده است و می‌توان گفت خلاقیت نیز در این نام‌گذاری به چشم می‌خورد.

اگر در ساعت‌های نخست روز به‌خصوص در اوایل بهار به دیدن دریاچه ارواح بروید، شانس دیدن این فضای وهم‌آلود بیشتر است. هرچه به ساعت‌های میانی روز نزدیك‌تر شوید، از شدت مه كاسته می‌شود؛ البته در فصل‌های سرد و روزهای ابری، مه گسترده در دریاچه ارواح در طول روز نیز وجود دارد. پوشش گسترده درختان ممرز در اطراف این دریاچه سبب نام‌گذاری این دریاچه به نام ممرز نیز شده است و بسیاری از مردم روستاهای اطراف از این دریاچه با نام دریاچه ممرز یاد می‌كنند. آنچه مسلم است نام‌گذاری این دریاچه به نام ارواح تنها به‌دلیل نشانه‌های طبیعی موجود در آن است و هیچ ریشه خرافی دیگری ندارد. از این دریاچه با نام تالاب ارواح نیز یاد می‌كنند.

مناسب‌ترین زمان سفر به دریاچه  

دریاچه ارواح در همه فصل‌ها زیبا است و تماشای آن در همه روزهای سال می‌تواند خاطره‌انگیز باشد؛ اما مسیر دسترسی به این دریاچه در زمان‌ بارش برف و باران، گلی و لغزنده می‌شود. در فصل‌های پاییز و زمستان جنگل‌های اطراف دریاچه ممرز نیز به‌دلیل خاك نرمی كه دارند گلی و باتلاقی می‌شوند. اگر به بازدید از این دریاچه در فصل‌های سرد سال علاقه دارید، حتما لباس مناسب و چكمه‌های بلند بپوشید.

تردد در مسیر جاده‌ای دریاچه ارواح نیز در زمان‌های بارندگی ممكن است سخت شود و پیمون آن تنها با ماشین‌های مجهز ممكن باشد. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ارواح نوشهر ۶ ماه نخست سال است. اگر در روزهای نخست سال قصد رفتن به این دریاچه و جنگل‌های اطراف آن را دارید، وضعیت آب و هوای این منطقه را استعلام كنید. تا اواسط پاییز نیز شرایط برای بازدید از این منطقه مناسب است؛ اماهر چه بیشتر به فصل زمستان نزدیك شوید، شرایط برای سفر به این منطقه سخت‌تر می‌شود. در روزهای پر بارش و زمان نامساعد بودن هوا، محیط بانی این منطقه اجازه بازدید از دریاچه ممرز را به گردشگران نمی‌دهد.

نحوه دسترسی

برای رسیدن به این دریاچه ۲ تا مسیر دارد (البته من ۲ تا از اونها را میشناسم) یكی از سمت پاسگاه و روستای ملاكلا یا همان آب بند صلاح الدین كلا و دیگری از چند كیلومتر جلوتر از سمت كارگاه چوب بری.
توجه داشته باشید عبور از جاده فرعی نیاز به خودروهای كمك دار دارد و به دلیل بكر بودن منطقه امكان مواجهه با حیات وحش بسیار زیاد است.