دیوی كه به جای آتش از دهانش آب می‌جوشد

دیوی كه به جای آتش از دهانش آب می‌جوشد

استان مازندران جاذبه‌های فراوانی را در خود جای داده است. دیو چشمه یكی از حاذبه‌های زیبایی است كه در این استان جای گرفته كه عمقی حدود نیم‌ متر دارد.

  • 1401/06/28
  • استان : مازندران
  • شهر : نوشهر
  • دسته : مكانهای تفریحی جهان

آدرس : از مقاصد طبیعی و جاذبه های گردشگری نوشهر به شمار می‌رود

تلفن : 66059000-021

دیوی كه به جای آتش از دهانش آب می‌جوشد

استان مازندران جاذبه‌های فراوانی را در خود جای داده است. دیو چشمه یكی از حاذبه‌های زیبایی است كه در این استان جای گرفته كه عمقی حدود نیم‌ متر دارد.

دیو چشمه كه از مقاصد طبیعی و جاذبه های گردشگری نوشهر به شمار می‌رود، نیم متر عمق، پنج متر طول و حدودا سه متر عرض دارد. كمی پایین‌تر از چشمه، پلكانی موزاییك‌كاری‌شده قرار گرفته است. این چشمه دیدنی را به دلیل آب بسیار فراوان و گوارا، از دیرباز دیو چشمه یا چشمه بزرگ نامیده‌اند. آب چشمه در فاصله تقریبی ۱۰۰ متر، از طریق یك نهر سنگ‌چین‌شده به سمت یك توربین هدایت می‌شود و با به حركت درآوردن آن، صحنه‌ای جذاب و فراموش‌نشدنی را می‌آفریند. 

چشمه زیبا و جذاب در استان مازندران كه به دیو چشمه یا چشمه بزرگ مشهور است توجه هر انسانی را به خود جذب می كند و می تواند یكی از مناطقی باشد كه در سفر به آنجا در این ایام خالی از لطف نخواهد بود.

-xiHheM0QAd

شهرستان نوشهر در استان مازندران از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته كوههای البرز، از شرق به شهرستان نور و از غرب به شهرستان چالوس متصل است. ارتفاع آن از سطح دریا ۲٫۹− متر است. نوشهر دارای دو بخش مركزی و كجور است.

چشمه زیبا و جذابی در این منطقه از استان مازندران قرار دارد كه به دیو چشمه یا چشمه بزرگ مشهور است. این چشمه بزرگ و زیبا را پس از طی ۲۴كیلومتر ، از ابتدای دو راهی چالوس(دوب آب) به كجور در حاشیه راست جاده ییلاقی بخش كجور میتوان دید.

 

-VMWRc8OIOK

چشمه‌ای با عمق نیم‌متر

عمق چشمه نیم متر،طول آن پنج متر و عرض چشمه حدود سه متر است و كمی پایین تر از چشمه ، سنگفرش‌های منقش و زیبا به صورت پلكانی موزائیك كاری شده كه جلوه این چشمه را دو چندان كرده است.
دیوچشمه از طریق رودخانه عواز به رودخانه بزرگ چالوس می‌پیوندد و سرانجام به دریای خزر می‌ریزد. آب چشمه در فاصله حدود یكصد متری از طریق یك نهر سنگ چین شده به سمت توربینی هدایت و آن را به حركت در می‌آورد كه دیدن این صحنه خاطره آمیز و جذاب است. دیو چشمه نه تنها از نطر جاذبه‌های طبیعی بلكه آب آن نیز برای مصارف كشاورزی و مزارع پرورش ماهی مناسب است. میزان آبدهی این چشمه بین ۱۸۶ تا ۲۷۰ ‪لیتر در ثانیه است

 

-Hccnvm76IU

نحوه دسترسی

دیو چشمه این جلوه زیبای طبیعت، در دامنه كوههای سر به فلك كشیده البرز در جنوب شرقی نوشهر واقع در روستای آستانكرود بخش كجور این شهرستان، طبیعتگردان و گردشگران را به خود می خواند.
این چشمه در مسیر روستای كجور قرار دارد. برای رسیدن به آن پس از عبور از شهر چالوس وارد جاده كندوان شده و در كیلومتر ۲۵ كرج به چالوس به دوراهی كجور میرسید. پس از عبور از پل رودخانه چالوس و ورود به جاده آسفالته كجور كه به طرف شرق كشیده شده وطی مسافت ۲۴ كیلومتر در كنار و جانب راست جاده منتهی به كجور، چشمه زیبا و پر آب دیو چشمه از میان فضایی مشجر خودنمائی می كند كه از اماكن مهم جذب مسافر است .