قشم بهتر است یا چابهار

قشم بهتر است یا چابهار

معمولا اقوام ایرانی در مواقع سفر یا شمال كشور را انتخاب می‌كنند، یا جنوب؛ سوالی كه انتخاب جنوب كشور را با خود به همراه دارد، قشم بهتر است یا چابهار می‌باشد. در واقع پاسخ به این سوال حتی از حل مسئله‌های چند مجهولی ریاضی هم سخت‌تر است.
  • 1401/06/27
  • استان : هرمزگان
  • شهر : قشم
  • دسته : شهر-استان
آدرس : جنوب ایران
تلفن : 66059000-021

قشم بهتر است یا چابهار

معمولا اقوام ایرانی در مواقع سفر یا شمال كشور را انتخاب می‌كنند، یا جنوب؛ سوالی كه انتخاب جنوب كشور را با خود به همراه دارد، قشم بهتر است یا چابهار می‌باشد.

 معمولا اقوام ایرانی در مواقع سفر یا شمال كشور را انتخاب می‌كنند، یا جنوب؛ سوالی كه انتخاب جنوب كشور را با خود به همراه دارد، قشم بهتر است یا چابهار می‌باشد. در واقع پاسخ به این سوال حتی از حل مسئله‌های چند مجهولی ریاضی هم سخت‌تر است.

چرا كه طبیعت بی‌نظیر این دو منطقه غیر قابل مقایسه است.

با این حال ما اینجا هستیم تا در ادامه این مطلب به سوال قشم بهتر است یا چابهار پاسخ دهیم تا مسافرانی كه در دو راهی انتخاب قرار گرفته‌اند از سردرگمی نجات پیدا كنند.

جزیره قشم یا بندر جابهار؟

سفر به جنوب ایران زمین، زیبایی‌های بسیاری را با خود به همراه دارد كه انتخاب مقصد نهایی‌ را سخت می‌كنند.

معمولا دو گزینه در پیش روی گردشگران این منطقه وجود دارد، جزیره قشم و بندر چابهار؛ اما به راستی قشم بهتر است یا چابهار؟ می‌توانیم در ادامه به بررسی مواردی كه پاسخ این سوال هستند، بپردازیم.

مردم و فرهنگ

یكی از عوامل مهم در سفر به یك منطقه، مردم و فرهنگ حاكم بر آن منطقه هستند.

خلق و خوی جنوبی‌های عزیز كشور از مهربانی و شادی شكل گرفته است كه همیشه خون گرم بودن آن‌ها زبان‌زد سایر مناطق كشور است.

فرهنگ مردم جزیره قشم و بندر چابهار تقریبا مشابه است و مهمان نوازی و رفتار بسیار صمیمانه مردم، شما را در وهله اول حیرت زده خواهد كرد.

در بندر چابهار، اكثریت مردم اهل سنت و بلوچ هستند كه به زبان بلوچی مكران صحبت می‌كنند. در این بندر زیبا مراسم‌های زیادی در قالب رویدادهای بومی برگزار می‌شود.

مردم جزیره قشم درست مانند مردم بندر چابهار، سراسر زیبایی، مهربانی و مهمان نوازی است. زبان مردم محلی قشم، جزیرتی است. جالب است بدانید كه در این منطقه زبان‌های متعددی در جریان است. بندری، عربی، لارستان، مینابی، برخی از زبان‌های هندی، پرتغالی، حبشی آفریقایی، زنگبار و حتی انگلیسی، زبان‌هایی هستند كه مردم متفاوت قشم با گویش‌های متفاوت آن‌ها را صحبت می‌كنند.

-Fio0wL4YSh

آب و هوا

اقلیم جزیره قشم و بندر چابهار شامل تفاوت‌هایی است. موقعیت مكانی بندر چابهار به گونه‌ای است كه با مدار راس السرطان فاصله كمی دارد و از بادهای مونسون اقیانوس هند بهره می‌برد. به طور میانگین گرم‌ترین روز سال در این منطقه 36 درجه سانتی گراد است و معمولا در اكثر مواقع حتی فصول گرم سال، آب و هوای دلپذیری در این منطقه در جریان است.

در مقابل اقلیم جزیره قشم به علت گرم و شرجی بودن منطقه آنچنان مورد پسند نیست، رطوبت هوا در این جزیره بسیار بالا است و در فصل تابستان گرمای قشم غیر قابل تحمل می‌شود. لذا برای سفر به قشم باید ماه‌های سرد سال را انتخاب كنید.

اكنون با توجه به اقلیم دو منطقه می‌توانیم بگوییم پاسخ سوال قشم بهتر است یا چابهار، بندر چابهار است؛ اما قطعا اكتفا كردن به همین یك مورد برای انتخاب نمی‌تواند عادلانه باشد.

جاذبه‌های گردشگری

شاید در نگاه اول با خود تصور كنید كه جاذبه‌های گردشگری بندر جزیره قشم بسیار بیشتر از بندر چابهار است و چابهار تنها یك منطقه دور افتاده و محروم است. اما لازم به ذكر است كه زیبایی‌های این دو منطقه غیر قابل قیاس است.

دریاچه صورتی لیپار، كوه‌های مریخی یا مینیاتوری، گل افشان، روستای درك، مسجد جامع تیس و جنگل‌های حرا از جمله جاذبه‌های گردشگری بندر زیبای چابهار هستند.

دره ستارگان، گنبد نمكی نمكدان، ژئوپارك قشم و دژ پرتغالی‌ها از جاذبه‌های مشهور جزیره بی‌نظیر قشم محسوب می‌شوند كه افزون بر تفریحات آبی فوق‌العاده این منطقه می‌توانند دلیل قانع‌كننده‌ای برای انتخاب قشم باشند.

 در مورد اینكه قشم بهتر است یا چابهار، اكنون تصمیم‌گیرنده نهایی خودتان هستید؛ توجه داشته باشید كه برای این منظور باید به عوامل دیگری چون مراكز خرید، موقعیت جغرافیایی و اقتصادی توجه داشته باشید.