ریپورتاژ آگهی
آیا می‌دانید آب گرم گنو كجا قرار دارد؟

آیا می‌دانید آب گرم گنو كجا قرار دارد؟

چشمه آبگرم گنو و مجتمع توریستی گنو در نزدیكی شهر بندرعباس در استان هرمزگان واقع شده است
  • 1401/06/24
  • استان : هرمزگان
  • شهر : بندر عباس
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : چشمه آب معدنی گنو در فاصله 34 ‏كیلومتری شمال شرقی بندرعباس، در كنار راه بندرعباس _سیرجان واقع شده است.
تلفن : 66059000-021

چشمه آب معدنی گنو در فاصله 34 ‏كیلومتری شمال شرقی بندرعباس، در كنار راه بندرعباس _سیرجان واقع شده است. یك راه اسفالته فرعی به این چشمه منتهی می شود. این چشمه در دره ای قرار دارد كه كوه گنو و ارتفاعات سخت آهكی، از شمال و جنوب، آن را در برگرفته اند. از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می‌شود.

چشمه آبگرم گنو و مجتمع توریستی گنو در نزدیكی شهر بندرعباس در استان هرمزگان واقع شده است و از جاذبه های توریستی درمانی این منطقه به شمار می رود.
این مجتمع با مساحت ۱۰ هزار متر مربع دارای استخرهای زنانه، مردانه، جكوزی، مجتمع اقامتی ۲۳ اتاقه، رستوران سنتی، پارك شادی و … می‌ باشد و شرایط مناسبی جهت بهره‌ برداری از خواص درمانی چشمه آبگرم و گذران اوقات فراغت در این مجموعه وجود دارد.

منطقه حفاظت شده گنو دارای ۴۰ چشمه می باشد كه در تمام فصول سال آب مورد نیاز منطقه را تأمین می كنند.

 

آیا می‌دانید آب گرم گنو كجا قرار دارد؟-JfVKh7LhT2

آبشار و چشمه گنو بندرعباس در موقعیت جغرافیایی E۵۶۱۷۵۴ N۲۷۲۶۴۶ در استان هرمزگان واقع است. چشمه آب معدنی گنو در فاصله ۳۴ ‏كیلومتری شمال شرقی بندرعباس، در كنار راه بندرعباس _سیرجان واقع شده است. یك راه اسفالته فرعی به این چشمه منتهی می شود. این چشمه در دره ای قرار دارد كه كوه گنو و ارتفاعات سخت آهكی، از شمال و جنوب، آن را در برگرفته اند. از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می شود. آب چشمه گنو از دسته آب های گوگردی خیلی گرم (كلروره مولفاته كلسیك گوگردی) می باشد. ‏این چشمه دو استخر زنانه و مردانه نسبتاً بزرگ تمیز دارد كه به تأسیساتی مانند چندین رواق كوچك برای استراحت و اقامت مسافران، محل فروشی نوشیدنی و غیره تجهیز شده است. محوطه اطراف چشمه پر از درختان نخل بسیار زیبا و سرسبز است. پساب این چشمه پس از خارج شدن از استخرها، مانند رودخانه كوچكی پی از طی چند كیلومتر با آب نسبتاً زیادی به صورت آبشار كوچك و جالبی به پایین سرازیر می شود.

 

آیا می‌دانید آب گرم گنو كجا قرار دارد؟-vo6XqIOXRn
منطقه حفاظت شده گنو با وسعت ۴۹ هزار هكتار یكی از ۹ ذخیره‌گاه زیست‌كره در ایران است كه تنها گونه آبزی منحصر به فرد را در خود جای داده است. ماهی آفانیوس گینوئیس از خانواده كپور دندان داران یا ماهی گورخری، تنها گونه منحصر به فرد استان هرمزگان است كه زیستگاه این ماهی آبگرم گنو است. آبگرم گنو یكی از مناطق تفریحی بندرعباس است كه چشمه آن زیستگاه  ماهی رو به انقراض به نام آفانیوس گینوئیس است؛ این ماهی بومی  در چشمه آبگرم گنو با درجه حرارت حدود ۴۰ درجه سانتیگراد زندگی  می كند و  از جمله گونه های آسیب پذیر محسوب می شود در با این شرایط امكان حیات برای سایرگونه ای آبزی وجود  ندارد.  ماهی آفانیوس گنو از جنس Aphanius و خانواده كپور ماهیان دنداندار است كه چندین گونه از این جنس در اكوسیستم های آبی ایران وجود دارد كه برخی از آنها گونه‌های بومی ایران هستند، با این حال ماهی آفانیوس گنو با نام علمی Aphanius ginaonis فقط در چشمه آب گرم گنو یافت می‌شود.
ماهی آفانیوس گینوئیس به علت داشتن رنگ آمیزی زیبا روی بدنش دارای ارزش زیباشناسی است؛ حداكثر طول بدن این ماهی كوچك ۲۷ میلیمتر است كه در آبهای گوگردی كم عمق زندگی می كند و غذای آن جلبكها و بی مهرگان آبزی است.
بیش از ۵۰۰ متر مربع از آبگرم گنو زیستگاه طبیعی این ماهی نادر است كه  هرگونه آلودگی یا تخریب این زیستگاه موجب نابودی و انقراض این ماهی منحصربفرد می شود.
 

آیا می‌دانید آب گرم گنو كجا قرار دارد؟-hvbEgUD1Pz
همچنین در جبهه جنوبی كوه گنو و درمسیر دسترسی به قله نصیری، بعد از عبور از تپه مولا، دره ای بنام تنگ سیاه واقع گشته كه در فصول مناسب سال آبشارهای متعدد و جلوه های زیبایی را در آن می توان یافت. مسیل تنگ سیاه دارای طبیعتی بكر و زیبا است. منطقه گنو در مقایسه با بندرعباس دارای آب و هوای نسبتا معتدل بوده و به همین مناسبت از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. تنوع پوشش گیاهی كوه گنو، از دامنه تا قله كوه، مشتمل بر انواع درختان گرمسیری، استیپ بیابانی، استیپ كوهپایه ای و گونه های گیاهی نواحی سردسیر است. تنوع گیاهان دارویی و صنعتی این منطقه مورد توجه محققان و گردشگران می باشد.