ریپورتاژ آگهی
تجربه سفری دلنشین در روستای تنگ قیر

تجربه سفری دلنشین در روستای تنگ قیر

این روستا در تابستان آب و هوای معتدل دارد و برای گردشگران دلپذیر است
  • 1401/06/22
  • استان : ايلام
  • شهر : چرداول
  • دسته : روستاهای ایران
آدرس : روستای تنگ قیر در ۱۰ كیلومتری شمال شرقی شهر سرابله در شهرستان سیروان و در ۵۰ كیلومتری شمال شرقی شهر ایلام قرار دارد.
تلفن : 66059000-021

این روستا در تابستان آب و هوای معتدل دارد و برای گردشگران دلپذیر است. آب و هوای روستای كوهستانی تنگ قیر، در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در فصل زمستان سرد و خشك است.

تجربه سفری دلنشین در روستای تنگ قیر-u2aB3U32NO
 تنگ قیر یكی از مكان های بسیار زیبا و خوش آب و هوای شهرستان چرداول می باشد كه در تابستان به محلی برای گذران اوقاتی شاد و خوش برای گردشگران و مهمانان استانی و خارج استان تبدیل شده است. آب و هوای روستای كوهستانی تنگ قیر، در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در فصل زمستان سرد و خشك است و گذر رودخانه تنگ قیر از داخل روستا، بر طراوت و زیبایی طبیعی محیط روستا می ‌افزاید. وجود كوه ها، رودخانه، تنگ منصوری، پوشش گیاهی مناسب و وجود گیاهان دارویی و حیات وحش از جاذبه های طبیعی این منطقه می باشند كه نظر بازدید كنندگان را به خود جلب می كنند.

از روستاهای هدف گردشگری چرداول در استان ایلام روستای تنگ قیر است. این روستا در تابستان آب و هوای معتدل دارد و برای گردشگران دلپذیر است. آب و هوای روستای كوهستانی تنگ قیر، در فصول بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در فصل زمستان سرد و خشك است. گذر رودخانه تنگ قیر از داخل روستا، بر طراوت و زیبایی محیط روستا می ‌افزاید. روستای تنگ قیر با برخورداری از موقعیت طبیعی و اقلیم مناسب، مناظر و جلوه‌ های منحصر به فرد دارد. چشم انداز ارتفاعات و باغ ها ی روستای تنگ قیر به خصوص در بهار، تابستان و پاییز سرشار از مناظر زیبا و رنگ های مختلف است. علاوه بر جاذبه های طبیعی در روستای تنگ قیر از جمله خرم كوه و تنگ منصوری می توانید به امامزاده سید جعفر در این روستا بروید و زیارتی داشته باشید. این روستا از جنوب غربی به ارتفاع های خرم‌ كوه ( شیروان چرداول ) و از شمال شرقی به ارتفاع های كوه ‌بان ‌هزار و تنگ منصوری (اسلام آباد غرب) محدود می‌ شود. حوزه جغرافیایی شهرستان شیروان چرداول و روستای تنگ‌ قیر از قلمروهای تاریخی استان ایلام است. كشف سفالینه ‌ها و دیگر اشیای قدیمی متعلق به عهد ساسانی در این روستا بیانگر تاریخ طولانی استقرار انسان در این منطقه است. صنایع دستی اعم از قالی‌ بافی، گلیم ‌بافی و جاجیم ‌بافی در این روستا رواج دارد.

جاذبه‌های گردشگری منطقه

جاده سرابله -سنگ سفید-حمیل  از داخل این تنگ میگذرد و به تنگ منصوری و شهرستان حمیل منتهی میگردد، رودخانه چنارج در شرق روستا، خرم كوه در جنوب غربی و كوه بان هزار در شمال شرقی این روستا واقع شده است و تنگ منصوری در شمال خاوری روستا می باشد. علاوه بر طبیعت زیبای  منطقه آثار باستانی متعلق به دوره  اشكانیان  در این منطقه كشف شده است، از  آن جمله قبرستان و  محوطه تایخی مربوط به دوره اشكانیان است  كه هم اكنون در روستای سنگ سفید واقع شده، این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۹۸۹ به عنوان یكی از آثار ملی  ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت مكانی

روستای تنگ قیر در ۱۰ كیلومتری شمال شرقی شهر سرابله در شهرستان سیروان و در ۵۰ كیلومتری شمال شرقی شهر ایلام قرار دارد.