ریپورتاژ آگهی
دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید

شهر كاشان از دیرباز به دارالمومنین شهرت داشته است،
 • 1401/06/21
 • استان : اصفهان
 • شهر : کاشان
 • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : خیابان فاضل نراقی، كوچه مسجد آقا بزرگ
تلفن : 66059000-021

عطر خوش گل‌های كاشان حال و هوای خاصی در بهار این شهر می‌دهد و بسیاری از گردشگران را در این فصل راهی استان اصفهان می‌كند. مخصوصا اگر نزدیك كاشان زندگی كنید و از جاهای دیدنی كاشان خبر داشته باشید، بدون شك در بهار چندین بار به این شهر سر خواهید زد.

درست است كه كاشان بیشترین گلاب در شهر های ایران را دارد؛ اما گلاب‌گیری تنها دلیل سفر گردشگران به كاشان نیست؛ زیبایی و شكوه جاهای دیدنی كاشان را در هیچ‌جای دیگر ایران و جهان نمی‌توان یافت. تاریخی كه قدمتش به بیش از 7000 سال می‌رسد، خانه‌ها و مساجدی كه قرن‌ها پیش در اوج ظرافت و هنر طراحی‌ شده‌اند و مردمی كه بسیار مهمان نوازند، همگی از دلایلی هستند كه كاشان را به نگینی درخشان در اصفهان تبدیل كرده‌اند. در این مطلب از لست سكند جاهای دیدنی كاشان را برای شما طبقه‌بندی كرده‌ایم و جزئیات و شرایط مربوط به بازدید هر كدام را برای شما شرح می‌دهیم.

مساجد معروف كاشان

شهر كاشان از دیرباز به دارالمومنین شهرت داشته است، به همین دلیل ساخت مسجد در این شهر بسیار مهم بوده و نشانه‌های دینی، علاوه بر مساجد در معماری خانه‌های این شهر نیز دیده می‌شود. امّا زیبایی‌ و شكوه معماری در مساجد كاشان به اوج می‌رسد. هر بخش از بناهای مساجد كاشان در یك دوره تاریخی ریشه دارد. از آن‌جایی كه هنر معماری بیانگر احوالات یك جامعه است، با دقت در مساجد كاشان اطلاعات زیادی درباره دوره‌های مختلف سلجوقی، زندیه، صفویه و قاجاریه كسب می‌كنیم. در لیست جاهای دیدنی كاشان چندین مسجد وجود دارد كه در ادامه مهمترین آنها را معرفی می‌كنیم.

مسجد آقا بزرگ كاشان

تاریخ ساخت مسجد اقا بزرگ كاشان  كه مدرسه نیز بوده است به دوران محمد شاه قاجار مربوط است. ساخت بنای مسجد در اوایل دوره حكومت ناصرالدین شاه به پایان رسید و لقب ملا محمد مهدی نراقی را كه آقا بزرگ بود بر آن نهادند. معماری شكوه‌مند ایرانی اسلامی این مسجد علاوه بر زیبایی، عظمت هم دارد. این بنا قابلیت پاسخگویی به همه نیازهای یك مسجد، خوابگاه و مدرسه را دارد. طراحی بادگیرهای مسجد آقا بزرگ، باعث تهویه و كاهش دمای داخل آن در تابستان می‌شود. همچنین امكانات برف‌روبی گنبدهای مسجد و ذخیره آن بیانگر هوش سرشار معماران این بنا است. مسجد آقا بزرگ به بسیاری از جاذبه‌ های كاشان نزدیك است. 

 • زمان بازدید مسجد آقا بزرگ: همه روزه از 9:30 تا 19
 • آدرس مسجد آقا بزرگ: خیابان فاضل نراقی، كوچه مسجد آقا بزرگ
 • قیمت بلیط مسجد آقا بزرگ: رایگان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-SeZ5KrSGdW
مسجد آقابزرگ؛ عكس از آرشیو لست سكند، امیر كامران افشار

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-mLg1RQfune
مسجد آقابزرگ كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، امیر كامران افشار

مسجد جامع كاشان

مسجد جامع كاشان  یكی از قدیمی‌ترین آثار معماری اسلامی در كاشان است. قدیمی‌ترن بخش این مسجد كه ساخت آن به دوران سلجوقی باز می‌گردد، یك مناره با كتیبه‌ است كه تاریخ 466 هجری قمری رویش حك شده است. در دوران ایلخانی و تیموری، بخش‌هایی به این بنا اضافه شده و در دوران زندیه و قاجار مرمت و تغییراتی در آن صورت گرفت. بعد از گسترش شهر كاشان، موقعیت این مسجد از مركز شهر تغییر كرد. این مسجد یك گنبد آجری، یك صحن و دو شبستان بزرگ دارد. قدمت محل قرارگیری مسجد جامع كاشان در تاریخ قبل از اسلام هم ریشه دارد به طوری كه عده‌ای عقیده دارند در آن محل آتشكده قرار داشته است.

 • زمان بازدید مسجد جامع كاشان: اذان صبح تا نیمه شب
 • آدرس مسجد جامع كاشان: خیابان بابا افضل، محله میدان كهنه، كوچه شهیدان دقیقی
 • قیمت بلیط مسجد جامع كاشان: رایگان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-52tc3P20oe
سقف مسجد جامع كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، نادر مزرعه شادی

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-zHQfFHhCZc
مناره مسجد جامع كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، نادر مزرعه شادی

مسجد میرعماد (مسجد میدان)

مسجد میر عماد  یك جای دیدنی كاشان است كه بنای اولیه آن به دوران سلجوقی باز می‌گردد اما در دوران حمله مغول‌ها تخریب شده و پس از مرمت به دست میرعماد، نام او را به خود گرفت. محراب مسجد میرعماد كه به زرین فام شهرت دارد در دوران قاجار به عنوان یك اثر هنری در بیشتر كشورهای اروپایی گردانده شد و در آخر سر از موزه هنر اسلامی برلین در آورد. معماری ایرانی-اسلامی بنای این مسجد با كتیبه‌های تاریخی به جا مانده از دوران گوناگون تركیب شده‌اند و این موضوع اهمیت تاریخی و فرهنگی مسجد را به حداكثر رسانده است. این مسجد شامل یك سردر با شكوه، صحن مربعی شكل و 4 ایوان و دو شبستان است.  

 • زمان بازدید مسجد میرعماد: همه‌روزه 9 صبح تا 8 بعد از ظهر (به جز جمعه‌ها)
 • آدرس مسجد میرعماد: میدان فیض، جنب بازار بزرگ
 • قیمت بلیط مسجد میرعماد: رایگان

 

خانه های تاریخی كاشان

نبوغ معمارانی كه بناهای كاشان را ساخته‌اند، فقط به مساجد محدود نمی‌شود، بلكه خانه‌ های تاریخی كاشان، زاویه دیگری از هنر آنها را به تصویر می‌كشد. بازدید از مجموعه خانه‌ های تاریخی كاشان ممكن است یك روز طول بكشد. معماری قاجاری این خانه‌ها نمایانگر تخصص، خلاقیت و ذوق سرشار هنرمندان آن دوره بوده است به طوری كه در بسیاری از زمینه‌ها هر یك از این خانه‌ های تاریخی كاشان یك سمبل خاص از معماری مسكونی ایرانی به شمار می‌روند. شباهت‌های جالبی كه بین بسیاری از خانه های تاریخی كاشان مشاهده می‌كنید، شامل مواردی چون بخش‌های تابستانه و زمستانه، قرینگی در بنا و تكنیك معماری باغچه گودال می‌شود. 

خانه بروجردی های كاشان

خانه بروجردی ها  یكی از مهم‌ترین خانه های تاریخی كاشان است كه ماجرای ساخت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد. تاجری به نام سید حسن نطنزی از دختر سید جعفر طباطبایی (صاحب خانه طباطبایی) كه یكی از بزرگ‌ترین تاجران فرش دوران بوده است، خواستگاری می‌كند و شرط خانواده طباطبایی برای ازدواج، ساختن خانه‌ای شكوه‌مند مثل خانه سید جعفر طباطبایی می‌شود. در نتیجه سید حسن نطنزی با جمع كردن نوابغ معماری و طراحانی نامدار چون صنیع‌الدوله، اقدام به ساخت خانه بروجردی ها می‌كند.

طراحی خانه بروجردی شرایط زندگی در تمام فصول سال را به بهترین شكل ممكن فراهم می‌كند. طراحی‌های بی‌نظیر گچ‌بری، گره چینی، گنبد سازی، بادگیر سازی و ... معماری این بنا، باعث شد خانه بروجردی ها در سال 2015 كاندید دریافت جایزه زیبا‌ترین خانه تاریخی در یونسكو شود. طبق شواهد، ساخت این خانه حدود 18 سال طول كشیده است. 

 • زمان بازدید خانه بروجردی ها: همه روزه 9:00 تا 18:30
 • آدرس خانه بروجردی ها: كاشان: خیابان علوی، محله سلطان امیر احمد
 • قیمت بلیط خانه بروجردی ها: 4000 تومان 
 • شماره تلفن خانه بروجردی ها: 03155229010

 

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-yV2HKOzAnc
خانه بروجردی ها؛ عكس از آرشیو لست سكند، پویا دهقان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-bPpE5cZoE4
داخل خانه بروجردی ها؛ عكس از آرشیو لست سكند، پویا دهقان

خانه طباطبایی‌ های كاشان

خانه طباطبایی ها هم یك جای دیدنی كاشان است كه در دوران قاجار ساخته شده و همانطور كه در داستان مربوط به خانه بروجردی كاشان اشاره كردیم، صاحبش سید جعفر طباطبایی بوده است. فضای داخلی خانه، 5 اتاق و سرداب‌هایی با بادگیر دارد. طراحی هوشمندانه این سرداب باعث كاهش 15 تا 20 درجه‌ای دمای این بخش در تابستان می‌شده است.  معماری خانه طباطبایی‌ها، مانند مسجد آقا بزرگ كاشان، شامل معماری گودال باغچه می‌شود. گودال باغچه یك فن معماری رایج در كویر بوده كه طی آن، باغچه را پایین‌تر از سطح زمین می‌ساختند و از خاك گودال كنده شده، بخشی از مصالح مورد نیاز را تأمین می‌كردند. طبق برخی مستندات، ساخت خانه طباطبایی ها، حدود 10 سال طول كشیده است. از سایر خانه‌ها و مراكز تاریخی نزدیك به این محدوده می‌توانیم به خانه تاریخی بافنده، امامزاده سلطان امیر احمد و خانه بروجردی ها اشاره كنیم.

 • زمان بازدید خانه طباطبایی ها: 9:00 تا 18:30
 • آدرس خانه طباطبایی ها: محله سلطان امیر احمد، خیابان علوی 
 • قیمت بلیط خانه طباطبایی ها: 4000 تومان
 • شماره تلفن خانه طباطبایی ها: 03155220032

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-uQ9ba9ebAR
محوطه بیرونی خانه طباطبایی ها؛ عكس از آرشیو لست سكند، پویا دهقان

 

خانه عباسیان كاشان

وسعت خانه عباسیان كاشان به حدود 7000 متر می‌رسد كه شامل 5 طبقه و 5 حیاط می‌شود. معماری این بنا قرینگی بسیار زیبا و بی نظیری دارد. قدمت خانه عباسیان هم مانند سبك معماری آن به دوره قاجار مربوط است. همچنین خانه عباسیان هم مثل خانه طباطبایی ها، لوكیشن های فیلم وسریال  بوده است. مركز حیاط اصلی خانه عباسیان، یك حوض مستطیلی شكل هست كه وقتی كنارش می‌ایستید، دنیایی از تزیینات نقش و نگار‌های زیبا را در ایوان و اتاق‌ها به بهترین شكل می‌بینید.

معماری خانه عباسیان مثل بسیاری از بناهای اسلامی، شامل بخش‌های مختلف برای زنان و مردان و همچنین بخش‌اندرونی و بیرونی می‌شود. در خانه عباسیان كاشان و سایر خانه‌های قدیمی و مجلل این شهر، بخش ورودی خانه بسیار ساده است و اثری از تجملات در آن دیده نمی‌شود.

 • زمان بازدید خانه عباسیان: 9:00 تا 18:30
 • آدرس خانه عباسیان: خیابان علوی، كوی سلطان امیراحمد شهر
 • قیمت بلیط خانه عباسیان: 4000 تومان
 • شماره تلفن خانه عباسیان: 03155245764   

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-IFD365mCAW
خانه عباسیان كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، پوریا اقتداری

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-sOfWlrcfWi
داخل خانه عباسیان؛ عكس از آرشیو لست سكند، پوریا اقتداری

خانه عامری‌ های كاشان 

بین خانه‌ های تاریخی كاشان، حانه عامری ها قدمت قابل توجهی دارد. این خانه در دوران زندیه ساخته شده و پس از تجربه یك زلزله، در دوران قاجار مرمت و توسعه یافت. این مجموعه یكی از بزرگ‌ترین خانه های تاریخی كاشان است كه از سه بخش مسكونی، 5 حیاط و حدود 85 اتاق تشكیل شده است.

در طراحی خانه عامری ها اصول مذهبی مختلفی رعایت شده كه از آن‌ها می‌توانیم به تقسیم شدن آن به بخش‌های درونی و بیرونی و جدا بودن حمام مردانه و زنانه اشاره كنیم. تماشای خانه‌های قدیمی و مجلل كاشان ممكن است آرزوی چند روز اقامت‌ در آن‌ها را در دل شما انداخته باشد و باید بگوییم چنین آرزویی در خانه عامری ها میتواند محقق شود، زیرا خانه عامری كاشان دارای اتاق‌های اقامت است و در برخی از بخش‌های آن، انواع امكانات مانند نمازخانه، رستوران، كافه تریا و غرفه‌هایی برای خرید سوغاتی دارد. مدت زمان مورد نیاز برای بازدید از این جاذبه گردشگری در كاشان حدود 1 ساعت است. 

 • زمان بازدید خانه عامری ها: از ساعت 10 تا 14 (در صورت برگزاری مراسم ممكن است تعطیل باشد)
 • آدرس خانه عامری ها: محله علوی، خیابان علوی، بن بست باستان هفتم، پلاك صفر
 • قیمت بلیط خانه عامری ها: 30 هزار تومان
 • شماره تلفن رزرواسیون خانه عامری ها: 03155240220

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-4KoQaz1FZu
خانه عامری ها؛ عكس از آرشیو لست سكند، پوریا اقتداری

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-hohLKMQ6yB
خانه عامری ها؛ عكس از آرشیو لست سكند، پوریا اقتداری

خانه منوچهری كاشان 

 خانه منوچهری هم مانند خانه عامری‌ ها به اقامتگاه گردشگری تبدیل شده است. این خانه یكی از خانه های تاریخی كاشان است كه مدت‌ها متروكه و فراموش شده بود تا اینكه طی یك پروژه بازسازی و احیا به یكی از دیدنی های كاشان تبدیل شد. معماری این خانه تمام عناصر مشترك خانه‌های مناطق گرمسیری را دارد، مثل: سرداب، بادگیر، آب انبار و ... . تركیبی زیبا از حوض، باغچه، هوای خنك، شیشه‌های رنگی و نقش و نگارهای زیبا، تصاویر این خانه را در ذهن شما حك خواهد كرد. 

 • زمان بازدید خانه منوچهری: این خانه یك هتل شخصی است و بازدید ندارد
 • آدرس خانه منوچهری: میدان كمال الملك، خیابان محتشم كاشانی
 • شماره تلفن خانه منوچهری: 03155242617

 

موزه‌ ها و جاهای تاریخی كاشان

كاشان مهد برخی از قدیمی‌ترین تمدن‌های ایران است. برای توصیف اهمیت این شهر در تاریخ، كافیست به تپه سیلك اشاره كنیم. قرارگیری این شهر در یكی از استان‌های مركزی ایران باعث شده كه ردپایی از دوران كهن به جا بماند و به یكی از جاهای دیدنی كاشان تبدیل شود. بنابراین بازدید از موزه‌ های كاشان آثار تاریخی كه به جا مانده، فرصتی ایده‌آل برای تماشای تاریخ، تمدن و فرهنگ این شهر است. 

موزه ملی كاشان

 موزه ملی كاشان یكی از قدیمی‌ترین موزه‌های ایران و جاهای دیدنی كاشان است كه از تاریخ تأسیس آن بیش از نیم قرن می‌گذرد. در این موزه، حدود 400 قطعه اثر از دوره‌های باستانی سیلك تا دوران معاصر را مشاهده خواهید كرد. ساختمان موزه ملی كاشان بر خرابه‌های خلوتگاه نظام الدوله (داماد فتحعلی شاه) ساخته شده است و قرارگیری آن در باغ فین موجب شده افراد بیشتری از آن بازدید كنند.

 • زمان بازدید موزه ملی كاشان: 9 صبح تا 18 عصر
 • آدرس موزه ملی كاشان: خیابان امیركبیر، كنار باغ فین كاشان
 • قیمت بلیط موزه ملی كاشان: 5 هزار تومان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-nCzNENRDTK
ورودی موزه ملی كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، منصوره اسكندری

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-xXfz5lKmUW
اشیای موزه ملی كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، منصوره اسكندری

موزه عروسك و اسباب بازی كاشان (خانه علامه فیضی)

 موزه عروسك و اسباب بازی كاشان یكی از خاص‌ترین جاهای دیدنی كاشان است كه برای گردشگری كودكان و حتّی بزرگسالان، گزینه‌ای بسیار مناسب است. بنای این موزه مربوط به یك روحانی و شاعر به نام جعفر علامه فیضی در دوران قاجار و پهلوی است. این خانه پس از خریداری و بازسازی توسط امیر سهرابی كه از هنرمندان تئاتر است با عنوان خانه سهرابی ثبت ملی شد. در این موزه، مجموعه ارزشمندی از انواع عروسك‌ها را خواهید دید كه از استان‌های كردستان، آذربایجان، سیستان و بلوچستان، خراسان و گیلان گردآوری شده‌اند. 

اخیرا در این خانه دو طبقه، اقامتگاه بومگردی هم دایر شده است كه شما علاوه بر بازدید از خانه موزه، می‌توانید در آن اقامت نیز داشته باشید. 

 • زمان بازدید موزه عروسك: از ساعت 10:30 تا 13:30/ 16:30 تا 18:30
 • آدرس موزه عروسك: محله سلطان امیر احمد، خیابان علوی، باستان ششم، بن بست علامه
 • قیمت بلیط موزه عروسك: 4 هزار تومان
 • شماره تلفن موزه عروسك: 03155225134

 

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-jazl3bEvXw
ورودی موزه عروسك و اسباب بازی كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، امید خدایاری

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-fVK1KN2hcM
موزه عروسك و اسباب بازی؛ عكس از آرشیو لست سكند، امید خدایاری

موزه هنرهای زیبا كاشان (خانه كاج)

موزه هنرهای زیبا یا حانه كاج  كه به موزه هنرهای تجسمی شیبانی نیز معروف است در نزدیكی میدان كمال الملك واقع شده. این موزه یكی از خانه های تاریخی كاشان  است كه در سال 1390 به ثبت ملی رسید. معماری این خانه به سبك معماری قاجار طراحی شده و متعلق به منوچهر شیبانی است. او یكی از شعرا، نویسندگان و نقاشان هم قطار با سهراب سپهری است. موزه هنرهای زیبای كاشان دارای سه اتاق است كه در آن‌ها آثاری همچون نقاشی‌های شخص شیبانی را خواهید یافت. علاوه بر این‌ها این موزه از یك كتابخانه تاریخی نیز برخوردار است كه شامل بیش از 7000 جلد كتاب می‌شود. 

 • زمان بازدید خانه كاج: 8 صبح تا 17 عصر
 • آدرس خانه كاج: خیابان فاضل نراقی، فرهنگ 35، فرجی
 • قیمت بازدید خانه كاج: 7 هزار تومان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-xIcmTapg8b
خانه تاریخی كاج؛ عكس از آرشیو لست سكند، نادر مزرعه شادی

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-mP0uqQ5djq
موزه هنرهای زیبای كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، نادر مزرعه شادی

تپه سیلك كاشان

تپه سلیك نمایانگر قدیمی‌ترین تمدن‌های ایرانی است كه در بین جاهای دیدنی كاشان، اهمیت زیادی دارد. بقایای كار با فلز، سفالگری و نقش و نگارهای روی آن‌ها كه بیش از 7000 سال قدمت دارد، برای ماجراجویان تاریخ بسیار دیدنی خواهد بود. این تپه شامل دو قبرستان در تپه سیلك است و یك مجموعه كوچك هم وجود دارد كه برخی از آثار باقی مانده در این تپه‌ها را به نمایش می‌گذارد. بنای باقی مانده در سیلك در حقیقت یك زیگورات (عبادتگاه باستانی) است كه به دنبال شكل‌گیری تمدن در فلات كاشان بنا شده است.

در باور عمومی مردم قدیم كاشان، این پایگاه باستانی به عنوان شهری نفرین شده شناخته می‌شد. جالب است بدانید با استناد به آثار سیلك، گمان می‌رود در گذشته این محدوده آب و هوایی كاملا متفاوت داشته است به طوری كه احتمالاً شامل بخش‌های جنگلی و مرطوب با انواع پوشش گیاهی و جانوری بوده است. 

 • زمان بازدید تپه سیلك: 9 صبح تا 18 عصر
 • آدرس تپه سیلك: سمت راست جاده كاشان به فین، خیابان امیركبیر، خیابان امیرالمومنین، ذوالفقار 10
 • قیمت بلیط تپه سیلك: 5 هزار تومان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-aZGuOE5Sia
تپه سیلك كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، پویا دهقان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-UJh1JmzDv9
اسكلت تپه سیلك كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، پویا دهقان

قلعه جلالی و حصار سلجوقی

 قلعه جلالی و حصار سلجوقی جای دیدنی دیگری در كاشان است كه همانطور از اسمش پیداست به دوران سلجوقیان مربوط است. طبق مستندات تاریخی این دژ مردم كاشان را چندین بار از حمله بیگانگان و غارتگران نجات داده است. معماری این بنا، شامل چندین برج است و در گذشته خندق‌های اطراف آن باعث چند برابر شدن قدرت حفاظت این قلعه می‌شده. درون این قلعه بناهای بسیاری به چشم نمی‌خورد و بیشتر جنبه كشاورزی دارد. 

 • زمان بازدید قلعه جلالی و حصار سلجوقی: شبانه روزی
 • آدرس قلعه جلالی و حصار سلجوقی:‌ كاشان، انتهای خیابان علوی
 • قیمت بازدید قلعه جلالی و حصار سلجوقی: رایگان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-rZvAPDoN41
قلعه جلالی كاشان؛ عكس از آرشیو لست سكند، امید خدایاری

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-mqjkdE044h
حصار سلجوقی؛ عكس از آرشیو لست سكند، امید خدایاری

حمام‌های كاشان

زمانی كه بحث جاهای دیدنی كاشان به میان می‌آید، از حمام های تاریخی كاشان نباید غافل شد. در فرهنگ اجتماعی مردمان گذشته ایران، حمام نقش مهمی را ایفا می‌كرده است. در واقع حمام‌های قدیمی مانند قهوه‌خانه‌ها، جایی برای گردهمایی و مصاحبت افراد بوده‌اند. به همین دلیل معماری این حمام‌ها به گونه‌ای طراحی شده بود كه افراد در یك فضای سالن مانند، چندین ساعت به گفت و گو، استراحت، تفریح و حتی ورزش و برگزاری جشن و مراسم بپردازند.

حمام سلطان امیر احمد

قدمت حمام سلطان امیر احمد  به دوران سلجوقی، صفویه و قاجار باز می‌گردد. معماری كم نظیر این حمام در نگاه اول چشمان شما را خیره خواهد كرد. طراحی سقف این حمام علاوه بر حفظ گرما، نورگیری فوق‌العاده‌ای دارد. هنگام بازدید از این حمام حتما از بام آن نیز دیدن كنید. حمام سلطان امیر احمد به بسیاری از خانه های تاریخی كاشان و سایر جاذبه های كاشان دسترسی دارد. زمانی كه لیست دیدنی های كاشان را جست و جو می‌كنید ممكن است این حمام را با نام حمام قاسمی نیز ببینید. 

 • زمان بازدید حمام سلطان امیر احمد: 9 صبح تا 18:30 عصر
 • آدرس حمام سلطان امیر احمد: خیابان علوی، كوچه سلطان امیر احمد واقع
 • قیمت بازدید حمام سلطان امیر احمد: 5 هزار تومان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-uGKdgyUltU
داخل حمام سلطان امیر احمد؛ عكس از آرشیو لست سكند، نادر مزرعه شادی

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-CYhoN4btts
ورودی حمام سلطان امیر احمد؛ عكس از آرشیو لست سكند، فرشاد شفیعی شهیدلو

حمام بازار (حمام خان)

حمام بازار كه به حمام خان  نیز شناخته می‌شود، یكی از دیدنی ‌های كاشان است كه در بازار سنتی این شهر قرار دارد. تاریخ ساخت و توسعه این حمام به دوران زندیه و قاجار باز می‌گردد. حاكمی از سلسله زند به نام میرزا عبدا الرزاق، ساخت این حمام را در لیست توسعه شهری خود قرار داد. این حمام تا دهه‌های گذشته جایی برای استحمام كاشانی‌ها بود تا این كه یك جاذبه گردشگری و كافه و رستوران تبدیل شد. برای دسترسی به این حمام كافی است زمانی‌كه از بازار سنتی كاشان دیدن می‌كنید به محله بالا بازار مراجعه كنید.

 • زمان بازدید حمام خان: 10 صبح تا 22 شب
 • آدرس حمام خان: رضا عباسی، میدان فیض، محله بالا بازار كاشان، حمام بازار (حمام خان)
 • قیمت بلیط حمام خان: 3 هزار تومان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-FxmEEmT8w0
داخل حمام خان؛ عكس از آرشیو لست سكند، نادر مزرعه شادی 

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-ZVL8LfHvHL
ورودی حمام تاریخی خان؛ عكس از آرشیو لست سكند، نادر مزرعه شادی

 حمام و باغ فین

 حمام و باغ فین یكی از مشهورترین دیدنی های كاشان است و این شهرت به دلیل قتل یكی از خوشنام‌ترین صدر اعظم‌های ایران، میرزا تقی‌خان امیركبیر، است. حمام فین داخل باغ فین قرار گرفته و از یك بخش كوچك و یك بخش بزرگ تشكیل شده است كه بخش كوچك شكوه معماری كمتری دارد، اما قدیمی‌تر است. بخش كوچك حمام فین شامل یك حوضچه كوچك است كه فاجعه قتل امیر كبیر در كنار آن رخ داده است. قسمت بزرگ حمام فین كاشان در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شد كه دارای معماری با شكوه‌تر شامل ستون‌های مرمری و نقش‌های زیبا است.

باغ فین معروف‌ترین جای دیدنی كاشان است كه به عنوان یكی از پربازدیدترین‌های كاشان نیز شناخته می‌شود. قدمت باغی كه امروز شاهدش هستیم به دوران صفویه باز می‌گردد اما بسیاری از مورخین قدمت اصلی آن را حتی به دوران آل بویه نیز مربوط می‌دانند. همانطور كه پیش‌تر اشاره كردیم این باغ شاهد برخی از تحولات مهم دوران قاجار نیز بوده است. استفاده مؤثر و زیبا از تركیب حوض‌ها، جوی‌ها و درختان در باغ فین كاشان، آن هم در دل كویر، تضاد زیبایی را رقم زده است. 

 • زمان بازدید باغ و حمام فین: 9 تا 18
 • آدرس باغ و حمام فین: محل حیدری كاشان، بلوار باقرالعلوم، خیابان مستوفی‌زاده، باغ فین كاشان
 • قیمت بلیط باغ و حمام فین: 5 هزار تومان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-cCDZqVDt71
باغ فین؛ عكس از آرشیو لست سكند، پویا دهقان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-NHlfCegR08
سقف كوشك باغ فین؛ عكس از آرشیو لست سكند، پویا دهقان

امامزاده و بازار كاشان

بسیاری از افرادی كه سابقه بازدید از جاهای دیدنی كاشان را داشته‌اند، جاذبه‌های این شهر را به مساجد، حمام‌ها و خانه‌های تاریخی و برخی از موزه‌ها بخش‌بندی می‌كنند. اما باید بدانید كه جاذبه های كاشان بسیار وسیع است و حتی زمانی كه در بافت قدیمی شهر قدم می‌زنید هر لحظه ممكن است با بنایی مثل بازار یا امامزاده روبه‌رو شوید كه برای شما بسیار جالب باشد.

بازار بزرگ كاشان 

بازار كاشان  علاوه بر این‌كه یك جای دیدنی در كاشان است، برای خرید سوغاتی و پیاده‌روی نیز یك مكان ایده‌آل است. این بازار از خیابان بابا افضل تا دروازه دولت كاشان ادامه دارد. ابنیه بازار سنتی كاشان راوی داستان تاریخی پر فراز و نشیبی است. قدمت این بازار به دوران آل بویه و سلجوقی برمی‌گردد، اما معماری آن در دوران صفویه گسترش بسیاری یافت؛ پس از یك زلزله مهیب، این بازار ویرانی‌های بسیاری را متحمل شد و شكل امروزی آن نتیجه مرمت‌ و  بازسازی در دوره‌های مختلفی مثل سلطنت فتحعلی شاه است. تعداد بنای تاریخی در بازار كاشان به بیش از 40 عدد می‌رسد كه در بخش‌هایی همچون تیمچه امیر الدوله به اوج زیبایی معماری می‌رسد. 

 • ساعت كاری بازار كاشان: 9:30 تا 12 و 17 تا 20:30 
 • آدرس بازار كاشان: خیابان بابا افضل، بازار سنتی كاشان 

 

كاروانسرای امین الدوله كاشان

تیمچه یاكاروانسرای امین الدوله كاشان   بخشی مهم از بازار سنتی كاشان است كه به تنهایی یكی از جاهای دیدنی كاشان در این مجموعه حساب می‌شود. هوش هندسی معماران این تیمچه علاوه بر شكوه و زیبایی، استحكام و مقاومت بالایی را در خلق بنای آن گنجانده‌است. این كاروانسرا روزگاری محل اسكان تاجران بزرگی بوده كه به كاشان سفر می‌كردند. كاروانسرای امین الدوله در یكی از تقاطعات مهم و نقاط مركزی بازار واقع شده است. 

 • ساعت كاری كاروانسرای امین الدوله: 9:30 تا 12 تا 17 تا 20:30 
 • آدرس كاروانسرای امین الدوله: خیابان بابا افضل، بازار سنتی كاشان

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-VE9hT6irkn
كاروانسرای امین الدوله؛ عكس از آرشیو لست سكند، امید خدایاری

دیدنی‌هایی در كاشان كه نباید از دست دهید-poXhFHGIC7