قره چمن دهستانی ییلاقی در شیراز

قره چمن دهستانی ییلاقی در شیراز

دشت ارژن بخشی سرسبز و خوش آب و هوا و از محبوب ترین جاذبه های طبیعی شیراز است كه روستاهای دیدنی و زیبای آن آوازه ای فراملی دارد.مردم دشت ارژن، مسلمان و شیعه اثنی عشری بوده، همچون سایر مردم ایران، از نژاد آریایی می باشند.

  • 1401/06/21
  • استان : فارس
  • شهر : شيراز
  • دسته : مناطق ییلاقی و دریاكنارها

آدرس : فارس - شیراز

تلفن : 66059000-021

دشت ارژن بخشی سرسبز و خوش آب و هوا و از محبوب ترین جاذبه های طبیعی شیراز است كه روستاهای دیدنی و زیبای آن آوازه ای فراملی دارد.مردم دشت ارژن، مسلمان و شیعه اثنی عشری بوده، همچون سایر مردم  ایران، از نژاد آریایی می باشند.

این دهستان در استان فارس، شهرستان شیراز، بخش ارژن قرار داشته، براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن در حدود ۲۰۳۴ خانوار بوده و در مجموع شامل ۲۴ روستا می باشد. خانه زنیان، مركزیت دهستان قره چمن بوده كه مساحتی بالغ بر ۷۳۰ كیلومتر مربع دارد. قره چمن شیراز مجموعه روستاهای حاصلخیزی است كه طبیعت چشم نواز و مفرحی داشته و از محبوب ترین جاهای دیدنی شیراز برای گردشگران و مسافران است. فقط دقت كنید تا بهترین زمان سفر به شیراز را انتخاب كنید.

مردم دشت ارژن، مسلمان و شیعه اثنی عشری بوده، همچون سایر مردم ایران، از نژاد آریایی می باشند. مردم این منطقه خوش آب و هوا، با گویش محلی دلنشین و خوش آهنگ خویش، فارسی را سخن می گویند. البته ۲۰% مردم دهستان قره چمن كه از عشایر غیور می باشند، به زبان تركی نیز صحبت می كنند.

 

قره چمن دهستانی ییلاقی در شیراز-JXownR8Z3c

دشت ارژن شیراز

دشت ارژن بخشی سرسبز و خوش آب و هوا و از محبوب ترین جاذبه های طبیعی شیراز است كه روستاهای دیدنی و زیبای آن آوازه ای فراملی دارد. دشت ارژن تفرجگاه های زیبایی در نقاط مختلف خویش دارد همچون: چشمه فاطی در دشت قره چمن، چشمه خارنگان، چهل چشمه كرونی، شاه ابوالخیر، چشمه خونه حاجی در دهستان كوهمره سرخی، سر بهاره، آبشار چراب، چشمه سرخون، هفت برم و ...دشت ارژن از دو منطقه سردسیر و گرمسیر و همچنین ۳ دهستان تشكیل شده است كه یكی از آنها، دهستان قره چمن بوده كه دارای هوای سردتری نسب به شیراز بوده، چشمه های آب شیرین و رودخانه های جوشان آن موجب لطافت هرچه بیشتر هوا و سرسبزی فضای این دهستان زیبا شده است. گردش در فضای روح بخش قره چمن خاطره ای فراموش نشدنی برای شما به یادگار خواهد گذاشت.

 

قره چمن دهستانی ییلاقی در شیراز-y38pR7KFbC

پوشش گیاهی و زندگی جانوری قره چمن

قره چمن در منطقه ای نسبتا كوهستانی واقع شده كه كوه های كوهمره سرخی در نزدیكی آن است. این امر موجب شده تا در دامنه كوه های آن شاهد پوشش تنك با درختچه های خاردار و گیاهانی مانند: بن سرخ، كنگر، ریواس، كاسنی، قارچ، جاشیر، موسیر و گل های فراوان و رنگارنگی همچون: بنفشه، محمدی، شیر شیروك، خرزهره، ختمی، خشخاش و ... باشیم.

همچنین انواع درخت های جنگلی همچون: كیالك، بنه، زرشك، بادام كوهی، انجیر، زالزالك و بلوط در آن یافت شده، به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی و پوشش گیاهی سرسبز، مكانی مناسب برای زندگی حیوانات و جانداران خصوصا جانورانی مانند: گوزن زرد، خرس، پلنگ، روباه، جوجه تیغی، گرگ، كفتار، گراز، شغال و ... می باشد.

 

قره چمن دهستانی ییلاقی در شیراز-ny8vVqJXxR

شغل مردم قره چمن

با توجه به ویژگی های اقلیمی و آب و هوایی منطقه، كشاورزی، واحدهای تولیدی، دامداری و همچنین صنایع تبدیلی مرتبط، در این بخش رونق فراوان دارد. مردم قره چمن برنج، گندم، سیب زمینی، گوجه فرنگی، یونجه و ... را در زمین های خود كشت نموده، می توانید انواع دام را در فصول بهار و تابستان در فضای روستا و اطراف آن مشغول چرا ببینید كه فضایی دلچسب به همراه صدای نوستالژیك زنگوله های گوسفندان در دل كوه ه پدید می آورد. در فصول سرد سال نیز دام را با علوفه های ذخیره شده، تغذیه می نمایند.

روستاهای اطراف شیراز آب و هوایی دلچسب و متعادل داشته كه در تمامی فصول سال زیبا و چشم نواز است. البته با توجه به آنكه این روستا در منطقه ای كوهستانی واقع شده، در فصول سرد سال، سردتر بوده، حركت در منطقه را كمی مشكل می نماید. بهار و تابستان و حتی پاییز قره چمن شیراز بی نظیر است.