طاق بستان، شگفتی‌ای از دوران ساسانیان / روایتی از الهه علیخانی

طاق بستان، شگفتی‌ای از دوران ساسانیان / روایتی از الهه علیخانی

الهه علیخانی؛ بلاگر سفر و گردشگریه، اون ایرانگردی و طبیعت‌گردی می‌كنه و از تجربیات و دیده‌هاش در سفر می‌گه. الهه در دانشگاه بیوتكنولوژی پزشكی خونده و بعد از مدتی كه در همین زمینه مشغول كار بوده

  • 1401/06/20
  • استان : کرمانشاه
  • شهر : کرمانشاه
  • دسته : مناطق توریستی ایران

آدرس : كرمانشاه-كرمانشاه

تلفن : 66059000-021

الهه علیخانی؛ بلاگر سفر و گردشگریه، اون ایرانگردی و طبیعت‌گردی می‌كنه و از تجربیات و دیده‌هاش در سفر می‌گه. الهه در دانشگاه بیوتكنولوژی پزشكی خونده و بعد از مدتی كه در همین زمینه مشغول كار بوده، تصمیم می‌گیره با شغلش خداحافظی كنه و به علاقه‌اش یعنی سفر بپردازه و از همین طریق كسب درآمد كنه. اون تولید محتوا و تبلیغات می‌كنه و گاهی مشاوره می‌ده. الهه سفری به استان بی‌نظیر كرمانشاه داشته و طی این سفر هیجان‌انگیز از سنگ‌نوشته‌ها و سنگ‌نگارهای دوره ساسانی در مجموعه شگفت‌انگیز «طاق بستان» دیدن می‌كنه. با ما همراه باشید تا از طریق الهه بیشتر و بهتر درباره این اثر هنری و تاریخی بدونیم.

مجموعه ی طاق بستان كرمانشاه با قرارگیری در غرب ایران و شمال شرقی شهر كرمانشاه، مجموعه ای كم‌نظیر برای دیدن تاریخ و شگفتی‌های ایرانه، در قرن سوم میلادی ساخته شده و در اون چند صحنه مهم تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، اردشیر دوم و شاهپور دوم و سوم با حك شدن به نمایش درآمده. طاق بستان به عنوان یك اثر باستانی، از دوره ساسانیان محل شكار شاهنشاهان و نمایش قدرت و تفریحگاه كاربری داشته و به صورت سنگ تراشه بنا شده. الهه درباره طاق بستان می‌گه: "مجموعه ی زیبا و شگفت انگیز طاق بستان كه در شهر زیبای كرمانشاه قرار دارد كه هم ارزش تاریخی بسیار دارد و هم اینكه فضای طبیعی بی نظیری دارد. طاق دارای ۳ اثر ارزشمند؛ نقش اردشیر دوم، ایوان كوچك، ایوان بزرگ است. اثر اول مربوط به تاج ستانی اردشیر دوم هست. در این اثر پادشاه، اهورامزدا و ایزد مهر كه بر روی گل نیلوفر بزرگی قرار گرفته، وجود دارد. ایوان كوچك مربوط به تاج گذاری شاپور سوم می باشد. ایوان بزرگ مهم ترین و چشم گیرترین اثر طاق بستان است."

 

طاق بستان، شگفتی‌ای از دوران ساسانیان / روایتی از الهه علیخانی-lIfvEMWeu2

این شاهكار سنگ‌نگاری، در مسیر جاده ابریشم قرار داره و به گونه‌ای اولین تابلوی سنگی در جهان محسوب می‌شه. در طاق بزرگ صحنه‌ی چنگ‌نوازی و نواختن سازهای بادی توسط زنان موسیقی دان و صحنه‌ی شكار گراز دیده می‌شه. الهه درباره یك یك تصاویری كه از این مجموعه دیده این‌طور می‌گه: "در مركز قوس طاق تصویر هلال ماهی دیده می‌شود كه دو رشته روبان به آن آویزان است. پایین‌تر از كنگره‌ها در هر دو طرف طاق نقش الهه‌های بالداری (الهه نیكه: برگرفته از فرهنگ یونان باستان) دیده می‌شود. بخش بالایی به نمایش صحنه تاج ستانی پادشاه ساسانی پرداخته و مشتمل بر سه پیكره است پادشاه، اهورامزدا، الهه آناهیتا، دیگر اثرات طاق بستان، قدیمی ترین انیمیشن صخره ای جهان، صحنه شكار گوزن و گراز،آثار قاجاری این‌مجموعه متاسفانه بارها مورد تجاوز قرار گرفته ولی هیچ چیزی باعث نشده از ارزش و زیبایی این بنا كم بشه." اون در ادامه توصیه‌ای داره و می‌گه: "لطفا در مورد این بنا چند دقیقه ای وقت بگذارید و مطالب موجود رو بخونید. واقعا باید به این همه تاریخ غنی بالید و افتخار كرد."

 

طاق بستان، شگفتی‌ای از دوران ساسانیان / روایتی از الهه علیخانی-1QPF4Zf8Xk