ریپورتاژ آگهی
آیا از ریه‌های بوشهر دیدن كرده‌اید؟

آیا از ریه‌های بوشهر دیدن كرده‌اید؟

استان بوشهر یكی از دیدنی‌ترین شهرهای ایران است و جاذبه‌های فراوانی را در دل خود جای داده است. جنگل گلوبردكان یكی از زیباترین دیندنی‌های بوشهر است كه در شهرستان جم واقع شده است.
  • 1401/06/09
  • استان : بوشهر
  • شهر : جم
  • دسته : اخبار گردشگری
آدرس : جنگل گلوبردكان در فاصله سه كیلومتری بخش ریز شهرستان جم واقع شده است.
تلفن : 66059000-021

استان بوشهر یكی از دیدنی‌ترین شهرهای ایران است و جاذبه‌های فراوانی را در دل خود جای داده است. جنگل گلوبردكان یكی از زیباترین دیندنی‌های بوشهر است كه در شهرستان جم واقع شده است.

آیا از ریه‌های بوشهر دیدن كرده‌اید؟-Lo3IohjmL0

سلام نو_ سرویس گردشگری: یكی از مناطقی كه در سفر به استان بوشهر نباید دیدنش را از دست بدهید جنگل گلوبردكان، واقع در شهرستان جم است كه با طبیعت زیبای خود آماده است خاطره متفاوتی از سفر به جنوب ایران برای شما رقم بزند. شما در این طبیعت زیبا، كوهستان، درختان متراكم و سرسبز و رودخانه زیبایی را در یك قاب خواهید دید و می‌توانید برای چند ساعتی با برپایی پیك‌نیك و یا آبتی در رودخانه، و یا حتی قدم زدن یك گشت‌وگذار خاطره انگیز داشته باشید.

آیا از ریه‌های بوشهر دیدن كرده‌اید؟-8NTELOGaYC

این جنگل یك زیست بوم وسیع با تنوع پوشش گیاهی و جانوری است و از این حیث مكان بسیار ارزشمندی برای تحقیقات محیط‌زیستی به حساب می‌آید. خوب است بدانید كه تا به حال در این جنگل حیوانات بسیاری از جمله پلنگ، كله بز، شاهین آمور، كوركور بال سیاه، عقاب طلایی، عقاب دوبرادر و ...دیده شده است.
این جنگل با مناظر طبیعی و چشم‌ اندازهای بسیار زیبا كه از تركیب سه عنصر جنگل، كوهستان و رودخانه بوجود آمده در برابر دیدگان گردشگران خودنمایی می كند.

جنگل گلوبردكان كه در سال‌ های نه‌ چندان ‌دور در مسیر خود رودخانه ها و چشمه های خنك و زیبایی داشت؛ در چند سال اخیر با كاهش نزولات آسمانی و برداشت بی ‌رویه از سفره‌ های آب زیر زمینی مواجه است و یگر نشانی از رودخانه پرخروش و چشمه‌ های پر آب در آن نیست.

خشكسالی، قطع درختان توسط غارتگران طبیعت، خالی‌ شدن سفره‌ های زیر زمینی، عدم توجه مسئولان به حفظ و احیای جنگل، آتش‌ سوزی، تجاوز به حریم جنگل دست به دست هم داده ‌است تا نابودی این جنگل هر چه زودتر رقم خورد.

آیا از ریه‌های بوشهر دیدن كرده‌اید؟-gqgDrOBhF2

جنگل گلوبردكان در معرض چه تهدیداتی قرار دارد؟

آتش‌ سوزی های عمدی و سهوی، تخریب توسط انسان‌، دخالت ‌های ناسنجیده انسان‌ ها در طبیعت بخش ریز، تغییر كاربری، آلودگی ‌های ایجاد شده در این منطقه و كم‌ آبی از تهدیدات اصلی این جنگل بشمار می رود.
این جنگل كه آوازه آب، آبادی و درختان دلربایش به اكثر شهرها رسیده است، جنگل‌ بان ندارد و هر تابستان بخشی از آن طعمه آتش‌ سوزی ‌های بی ‌رحمانه می ‌شود.
رودخانه دائمی جنگل، فرسنگ‌ ها عقب ‌نشینی كرده و درختان سایه ‌گستر و برافراشته، در هنگام یورش عظیم سیلاب ‌های زمستان، نقش بر زمین می ‌شوند.
جمعیت گسترده ماهیان در اردیبهشت ماه، در غربت بی ‌آبی، از نفس می‌ افتند و می ‌میرند.
حفر چاههای عمیق توسط شركتهای مختلف و استفاده بی رویه از سفره های آب زیرزمینی از دیگر تهدیدات این جنگل است.

آیا از ریه‌های بوشهر دیدن كرده‌اید؟-ppTKtwxDNZ

این جنگل در كجا واقع شده است؟

جنگل گلوبردكان در فاصله سه كیلومتری بخش ریز شهرستان جم واقع شده است.