محل تبلیغ شما محل تبلیغ شما
ریپورتاژ آگهی
پل تلخه رود (آجی چای) تبریز

پل تلخه رود (آجی چای) تبریز

پل تلخه رود كه با نام پل آجی چای نیز شناخته می‌شود، از تاریخی‌ترین پل‌های شهر تبریز به ‌شمار می‌رود و قدمت آن به دوران صفویه‌ و قاجاریه بر می‌گردد.
  • 1401/04/04
  • استان : آذربايجان شرقي
  • شهر : تبريز
  • دسته : پل های تاریخی ایران
آدرس : ایران، آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان خلبان، بلوار شهید بابایی
تلفن : 66059000-021

بازدید کننده گرامی : هم اکنون امکان خرید لینک پرومکس از این صفحه برای شما محقق می باشد.

لینک پرومکس چیست ؟ دریافت لینک از مطالب دارای رتبه گوگل

مزایای لینک پرومکس چیست ؟ 1- سرعت : شما را سریع‌تر به نتیجه دلخواه می‌رساند. 2- لینک مرتبط و معتبر: از مقاله‌ای که در رتبه برتر نتایج گوگل قرار دارد و با کسب‌وکار شما مرتبط است، لینک دریافت می‌کنید. 3- صرفه‌جویی در هزینه‌ها : با توجه به اینکه نیازی به تولید محتوا ندارید در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود. 4- ترافیک هدفمند : با دریافت لینک از مقالات برتر گوگل، می‌توانید کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت کنید.

پل تلخه رود (آجی چای) تبریز-tiHqF6kava

پل تلخه رود كه با نام پل آجی چای نیز شناخته می‌شود، از تاریخی‌ترین پل‌های شهر تبریز به ‌شمار می‌رود و قدمت آن به دوران صفویه‌ و قاجاریه بر می‌گردد. پل آجی چای ۱۶ دهنه دارد و به‌جز سه دهنه كه طاقی هلالی دارند، بقیه‌ی طاق‌ها جناغی هستند. طول پل ۱۰۵ متر و عرض آن پنج متر است. در زمان ولیعهدی عباس میرزا در تبریز، این پل توسط حاج سید حسین تاجر تعمیر شد و یك بار دیگر در سال ۱۳۸۰ شمسی، مورد بازسازی قرار گرفت. معماری پل به‌ صورت یكدست نیست و چندین بار به علت طغیان رودخانه و وقوع جنگ‌های منطقه‌ای صدمه دیده و دوباره مرمت شده است. این اثر تاریخی به‌عنوان یكی از مكان های دیدنی تبریز ، در سال ۱۳۷۸ و با شماره‌ی ۲۵۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ایران، آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان خلبان، بلوار شهید بابایی