ریپورتاژ آگهی
آران و بیدگل نگین درخشان كویر ایران

آران و بیدگل نگین درخشان كویر ایران

آران و بیدگل را نگین كویر ایران هم نامیده اند. شهری در دل كویر زیبای ایران كه تاریخی شگفت انگیز دارد و در تاریخ ایران همیشه خبر ساز بوده. است
  • 1401/01/17
  • استان : اصفهان
  • شهر : آران و بيدگل
  • دسته : كویرهای ایران
آدرس : شهرستان در2573 كیلومتری استان اصفهان و در شمالی ترین نقطه این استان و در همسایگی شهرستان كاشان واقع شده است.
تلفن : 66059000-021

آران و بیدگل را نگین كویر ایران هم نامیده اند. شهری در دل كویر زیبای ایران كه تاریخی شگفت انگیز دارد و در تاریخ ایران همیشه خبر ساز بوده. این شهرستان در2573 كیلومتری استان اصفهان و در شمالی ترین نقطه این استان و در همسایگی شهرستان كاشان واقع شده است.

شهرستان آران و بیدگل یكی از قدیمی ترین تمدن‌های كشور به شمار می رود به طوری كه می توان گفت با تپه های تاریخی سیلك كه قدمتی مربوط به ۹ هزار سال پیش دارند پیشینه یكسانی داشته باشد. در این مقاله شما را با این شهرستان زیبا و تاریخی آشنا می كنیم.

شهرستان آران و بیدگل دارای 4 شهر، 3 دهستان و 13 روستا می باشد و به علت این گستردگی فرهنگ و جمعیت نسبتا بالا، پوشش خبری با حساسیت بالا، در آن ضروری به نظر می رسد؛ این امر برخی از جوانان علاقه مند را بر آن داشته است تا با تهیه اخبار آران و بیدگل، همه نقاط این شهرستان را به صورت لحظه ای از حال یك دیگر با خبر سازند. 

شهرستان آران و بیدگل در یك نگاه

اگر بخواهیم به شكل دقیق تری به تشریح شهرستان آران و بیدگل بپردازیم، باید بگوییم كه این شهرستان تقریبا 103517 نفر جمعیت دارد و در خود شهرهای سفیدشهر، نوش آباد، ابوزیدآباد و آران و بیدگل را جای داده است. از روستاهای شهرستان آران و بیدگل می توان به علی آباد كویر، علی آباد، محمدآباد كویر و یزدل نام برد.

لازم به ذكر است كه این شهرستان 912 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به گفته كارشناسان یك شهرستان با اقلیم گرم و خشك به شمار می رود. به طوری كه تابستان هایی بسیاری گرم و سوزان و زمستان هایی سرد و خشك دارد و بارش برف و باران در این شهرستان به ندرت اتفاق می افتد.

شهرستان آران و بیدگل مردمانی بسیار خون گرم دارد. مردمان این شهرستان علی رغم سختی ها و مشكلاتی كه همواره در طول تاریخ به جان خریده اند، روحیه مهربان و خدادوستی خود را از دست نداده اند و در برابر طوفان های سختی كه روزگار به آن ها تحمیل كرده است، همانند كوهی مقاوم ایستادگی می كنند.

مراكز دیدنی شهرستان آران و بیدگل

شهرستان آران و بیدگل به دلیل قدمت چندهزارساله خود، اماكن گردشگری بسیار زیادی دارد و همه ساله گردشگران و توریست های زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می كند. كویر مرنجاب از زیباترین مناطق گردشگری ایران به شمار می رود كه هر سال میزبان توریست های زیادی از نقاط مختلف جهان است.

كاروان سرای مرنجاب در مسیر جاده تاریخی ابریشم قرار دارد كه اصلی ترین كاربرد آن استراحت و تامین آب مورد نیاز كاروانیان و محافظین این راه بوده است. این كاروان سرا در سال یك هزار و دوازده توسط شاه عباس اول صفوی ساخته شد. این سازه با استفاده از آجر ساخته شد و به منظور تامین آب اقامت كنندگان یك قنات حفر گردید كه هنوز هم پابرجاست.

آران و بیدگل نگین درخشان كویر ایران-ggFT3tfPEs

لازم به ذكر است كه این كاروان سرا نقش اصلی خود را از زمان قاجاریه از دست داد و از رونق افتاد، زیرا در زمان قاجاریه پایتخت ایران تهران بود و بالتبع راه های مواصلاتی جدیدی هم بین قم و كاشان و تهران برقرار شد. اما با همه این اوصاف هنوز هم این كاروان سرا به عنوان جاذبه توریستی به شمار می رود و جذابیت های خاص خود را دارد.

تعداد اماكن گردشگری این شهرستان بسیار زیاد می باشد كه گاها بعضی از آن ها مربوط به دوره قبل از تمدن اسلامی است. خوب است بدانید كه شهرستان آران و بیدگل بیشتر از 20 آب انبار قدیمی دارد كه این امر به نوع اقلیم خاص این منطقه اشاره دارد.

آران و بیدگل نگین درخشان كویر ایران-JusZI0OS9a

بارگاه شكوهمند امام زاده محمد هلال ابن علی با شبستان های شور انگیز از دیگر جاذبه های توریستی شهرستان آران و بیدگل به شمار می رود. صحن های بزرگ دلباز كه قسمت داخلی آن با كاشی های معرق تزئین شده نقطه عطف این بقعه به شمار می رود.

گنبدها و گلدسته های مرتفع زیبا كه با كاشی های رنگی پوشیده شده اند، نشان از تلاش صنعتگران ایرانی دارند. همچنین این بقعه دارای گلزاری منسوب به شهدای ۸ سال جنگ تحمیلی می باشد كه عملكرد تاریخی این جاذبه توریستی را دو چندان كرده است.

نكته دیگر این كه بیشتر بناها و اماكن گردشگری بسیار جذاب شهرستان آران و بیدگل، در دوران صفویه ساخته شده اند كه با مرمت، بازسازی و حفاظت های قابل توجه سازمان گردشگری، امروزه به بهره برداری و درآمد زایی رسیده اند.

برای نمونه حمام های تاریخی و بسیار جذابی همانند حمام درب ریگ جامانده از دوران صفویه می باشد كه با كاشی كاری های چشم نواز خود، چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.ر اگر بخواهیم آثار دوران ساسانیان و یا قبل آن را نام ببریم، می توانیم به منطقه باستانی ویگل كه شامل دو قلعه شرقی و غربی است، اشاره كنیم.

مشاهیر آران و بیدگل
آران و بیدگل سرشار از نام آوران و دلیرانی است كه وجود آن ها باعث افتخار برای شهروندان آران و بیدگلی می باشد و آوردن اسم آن ها، برای آن ها غرورآفرینی به همراه دارد. شهرستان آران و بیدگل در طول 8 سال جنگ تحمیلی نیز، 720 شهید در راه آبادانی این مرز و بوم به جای گذاشت كه در نوع خود قابل تحسین می باشد.

اگر بخواهیم به چند نمونه از مشاهیر آران و بیدگلی اشاره كنیم، می توانیم به سلیمان صباحی بیدگلی اشاره كنیم كه یك شاعر، منجم و ریاضی دان خبره در زمان خود بود. شهرستان آران و بیدگل همچنین این افتخار را دارد كه شاعران و نویسندگانی همچون نظام وفا را در خود پرورش داده است كه مایه مباهات شهرستان آران و بیدگل می باشد.

اخبار آران و بیدگل
آران و بیدگل یك شهرستان نسبتا بزرگ است و به علت گستردگی آن، تنوع گویش، فرهنگ، سلیقه و آداب و رسوم در جای جای آن یافت می شود.

اخبار آران و بیدگل هرلحظه توسط سایت های خبری گوناگونی همانند نسل فردای آران و بیدگل به روز می شوند تا بقیه همشهریان و هموطنان، به جزئیات هر دسترسی داشته باشند. سایت خبرگزاری نسل فردای آران و بیدگل به نشانی ab-naslefarda.ir یكی از سایت های معتبر است كه به طور بسیار دقیق و سریع خبر آران و بیدگل را پوشش می دهد.

بیشتر اخباری كه در سایت خبرگزاری نسل فردای آران و بیدگل منتشر می شود توسط خبرگزاران داوطب كه خود از اهالی بومی این منطقه می باشند تهیه می شود.

 

آران و بیدگل نگین درخشان كویر ایران-r4hXfpm1gK