ریپورتاژ آگهی
روستای فاریاب سنگویه

روستای فاریاب سنگویه

روستای فاریاب سنگویه از جمله روستاهای آباد منطقهٔ گوده و از توابع بخش مركزی شهرستان بستك در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده‌است. این روستا در دامنه كوه پردی فاریاب و صحرای باغ قرار دارد
  • 1401/01/12
  • استان : هرمزگان
  • شهر : بستک
  • دسته : روستاهای ایران
آدرس : شمال شرقی روستای فاریاب و ۴۵ كیلومتری مركز شهرستان دامنه كوه پردی فاریاب و صحرای باغ
تلفن : 66059000-021

روستای فاریاب سنگویه از جمله روستاهای آباد منطقهٔ گوده و از توابع بخش مركزی شهرستان بستك در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده‌است. این روستا در دامنه كوه پردی فاریاب و صحرای باغ قرار دارد. از شمال كوه بردی ، از جنوب جاده لار بستك، از مغرب روستای گردنه پاسخند، از مشرق به روستای پیسه محدود می‌گردد.

این روستا دارای مسجد ، دبستان،راهنمایی برق، لوله كشی آب، و آب انبار بركه می‌باشد. فاریاب سنگویه دارای یك رشته قنات است كه با آب آن حدود ۱۰۰ من (۴۰۰ كیلوگرم) می‌توان زراعت نمود.حدود ۲۰۰۰ اصله نخل دیم وآبی وجود دارد، و یك آسیاب آبی دارد.

روستای فاریاب سنگویه-hID4r0hR3j

در منطقه جنوب به آب جاری بویژه آب قناتها فاریاب می‌گویند كه به لهجه محلی پاراو نامیده می‌شود. این روستا چون دارای چشمه‌ای جاری است فاریاب نامیده شده‌است، و چون آسیاب آبی نیز دارد آن را فاریاب سنگویه نامگذاری كرده‌اند.جمعیت این روستا بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۶۰۹ نفر (۱۰۸ خانوار) بوده است.

جاهای دیدنی روستای فاریاب سنگویه

روستای فاریاب سنگویه دارای آب انبار، آسیاب آبی، قنات، و چشمه آبگرم است.
قنات: فاریاب سنگویه دارای یك رشته قنات است كه با آب آن حدود ۱۰۰ من (۴۰۰ كیلوگرم) می‌توان زراعت نمود. حدود ۲۰۰۰ اصله نخل دیم وآبی وجود دارد، ویك آسیاب آبی دارد. در منطقه جنوب به آب جاری به ویژه آب قناتها فاریاب می‌گویند كه بلهجه محلی پاراو نامیده می‌شود. این روستا چون دارای چشمه‌ای جاری است فاریاب نامیده شده‌است، و چون آسیاب آبی نیز دارد آن را فاریاب سنگویه نامگذاری كرده‌اند.

روستای فاریاب سنگویه-tdEagSdHGH
مجتمع آبگرم: چشمه آب معدنی (آب باد) در فاریاب سنگویه واقع می‌باشد. سرچشمه آب معدنی (آبگرم) در شمال روستا قرار دارد، این آبگرم بین اهالی منطقه بستك و لارستان، و بندر لنگه معروف است و هرساله صدها نفر برای درمان بیماری‌های پوستی و روماتیسم به این آبگرم رو می‌آورند. در اوایل تابستان و اواخر زمستان این محل مملو از افرادی است كه برای استفاده از آبگرم به این مكان آمده‌اند.
تعدادی خانه‌های خیر از سوی نیكوكاران در اینجا ساخته شده‌است برای استفاده مسافران كه از راه‌های دور می‌آیند، اما گهگاه شمار افراد آنقدر زیاد می‌شود كه صدها چادر برپا می‌كنند، افرادی كه برای درمان به آبگرم می‌آیند معمولاً چند روز در این مكان اقامت می‌نمایند. برای گردآوری این آب دو استخر در زمانی بسیار قدیم ساخته‌اند. چشمه آبگرم در دل كوه می‌جوشد كه آب آن را به دو شاخه كرده‌اند، یك شاخه به استخر ویژه بانوان می‌ریزد، و شاخه دیگر به استخر مردان می‌ریزد. آب آن بسیار صاف و گواراست. و بیماران پوستی و روماتیسم را به قدرت خدای تعالی شفا می‌دهد.
چشمه آبگرم در دل كوه می‌جوشد كه آب آن را به دو شاخه كرده‌اند، یك شاخه به استخر ویژه بانوان و دیگری به استخر مردان می‌ریزد.

روستای فاریاب سنگویه-iqWGFisFYq

در سال ۱۳۸۷ شركت تعاونی گردشگری گلستان فاریاب سنگویه تحت نظارت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان تشكیل گردید و این مجتمع جهت سازماندهی به این شركت واگذار شد. این مجتمع همزمان با ورود بخش خصوصی و تزریق منابع دولتی به یكی از مراكز مورد توجه گردشگران تبدیل شد.

زیر ساخت های گردشگردی این مجتمع از محل اعتبارات دولتی ملی و استانی توسط اداره كل میراث فرهنگی كه از قبیل احداث راه، دسترسی به شبكه برق رسانی، محوطه سازی و آسفالت خیابانها می باشد، در راستای بخش خصوصی برای عملیات مجتمع هزینه گردید.

این مجتمع در زمینی به مساحت ۴ هكتار در شمال شرقی روستا واقع شده و فاصله آن تا مر كز شهرستان ۴۷ كیلومتر است و در مسیر جاده بستك به لارستان واقع می باشد. از روستای فاریاب سنگویه تا چشمه در حدود ۲ كیلومتر جاده آسفالته است و آب آن از شكاف سنگهای آهكی خارج می‌شود و آب چشمه در ردیف آبهای گوگردی است.

روستای فاریاب سنگویه-ujSQIMq3lz