ریپورتاژ آگهی
مشكات

مشكات

شهر مشكات شمالی ترین شهر استان اصفهان كه در ۲۵ كیلومتری شهر كاشان ، ۱۹۵ كیلومتری تهران ، ۷۰ كیلومتری قم و ۲۵۰ كیلومتری مر كز استان اصفهان است
  • 1400/11/10
  • استان : اصفهان
  • شهر : مشكات
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : در ۲۵ كیلومتری شهر كاشان ، ۱۹۵ كیلومتری تهران ، ۷۰ كیلومتری قم و ۲۵۰ كیلومتری مر كز استان اصفهان
تلفن : 66059000-021

شهر مشكات شمالی ترین شهر استان اصفهان كه در ۲۵ كیلومتری شهر كاشان ، ۱۹۵ كیلومتری تهران ، ۷۰ كیلومتری قم و ۲۵۰ كیلومتری مر كز استان اصفهان است در حاشیه كویر و مسیر جاده ابریشم حد فاصل بزرگراه قم- كاشان و جاده ترانزیت مركز جنوب واقع شده است .

جمعیت: این شهر ۴۸۶۹ نفر می باشد(مطابق سرشماری سال ۱۳۹۰)

ارتفاع از سطح دریا : بین ۸۸۰تا۹۱۰ متر

وسعت : ۴۵ كیلومتر مربع

تاریخچه شهر

نام قدیمی این شهر به استناد تاریخ قم و بیان ابن مقفع بطریدآباد بوده است . بنا به روایات تاریخی همزمان با میلاد حضرت محمد (ص) پیامبر گرامی سه حادثه مهم تاریخی روی داده كه یكی از آنها خشك شدن دریاچه ساوه بوده است و این شهر نیز همزمان با ولادت پیغمبر گرامی متولد شده است.

تاریخ قم : بطریده به زبان عربی یعنی تازه سر از آب بیرون آورده

ابن مقفع : گویند كه قاسان (كاشان كنونی)دریا بوده و آن را كاسه رود خوانده اند و اول موضعی كه از آب باز خروشید
سر بر آورد)( موضع بطریده (مشكات كنونی) بوده است سپس به لحاظ آب و هوای مناسبی كه در منطقه بود محل رویش گیاهان خوش بو گردید و از آن پس مشكان(MOSHKAN) و بعدها مشكان (MASHKAN) نامیده شد. همچنین تعدادی از اهالی یكی از روستاهای قدیمی منطقه به این مكان عزیمت و آن محل را محمود آباد نامیدند.در سال ۱۳۸۴ از تجمیع و ادغام این دو روستا و برگرفته از آیه شماره ۳۵ سوره مباركه نور (الله نور السموات و الارض مثل نوره كمشكوه فیها..) نام جدید مشكات(MESHKAT) به معنی چراغدان و محل تلالو انوار حق انتخاب گردید.

آثار تاریخی : استخر و قلعه ساروق – قلعه خوابق

زیارتگاه ها : شاهزاده سلیمان واسحاق فرزندان و نوادگان حضرت موسی بن جعفر (ع) و محل دفن شهدای گمنام جنگ تحمیلی ،چهار بزرگوار از نوادگان حضرت امام موسی كاظم (ع) به نامهای جعفر بن موسی بن جعفر – عبدا… بن موسی بن جعفر – اسحاق بن موسی بن جعفر و ام الحسن بن بنات امام حسن (ع) می باشد.

۲۰قطعه سنگ تاریخی با نقوش و كنده كاری از دوران صفویه

گردشگاهها : قنات ورود خانه همزر

مشكات-l0lL2kOH1M