ریپورتاژ آگهی
آبشار آلوچال

آبشار آلوچال

آبشار آلوچال (جنگل ابر)، شاهرود در موقعیت جغرافیایی E5501 N3647 در استان سمنان واقع است
  • 1400/11/10
  • استان : سمنان
  • شهر : شاهرود
  • دسته : آبشارهای ایران
آدرس : در ۴۵ كیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر قرار دارد
تلفن : 66059000-021

آبشار آلوچال (جنگل ابر)، شاهرود در موقعیت جغرافیایی E5501 N3647 در استان سمنان واقع است. جنگل ابر در ۴۵ كیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر قرار دارد. از طرف شمال محدود است به جنگلهای استان گلستان و از طرف شرق به منطقه اولنگ از طرف جنوب به كوه قاسم و كوه ابر و قطری و از طرف غرب محدود به كوه یخام و تكیانو است. آبشار شرشر جنگل ابر در شیب شمالی كوه ابر و در میان درختان متراكم این جنگل، بسیار پرآوازه است. این آبشار زیبا با یك ساعت پیاده روی از محل سرتخت حمام دره قابل رویت است و از چشمه های پرآب تغذیه می شود. جاده های پاكوب این جنگل به جنگل های جنوب گرگان منتهی می شوند.

آبشار آلوچال، یكی دیگر از ده‌ها آبشار روان در دل ابرهای جنگل ابر است. آلوچال شامل ۲ آبشار بزرگ است كه از فاصله چندصدمتری روی هم می‌ریزند و در نهایت آبشار اصلی را شكل می‌دهند و صدای بی‌نظیر این بازی آب، سنگ و درخت، تنها صدایی است كه سكوت خنك دل جنگل را می‌شكند و همین خود جاذبه‌ای است برای آن‌كه انواع پرندگان خوش‌صدا نیز در پیرامون این فضای رویایی گردهم آیند. صعود به آبشار آلوچال نیز صعود ساده‌ای نیست و صعودكنندگان باید از توانایی جسمانی لازم برخوردار باشند؛ اما در هر صورت صعود به آن با راهنمایی راهنمایان محلی امری غیرممكن محسوب نمی‌شود و چه بسا كه از دید این راهنمایان محلی صعودی سخت نباشد.
میزان بارندگی دراین ناحیه بیش از ۴۰۰ میلیمتر بوده و متوسط دما ۲۰ درجه سانتیگراد است.بر اساس این گزارش، منطقه جنگل ابر در بیشتر فصول سال پوشیده از ابر است و وجه تسمیه این جنگل وجود همین ابرها است كه در كرانههای خزر توسط جریان باد به ارتفاعات كوهستان هدایت می شوند. غلظت ابر در اغلب فصول سال در این جنگل باعث پوشش گیاهی جالب و متبوع شده است. وجود ابر در قسمتهای پایین دست در آبخیز شمالی، زیبایی این جنگل را دو چندان كرده است.
در این منطقه در قسمت شرقی و غربی به دلیل ارتفاعات بلند باعث شده تا ابرها كه بوسیله باد به سمت ارتفاعات رانده می شوند، در قسمت میانی فشرده شده و از این كریدور اصلی و چند كانال فرعی ابرها به سمت جنوب رشته كوه البرز هدایت شده و ضمن ایجاد جنگلهای پراكنده با تنوع گونههای درختی و درختچهای آب و هوای شهرستان را نیز به نحو مطلوبی پاكیزه و پراكسیژن و مرطوب كرده است. این منطقه در حد فاصل بین دو كلان اقلیم خشك و نیمه خشك و مرطوب و نیمه مرطوب واقع شده كه این امر باعث ایجاد تنوع گیاهی و جانوری شده است.از گیاهان درختی می توان بلوط ، ممرز افرا، شیردار، توسكا ، آزاد داغداغان و از گیاهان مرتعی گونه های كلاه میر حسن ، چوبك ، اسپرس، دم روباهی ، آویشن و شبدر را نام برد.
این منطقه از معدود مناطقی است كه رشته كوه البرز در این ناحیه به حداقل عرضی خود رسیده و تقریباً از یك شاخه اصلی تشكیل شده است. از جانوران این منطقه می توان خرس قهوهای ، گرك، پلنگ ، خوك وحشی، شغال ، روباه، خرگوش كل و بز ،شوكا، و از پرندگان كبك ، كبوتر جنگلی، بلدرچین ، عقاب جنگلی، كركس، شاهین، فاخته، قرقاول را نامبرد.

آبشار آلوچال-ccadiPbTu8

آبشار آلوچال-1dsvv8zMff

آبشار آلوچال-eB3IfiuB0s

آبشار آلوچال-IOn8kFTb3r