ریپورتاژ آگهی
محمد آباد

محمد آباد

محمدآباد شهری است در بخش جرقویه سفلی شهرستان اصفهان . این شهر در ۶۵ كیلومتری شهر اصفهان واقع شده‌است. بیشتر مردم این شهر فرهنگی و كارمند آموزش و پرورش می‌باشد و در ادارات دولتی مشغول می‌باشند
  • 1400/11/10
  • استان : اصفهان
  • شهر : محمد آباد
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : در ۶۵ كیلومتری شهر اصفهان
تلفن : 66059000-021

محمدآباد شهری است در بخش جرقویه سفلی شهرستان اصفهان . این شهر در ۶۵ كیلومتری شهر اصفهان واقع شده‌است. بیشتر مردم این شهر فرهنگی و كارمند آموزش و پرورش می‌باشد و در ادارات دولتی مشغول می‌باشند. شغل دیگر مردم این شهر كشاورزی و دامداری است .این شهر ۴۵۴۹ نفر(براورد ۱۳۹۰) جمعیت دارد.

این شهر درای یك هسته قدیمی شهری می‌باشد كه یك قلعه قدیمی دارد و در كنار این قلعه قدیمی كاخی به نام باغ میر می‌باشد كه دارای دو بادگیر بلند است كه در نوع خود در استان اصفهان بی نظیر می‌باشد این شهر درای یك قلعه بسیار قدیمی با برجهای بسیار زیبا بود كه در سالهای گذشته در پی خیابان كشی كاملاً ویران شد این قلعه كل هسته قدیمی شهر را پوشش می‌داد. در حال حاضر تنها قلعه باقی مانده این شهر در حال بازسازی می‌باشد.

مسجد جامع محمدآباد

بانی و سازندگان بنا: بنا به اظهارات اهالی روستا مسجد به دست محمد میرپنج احداث شده‌است و پس از مرگ وی پسرانش به ترتیب حاج سرهنگ و حاج سرتیپ ادامهٔ بنا مسجد را تا پایان كار پیگیری كردند.

سیر تحول بنا: این مسجد در حدود ۱۱۰ سال پیش ساخته شده و در مراحل بهدی سنگ ازاره‌های شبستان و حیاط توسط روستاییان نصب شده‌است بنا به گفتهٔ رییس شورای روستا طی تغیراتی در نمای ساختمان در سال ۱۳۶۳ ه.ش كاشیكاری‌های معلقی و كتیبه‌های قرآنی به آن اضافه شده و احداث مناره روی ایوان جنوبی مربوط به همان سال است حسینیه مجاور مسجد در حدود ۳۰۰ سال پیش و به هنگام شكل گیری روستا احداث گردیده كه اكنون قسمت‌هایی از آن به صورت مخروبه در آمده‌است .

محمد آباد-eIniOgEYbQ