ریپورتاژ آگهی
حمام جارچی اصفهان

حمام جارچی اصفهان

حمام جارچی اصفهان مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان خیابان حكیم، بازار باغ قلندرها واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند۱۳۸۳ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  • 1401/01/08
  • استان : اصفهان
  • شهر : اصفهان
  • دسته : حمام های تاریخی ایران
آدرس : خیابان حكیم، بازار باغ قلندرها
تلفن : 66059000-021

حمام جارچی اصفهان مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان خیابان حكیم، بازار باغ قلندرها واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند۱۳۸۳ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.حمام تاریخی جارچی یكی حمام های قدیمی شهر اصفهان از دوران گذشته (صفویه ) است كه در آن دوران بزرگترین حمام اصفهان بوده است و دارای ۲ حمام مردانه و زنانه بودهاست و سال ساخت آن همزمان با میدان امام اصفهان بوده است .این بنا در بازار بزرگ اصفهان و نزدیك مسجد جارچی واقع گردیده و بر اساس كتیبه تاریخی مسجد، ظاهراً در سال ۱۰۱۹ ﻫ . ق به همراه بنای مسجد، توسط ملك سلطان ـ جارچی باشی شاه عباس اول ـ بنا گردیده است.

حمام جارچی اصفهان-QVgGeRsYme
با همت متعالی این شخص(ملك سلطان جارچی باشی ) در اطراف بناهای عظیم میدان نقش جهان ، مسجد شیخ لطف ا… ، مسجد نقش جهان(شاه) ، كاخ چهلستون و كاخ عالی قاپو ، بازار قیصریه ،عمارت هشت بهشت ، مسجد حكیم ، ۴ بنای ارزشمند دیگر به نام های مسجد جارچی ،حمام جارچی ،سرای جارچی وكاخ جارچی ساخته شده و مورد استفاده عموم مردم قرار می گرفت.هم اكنون ۳بنای ابتدایی فعال می باشد وكاخ جارچی كاملا از میان رفته است.هم اكنون به عنوان موزه و سفره خانه است. سال ساخت این حمام قدیمی و زیبا به حدود ۴۵۰ سال پیش بازمی گردد كه از سال ۱۳۸۲ الی پایان سال ۱۳۹۰ بازسازی و مرمت آن به همت سید احمد افتخاری و همكاری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان انجام گرفت و با تغییر كاربری آن هم اكنون به عنوان سفره خانه سنتی فعال می باشد و پذیرای مهمانان داخلی و خارجی می باشدزمین این حمام قدیمی ۲هزار متر است كه حدود ۹۵۰ متر از آن بازسازی شده و در فاز دوم، تمام زمین به شكل سفره‌خانه سنتی در می‌آید.

حمام جارچی اصفهان-iEtsY9TAxx
این حمام نیز به سان تمام حمام های ایرانی از چند بخش سربینه، گرمینه، رختكن و چال حوض تشكیل شده است. حمام در هر دو بخش مردانه و زنانه همزمان قابل استفاده بوده و همه می توانستند از این حمام با پرداخت بهایی اندك استفاده كنند. داخل حمام پر از طاق های زیبا و سقف های گنبدی است. بر روی گنبدها روزنه هایی تعبیه شده است كه نور داخل حمام را تامین می كردند. در این روزنه ها از شیشه هایی استفاده شده است كه به داخل حمام دید ندارند و باعث شكست و انعكاس نور در داخل حمام شده و محیط را روشن تر می كردند. حمام با مصالحی همچون سنگ و خشت بنا شده و با كاشی كاری های بسیار زیبایی آراسته شده است. در میان حوض درون حمام فواره هایی زیبا قرار دارند و در كف حمام جوی های باریكی در جریان هستند كه بسیار چشم نوازند. سیستم گردش آب این حمام بسیار جالب توجه است. در ابتدا از چوب برای گرم كردن حمام استفاده می شده است اما در سال های معاصر از سوخت های جایگزین همانند گازوئیل برای تامین گرمای حمام استفاده می شده است.

حمام جارچی اصفهان-MNsccZNvVc
این حمام تا سال ۱۳۵۹ ه.ش به كار خود ادامه می داده است اما پس از این تاریخ به حال خود رها می شود. حمام كه به صورت نیمه خرابه درآمده بود به محلی برای جمع شدن معتادین مبدل می شود تا اینكه در سال ۱۳۸۲ یكی از افراد خیر و علاقمند اصفهانی مسئولیت مرمت حمام را بر عهده می گیرد و طی قریب به نه سال بخشی از حمام را مرمت می كند. بخش وسیعی از حمام هنوز هم به صورت مخروبه باقی مانده است كه امیدواریم هر چه زودتر بازسازی شود. این حمام هم اكنون به عنوان یك موزه-رستوران زیبای سنتی با نام سلطان ملك جارچی باشی مورد بهره برداری قرار گرفته و به صورت یك مجتمع گردشگری درآمده است.

حمام جارچی اصفهان-X6B06cFgfI

حمام جارچی اصفهان-Bv6HL9f0Mi

حمام جارچی اصفهان-2EtSxQmg3C

حمام جارچی اصفهان-q5I7JeKTR8

حمام جارچی اصفهان-YKDCzBhxqD