ریپورتاژ آگهی
بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی)

بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی)

ما در سایت سیری در ایران علاوه بر جاذبه های استانها به آداب و رسوم و بازیهای محلی هر منطقه هم پرداخته ایم .چرا كه جزیی از فرهنگ آن منطقه محسوب می شود
  • 1401/01/08
  • استان : زنجان
  • شهر : زنجان
  • دسته : بازی های محلی ایران
آدرس : زنجان
تلفن : 66059000-021

ما در سایت سیری در ایران علاوه بر جاذبه های استانها به آداب و رسوم و بازیهای محلی هر منطقه هم پرداخته ایم .چرا كه جزیی از فرهنگ آن منطقه محسوب می شود و بسیار دیدنی است .یكی از این بازیها ، بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی)  می باشد كه در زیر شما را با قوانین و نحوه بازی كردن آن آشنا خواهیم ساخت . بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) در استان زنجان از پر طرفداترین بازی ها در حال حاضر است.

بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی)-Wk7Ou5nIBP

مشخصات

نام بازی: گاو، گوساله، پنیر، فینگلی

تعداد بازیكنان: ده نفر

سن بازیكنان: مقطع ابتدایی و راهنمایی

محوطه بازیكنان: به محل خاصی نیاز ندارد، صرفا جایی برای مخفی شدن داشته باشد.

اندازه زمین: به فضا و مساحت مشخصی نیاز ندارد وسایل مورد نیاز: چهار عدد سنگ كوچك به شكل یا رنگهای متفاوت

شرح و نحوه بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) در استان زنجان

شرح و نحوه بازی بازی جمعی و تك گروهی است.در هر دور از بازی یك نفر به عنوان استاد تعیین می شود. سنگها را هر یك به نام «گاو» «گوساله» « پنیر» و «فینگلی» نامگذاری می كنند.

استاد هر بار یكی از سنگ ها را در كف دست خود پنهان كرده.و آن دست را مقابل یك یك نفرات گرفته می گوید «گاو و گوساله، پنیر و فینگلی» هر بازیكن كه درست جواب دهد كنار میرود. آخرین بازیكن بازنده بوده، باید چشم بگیرد، بدین ترتیب چشم او را با دستمال می بندند.بقیه نفرات به جز استاد، هر یك در جایی پنهان می شوند.سپس استاد چشم او را باز كرده و محل مخفی شدن افراد را سؤال می كند.اگر حتی موفق به پیدا كردن یك نفر هم شود، برنده بوده و بازی بار دیگر به همان نحو انجام می شود.در غیر این صورت رو به زمین دولا میخوابد بقیه افراد، هر یك بر پشت او ضربه ای می زنند كه در هر ضربه باید ضارب را شناخته و اسم او را بلند اعلام كند.چنانچه تا آخرین نفر نتوانست ضارب را بشناسد باید بار دیگر چشم بگیرد.

سایر بازیهای محلی استان زنجان

۱-كلاه بردار ۲-یك خان دو خان ۳- قیش بازی۴-سنگی كله رو، وردار و در رو