ریپورتاژ آگهی
آبشار اخلمد

آبشار اخلمد

آبشار اخلمد نام آبشاری است در موقعیت جغرافیایی E363448 N585535 در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران ودر شهرستان چناران قرار دارد.
  • 1400/11/10
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : چناران
  • دسته : آبشارهای ایران
آدرس : این آبشار در ۲ كیلومتری روستای قدیمی اخلمد (اخلومد جریان دارد. روستای اخلمد حدود ۶۰ كیلومتری مشهد و در جاده خیاران و قوچان قرار دارد.
تلفن : 66059000-021

آبشار اخلمد نام آبشاری است در موقعیت جغرافیایی E363448 N585535 در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران ودر شهرستان چناران قرار دارد. این آبشار در ۲ كیلومتری روستای قدیمی اخلمد (اخلومد جریان دارد. روستای اخلمد حدود ۶۰ كیلومتری مشهد و در جاده خیاران و قوچان قرار دارد. مسیر رودخانه، دره و آبشارهای آن با كوهپایه هایی سبك حدود ۳ كیلومتر و ۱/۵ ساعت زمان لازم دارد و ارتفاع روستای خلمد ۱۴۴۰ متر و آخرین آبشار كه افراد غیرحرفه ای می توانند كوهپیمایی داشته باشند در ارتفاع ۱۶۴۰ متر قرار دارد. از روستای اخلمد تا آبشار حدود ۳ كیلومتر فاصله است كه این مسیر را باید پیاده طی نمود. آبشار اخلمد دیواره های عمودی و بلند كوه های آن،‌ هوای پاكیزه و ییلاقی،‌ و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی آن مشهور است. در مدخل دره اخلمد بندی است كه به همت و یا در زمان بایسنغر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاكم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است. باغات فراوان و میوه های آن مخصوصا سیب اخلمد معروف است. كوه های اخلمد هم به دلیل ارتفاع و مسطح بودن و زیبایی فوق العاده هر سال سنگ نوردان، كوه نوردان و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می كند.

آهكی بودن جنس كوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های ژرف مدور در زیر این آبشار شده‌است. این دره دارای دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر می‌باشد كه یكی از بزرگ‌ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می‌باشد از دیواره‌های معروف ان می‌توان به (دیواره سفید – الله اكبر -عقاب و…)نام برد ای دره دارای چندین آبشار می‌باشد كه ۴ تای آنها دایمی و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار اصلی خلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد.

آبشار اخلمد-Npy2zd1kl7

آبشار اخلمد-ilNEDXdHun

آبشار اخلمد-paubpdqwhA

آبشار اخلمد-x9k0fHS6R4

آبشار اخلمد-sHWyPnCIIf

آبشار اخلمد-vdqDFFQyHF

آبشار اخلمد-3yPXHVnWBl

آبشار اخلمد-O5PfZtt1gd