ریپورتاژ آگهی
خورش لوبیا

خورش لوبیا

در غذاهای سنتی ایران خورشها نقش مهمی دارند و تنوع زیادی هم دارند بعضی از خورش‌ها مثل قورمه سبزی و قیمه شهرت بیشتری دارند و تقریبا همه ایرانی‌ها با آن‌ها آشنا هستند
  • 1401/01/08
  • استان : تهران
  • شهر : تهران
  • دسته : غذاهای محلی ایران

در غذاهای سنتی ایران خورشها  نقش مهمی دارند و تنوع زیادی هم دارند بعضی از خورش‌ها مثل قورمه سبزی و قیمه شهرت بیشتری دارند و تقریبا همه ایرانی‌ها با آن‌ها آشنا هستند اما بعضی خورش‌های دیگر مثل خورش لوبیا یا خورش لوبیا سبز كمتر شناخته شده هستند و البته به شكل‌های مختلف تهیه می‌شوند. مواد اصلی طرز تهیه خورش لوبیا كه در این جا می‌خواهیم دستور تهیه‌اش را توضیح دهیم گوشت، لوبیا سبز و لوبیا چیتی هستند. رنگ و طعم این خورش خوشمزه هم با رب گوجه فرنگی، ادویه‌هایی از قبیل زردچوبه و آویشن و در صورت تمایل لیمو عمانی تأمین می‌شود. لیمو عمانی طعم ترش دلپذیری به خورش شما اضافه می‌كند پس ترجیحاً آن را از غذا حذف نكنید. خلاصه این كه اگر از خورش‌های تكراری خسته شدید و می‌خواهید یك خورش جدید و خوش طعم را امتحان كنید، خورش لوبیا را از دست ندهید.

مواد لازم برای خورش لوبیا

گوشت خورشتی ۴۰۰ گرم
لوبیا سبز خرد شده ۳۰۰ گرم
لوبیا چیتی ۲۰۰ گرم
پیاز بزرگ ۱ عدد
روغن برای سرخ كردن ۱ قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی ۳ قاشق غذاخوری
نمك و فلفل به مقدار كافی
زردچوبه ۱ قاشق چایخوری
آویشن ۱/۲ قاشق چایخوری
لیمو عمانی ۱-۲ عدد (اختیاری)

 

خورش لوبیا-1FKcTo5O8L

طرز تهیه خورش لوبیا

ابتدا روغن را داخل قابلمه (یا زودپز) بریزید و بگذارید داغ شود. پیاز را به شكل ریز خرد كنید و داخل روغن داغ شده بریزید. آن را تفت بدهید تا شروع به طلایی شدن كند. وقتی پیاز به رنگ لایی روشن درآمد، گوشت خورشتی را به آن اضافه كنید و حدود دو دقیقه دیگر تفت بدهید. نمك، فلفل، زردچوبه و آویشن را روی گوشت و پیاز بریزید و هم بزنید.لوبیا چیتی (كه بهتر است از شب قبل خیسانده شده و چند بار آب آن عوض شود) را به قابلمه اضافه كنید. ۴–۵ لیوان آب روی مواد بریزید. درب قابلمه را بگذارید و اجازه بدهید گوشت و لوبیا پخته شوند (۱ ساعت در قابلمه یا حدود نیم ساعت در زودپز).

لوبیا سبز را خرد و آماده كنید یا اگر یخ زده است بگذارید یخ آن آب شود. وقتی گوشت و لوبیا چیتی پخته شد، لوبیا سبز خرد شده و رب گوجه فرنگی را به آن اضافه كنید. شعله را كمی زیاد كنید تا جوش بیاید. با چنگال روی لیمو عمانی سوراخ ایجاد كنید و وقتی خورش شروع به قل زدن كرد آن را داخل خورش بیاندازید.بگذارید خورش لوبیای شما حدود یك ساعت روی شعله بماند و جا بیافتد. وقتی خورش به غلظت دلخواه درآمد آن را بكشید و همراه پلو سرو كنید.