ریپورتاژ آگهی
روستای صراخیه

روستای صراخیه

روستای صراخیه كه به ونیز ایران نیز شهرت دارد، در منطقه‌ای بكر و در میان تالاب شادگان قرار گرفته است. این تالاب، از معدود تالاب‌هایی است كه نامش به عنوان یكی از مهم‌ترین سرمایه‌های طبیعی منطقه و جهان، در فهرست سازمان بین‌المللی یونسكو قرار گرفته است
  • 1401/01/08
  • استان : خوزستان
  • شهر : آبادان
  • دسته : روستاهای ایران
آدرس : در نزدیكی تالاب شادگان در بخش خنافره، دهستان ناصری، شادگان
تلفن : 66059000-021

روستای صراخیه كه به ونیز ایران نیز شهرت دارد، در منطقه‌ای بكر و در میان تالاب شادگان قرار گرفته است. این تالاب، از معدود تالاب‌هایی است كه نامش به عنوان یكی از مهم‌ترین سرمایه‌های طبیعی منطقه  و جهان، در فهرست سازمان بین‌المللی یونسكو قرار گرفته است.همانطور كه از شهرت روستای صراخیه بر می‌آید، برای رفت و آمد در روستا باید سوار بر قایق‌های چوبی شوید. این قایق‌ها، همان بَلَم هستند كه شما را از میان نیزارها می‌گذرانند تا بتوانید به روستای صراخیه رسیده و در آن گشت و گذار كنید. از مهم‌ترین جذابیت‌های سفر به این روستا، همین بَلَم سواری‌ها و گشت زدن در میان روستا است. شما می‌توانید با یكی از محلی‌ها، كل روستا را با قایق بگردید و البته اگر شرایط مناسب باشد و راهنمای شما هم تایید كند، در بخش‌هایی از تالاب هم شنا كنید.

روستای صراخیه-90ub0mhJdA

اگر در یك نگاه شما عكس روستای صراخیه خوزستان را ببینید شهر ونیز در كشور ایتالیا برای شما تداعی می شود. روستایی كه در دهستان ناصری،شادگان واقع شده است. استان خوزستان به ویژه در فصل زمستان از جمله مكان های گردشگری است كه می توان در آن روزها به تفریح پرداخت. با رزرو هتل در اهواز زیبا می توان از جاذبه های تفریحی و گردشگری و بازارگردی های این استان و شهر هایی از جمله “اهواز” و “آبادان” به راحتی لذت برد و خاطراتی فراموش نشدنی را برای خود به ارمغان آوردید.

جاهای دیدنی روستای صراخیه

اگر در مورد جاذبه های این روستای زیبا بخواهیم صحبت كنیم، می توان از ابعاد مختلفی به آن نگاه كرد. از مهمترین ویژگی هایی كه آن را در میان دیگر روستاها در سطح كشور متمایز كرده است همان قرار گرفتنش در دل تالاب و روخانه می باشد. وجود تالاب شادگان در این استان و همچنین جاذبه های طبیعی آن و در آغوش گرفتن این روستای زیبا در خود باعث شده كه همه ساله مسافران و گردشگران زیادی به این روستا آمده و از گشت و گذار در دل این طبیعت لذت ببرند. حمل و نقل و جابجایی در این روستا تماما از طریق قایق می باشد و به جای جاده رودخانه و آب بین خانه های روستائیان قرار گرفته است.

روستای صراخیه-2AM3pkPap2

خانه های این روستا كم نظیر به نوبه خود دیدنی و منحصر می باشد. خانه هایی از جنس نی و گیاهان محلی كه با شكل و ظاهری خاص و مقاوم در برابر آب و هوای این منطقه كه چشم گردشگران را به خود جذب می كند. البته برخی خانه هایی از جنس بلوك و سیمان نیز برای خود ساخته اند كه ساده زیستی روستائیان را نشان می دهد. اغلب مردم این روستا به ویژه جوانان در سال های اخیر مشغول به ماهیگیری و همچنان جابجایی مسافران و گردشگرانی كه برای تفریح به این روستا می آیند هستند كه این از بارزترین ویژگی های این منطقه است.

مردمان این منطقه اصالتا عرب زبان هستند، البته برخی از جوانتر ها به زبان فارسی نیز صحبت می كنند. اغلب این روستائیان از یك طائفه می باشند و همچنان بومی بودن خود را حفظ كرده اند. اغلب ازدواج ها از داخل روستا بوده، به همین دلیل اصالت و فرهنگ خود را بدون كمترین تغییری حفظ كرده اند. مردمی مومن و با ایمان كه با وجود امكانات كم در دسترس آن ها نهایت استفاده را از طبیعت می كنند. پوشش یكدست به ویژه لباس های زنان این روستا كه پوششی بلند و كاملا اسلامی بوده و با رنگ های شاد زیبا نشانگر از مردمانی با روحیه می باشد.

روستای صراخیه-U6xGdddGFX

تالاب شادگان

تالاب شادگان كه خود از جاذبه های گردشگری علاقه مندان به طبیعت می باشد حدود ۴۰۰ هزار هكتار وسعت دارد. تالابی كه از تلفیق سه تالاب خور موسی، خور الامیه، و شادگان بوجود آمده و با نام تالاب شادگان شناخته می شود. آب این تالاب از رودخانه های جراحی و كارون و همچنین جزر و مد دریا تامین می شود. گونه های گیاهی و آبزیان و پرندگان این تالاب از منحصر به فرد ترین گونه ها می باشد. تالابی كه می توان با كرایه قایقی از روستای صراخیه به دل نی زارها و مابین پرندگان مهاجر آن از جمله فلامینگو، حواصیل و لك لك های وحشی و دیگر پرندگان زیبای كم نظیر ساعت ها به گشت و گذار پرداخت.

روستای صراخیه-QwDUiAGZzn

از روستای “صراخیه” تا شهر “آبادان” حدود ۷۰ كیلومتر و تا شهر “اهواز” ۱۱۰ كیلومتر فاصله می باشد. برای اقامت در این روستای زیبا و كم نظیر یكی از راه ها اقامت در دو شهر “اهواز” و “آبادان”و استفاده از هتل های زیبای این شهرها از جمله هتل پارس اهواز و هتل پارسیان آزادی آبادان می باشد. در روستای “صراخیه” محل هایی با “كپر” هایی از پیش تعیین شده و امكانات تفریحی و اقامتی فراهم شده است كه می توان از آن ها برای اقامت های كوتاه مدت خود استفاده كنید.

 

روستای صراخیه-tvb2agROv9

روستای صراخیه-3zwlCrqlXl

روستای صراخیه-Qt9cez6Iak

روستای صراخیه-PHQsP3MfJ0