ریپورتاژ آگهی
اصطلاحات رایج در هتلها

اصطلاحات رایج در هتلها

ایا شما اصطلاحات رایج در هتلها را می شناسید ؟ هتلها مكانهایی هستند كه در سفر در آنجا اقامت كرده و زمانی كه گردشگران به شهرهای جدید می روند به سراغ هتل ها می روند
  • 1401/01/06
  • استان : تهران
  • شهر : تهران
  • دسته : اخبار گردشگری
آدرس : تهران
تلفن : 66059000-021

ایا شما اصطلاحات رایج در هتلها را می شناسید ؟ هتلها مكانهایی هستند كه در سفر در آنجا اقامت كرده و زمانی كه گردشگران به شهرهای جدید می روند به سراغ هتل ها می روند تا در آنجا در طول سفر اقامت كنند . هتل ها دارای قوانین خاصی بوده كه باید به این قوانین احترام بگذارید و همچنین هر یك از هتل ها امكانات و ویژگی های منحصر به فرد دارند. به همین دلیل شاهد به وجود آمدن قوانین مختلفی در هر یك از این محل های اسكان هستیم.نكته ای كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه اگر قصد دارید تا در هتل ها اقامت داشته باشید، بهتر است تا با اصطلاحات هتلداری آشنا شده و اطلاعات كاملی در این زمینه داشته باشید.

اصطلاحات رایج در هتلها-338IdlbwMc

انواع هتل

هتل ها دارای انواع مختلفی هستند كه در هنگام رزرو آن ها باید به این مورد نیز توجه داشته باشید تا بتوانید به بهترین شكل ممكن هتل مورد نظر خود را رزرو كنید.

هتل های تجاری Business Hotels

مخاطبین این دسته از هتل ها بیشتر افرادی هستند كه سفر تجاری دارند. این دسته از هتل از لحاظ موقعیت بیشتر در مراكز شهر و یا همجوار با مناطق تجاری هستند.

اصطلاحات رایج در هتلها-vEhcu8GJpB

هتل فرودگاه Airport Hotel

مخاطبین این دسته از هتل ها تاجرها، كاركنان شركت های هوایی و یا مسافرانی هستند كه پرواز آن ها تاخیر دارد.

اصطلاحات رایج در هتلها-XCD5D87suA

هتل های اقامت طولانی Extended stay Hotels

این دسته از نوع هتل ها دارای آشپزخانه مجهز هستند كه در داخل سوئیت قرار دارد.

هتل های آپارتمان Apartment Hotels

هتل آپارتمان ها برای افرادی مناسب هستند كه دوست دارند تا مدت زمان طولانی در یك شهر بمانند و نیاز به امكانات مختلفی دارند. ساختمان این هتل ها مثل خانه است.

متل Motel

این نوع هتل ها، جز محل های اسكان بین راهی هستند و خارج از فضای شهری قرار دارند.

هتل های تفریحی Resort Hotel

این هتل ها با جاذبه های طبیعی نظیر چشمه، سواحل و… همجوار هستند. این مكان ها مملو از امكانات رفاهی متنوع و مختلف است.

هتل پانسیون Hotel pension

این هتل ها به دسته ای از مكان های اقامتی گفته می شود كه اتاق های خود را به صورت ماهانه یا سالانه اجاره می دهند.

اصطلاحات رایج در هتلها-VjOwEde0ek

هاستل Hostel

به هتل های ارزان قیمتی هاستل گفته می شود كه مخصوص گردشگرانی كه نمی خواهند هزینه زیادی برای اقامت پرداخت كنند.

هتل های تاریخی Heritage Hotel

به هتل هایی كه از بافت های قدیمی برای ایجاد آن ها استفاده شده هتل های تاریخی می گویند. این مكان ها در محل هایی نظیر قصر ها، قلعه ها، كاروان سرا ها و … ساخته می شوند.

اصطلاحات رایج در هتلها-xUemQKJoz3

اصطلاحات مربوط به انواع اتاق ها

هر یك از انواع اتاق ها در هتل ها دارای اصطلاح خاصی هستند كه این اصطلاحات شامل موارد زیر می شود.

SingleSGL

اتاق های سینگل برای یك نفر است. این اتاق دارای مساحتی بین ۳۷ تا ۴۵ متر مربع بوده و در آن شاهد یك تخت است.

اصطلاحات رایج در هتلها-SYRKr32sQu

DoubleDBL

دبل، توئین یا اتاق دو نفره به اتاقی می گویند كه مخصوص دو نفر است. دبل اتاقی است كه یك تخت دو نفره متصل به هم در آن وجود دارد. توئین به اتاقی گفته می شود كه دو تخت یك نفره مجزا دارد. مساحت این اتاق ها بین ۴۰ تا ۴۵ متر مربع هستند.

اصطلاحات رایج در هتلها-iaGKwEo1Ez

اصطلاحات رایج در هتلها-TeqVMdHDaC

TripleTPL

این اتاق ها برای سه نفر است. در این اتاق ها معمولا یك تخت دو نفره متصل به هم و یك تخت تك نفره یا سه تا تخت تك نفره وجود دارد. این اتاق ها بین ۴۵ تا ۶۵ متر مربع هستند.

اصطلاحات رایج در هتلها-wA2UFjXafR

Quad

این دسته از اتاق ها كه برای چهار نفر است و در آن دو تخت دو نفره متصل به هم و یا چهار تخت تك نفره مجزا وجود دارد. اندازه این اتاق ها بین ۷۰ تا ۸۵ متر مربع است.

اصطلاحات رایج در هتلها-fmVB6uJRYa

Queen

اتاقی است كه دارای یك تخت در اندازه بزرگی یك و نیم نفره است را اتاق ملكه می گویند. در این اتاق یك یا حتی چندین نفر می توانند اقامت داشته باشند. اندازه این اتاق ها حدودا ۳۲ تا ۵۰ متر مربع است.

 

اصطلاحات رایج در هتلها-gbqgd2UrT8

King

اتاق پادشاه یك تخت با اندازه بزرگ دارد. ابعاد این تخت معمولا ۱۸۰*۱۶۰ سانتی متر است. این تخت می تواند برای دو نفر هم قابل استفاده باشد. اندازه اتاق king بین ۳۲ تا ۵۰ متر مربع است.

اصطلاحات رایج در هتلها-Dx2Fv3fkdg

Studio

فضایی اتاق مانند كه آشپزخانه، اتاق خوابِ همراه با تخت تاشو و نیز سرویس بهداشتی را شامل می شود. یعنی همه اجزای مذكور در این اتاق قرار گرفته اند. اندازه تقریبی این اتاق حدود ۲۵ تا ۴۰ متر مربع می باشد.

Connecting Room

این نوع اتاق ها از بیرون به داخل اتاق، دارای درهای اختصاصی می باشند. در این اتاق هر اتاق با یك در به اتاق دیگر راه می یابد، و اینگونه ارتباط میهمانان با یكدیگر بدون خروج و از طریق درهای میانی امكان پذیر می شود. هر كدام از این اتاق ها دارای حمام مجزا هستند. اندازه تقریبی این اتاق ها حدود ۳۰ تا ۵۰ متر مربع می باشد.

Suite

معمولا سوئیت ها در قسمت جلویی خود دارای فضایی مختص پذیرایی و در قسمت پشتی شان دارای اتاق خواب می باشند. در برخی موارد نیز به صورت دوبلكس طراحی شده اند. البته قابل ذكر است كه می توان فضای آشپزخانه را نیز در سوئیت تعبیه نمود.

Suite – Excutive Suite

این فضا یك اتاق نشیمن یا سالن می باشد كه خود با یك یا چند اتاق خواب مرتبط می شود. اندازه نسبی این اتاق حدود ۷۰ تا ۱۰۰ متر می باشد.

Mini Suite – Junior Suite

اتاقی تك نفره همراه با تخت خواب و قسمتی به عنوان نشیمن می باشد. در بیشتر اوقات اتاق خواب از محل سالن و پذیرایی مجزا طراحی شده است. اندازه تقریبی این اتاق حدود ۶۰ تا ۸۰ مترمربع می باشد.

President Suite – Presidential Suite

این نوع اتاق ها از گران ترین اتاق های هتل به شمار می آیند. معمولا در هر هتل فقط یك اتاق از اینگونه اتاق ها موجود می باشد. از امتیازات آن می توان به وجود امكانات فراوان، طراحی لوكسِ دكوراسیون داخلی و حضور پیشخدمت اشاره نمود. اندازه تقریبی این اتاق حدود ۸۰ تا ۳۵۰ متر مربع می باشد.

Fiesta Suite

این نوع از سوئیت ها معمولا در هتل هایی قرار دارند كه دارای سالن عروسی می باشند. و پس از پایان مجلس عروسی، عروس وداماد به جهت استراحت از آن استفاده می كنند. هزینه این نوع سوئیت ها معمولا همراه با هزینه های مجلس عروسی در نظر گرفته می شود و هزینه مجزایی ندارد.

Murphy Room

این اتاق مجهز به مبل راحتی و نیز تخت تاشو می باشد. تخت تاشو پس از استفاده جمع شده و در داخل دیوار یا كمد دیواری جای می گیرد.

Accessible Room – Disabled Room

طراحی این اتاق ها برای افرادی در نظر گرفته شده كه از لحاظ جسمی ناتوان می باشند. بر اساس قوانین تمامی هتل ها، هر هتل موظف است كه جهت جلوگیری از تبعیض میان میهمانان، چند اتاق را همراه با دارا بودن تجهیزات و شرایطی مختص به این عزیزان، اختصاص دهد. اندازه نسبی این اتاق ها حدود ۳۰ تا ۴۲ متر می باشد.

Cabana

این اتاق یك اتاق هم كف است، و معمولا پنجره آن به محوطه ای گشوده می شود كه متصل به استخر شناست. شخصی كه در این اتاق ساكن است، می تواند لباس های خود را در اتاق مخصوصش تعویض نماید. اندازه نسبی این اتاق حدود ۳۰ تا ۴۵ متر مربع می باشد.

Adjoining room

اتاقی است كه حدود یك یا چند اتاق در آن قرار دارد. اتصال این اتاق ها به یكدیگر از طریق در نمی باشد، بلكه این اتاق ها توسط دیوار به هم راه می یابند. اندازه تقریبی این اتاق ها حدود ۳۰ تا ۴۵ متر مربع می باشد.

Adjacent rooms

این اتاق ها معمولا در یك سالن و همجوار با یكدیگر قرار گرفته اند. و امكانات فراوانی در آنها موجود نمی باشد. اندازه تقریبی هر یك از آنها حدود ۳۰ تا ۴۵ متر مربع می باشد.

Villa

این نوع اقامت یا اتاق، معمولا در هتل های ریزورت یا تفریحی ارائه می شود. اتاق به صورت مستقل بوده و از فضای نسبتا بیشتری برخوردار است. اجزای این اتاق شامل سالن پذیرایی، اتاق خواب، استخر شخصی، بالكن و جكوزی می باشد. مخاطبین این نوع اتاق ها زوجین، گروه های پر جمعیت و خانواده ها هستند.

Smoking- Non smoking Room

این اتاق به مهمانانی تعلق دارد كه دخانیات استعمال می كنند. اندازه تقریبی این نوع اتاقها نیز بین ۳۰ تا ۲۵۰ متر مربع در نظر گرفته شده است.

اصطلاحات رایج در هتلها-6ECJsPIxq1

اصطلاحات تخت اتاق ها در هتل

در هتل ها شاهد تخت های مختلفی هستند كه هر یك از این تخت ها اصطلاح و نام خاصی دارند كه اگر بخواهیم این اصطلاحات را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم می توان به موارد زیر اشاره كرد.

Bed Parlor

كاناپه ای است كه امكان تبدیل شدن به تخت را دارد.

Sleeping Couch

مبلی است كه امكان تبدیل شدن به تخت خواب را دارد.

Folding – up bed

به تخت خواب های دیواری می گویند.

Water Bed

تخت با تشك آبی است.

Bunk Beds

تخت دو طبقه است.

Extra bed

تخت اضافی است.

اصطلاحات هتل در خصوص سن مسافرین

سن مسافرین یكی از نكات بسیار مهم است كه هتل داران به آن توجه می كنند. به همین دلیل برای سن مسافرین شاهد استفاده از اصطلاحات خاصی هستیم كه شامل موارد زیر می شود:

ADL Adult

این اصطلاح برای مسافرانی است كه بالای ۱۲ سال سن داشته و در طبقه بندی بزرگسالان قرار می گیرند.

CHD 2-6 Child

به كودكان بین ۲ تا ۶ سال كه معمولا تختی به آن ها اختصاص نمی یابد، گفته می شود.

INF Infant

نوزاد یا كودكان زیر ۲ سال كه تختی به آن ها اختصاص داده نمی شود.

 

اصطلاحات مربوط به رزرو هتل

در هنگام رزرو هتل ممكن است با اصطلاحات زیادی مواجه شویم كه اطلاعی در مورد آنها نداشته باشیم. بهتر است نگاهی به پروسه رزو از ابتدا تا انتها بیندازیم.

رزرو هتل پروسه ای است كه شما قبل از اقدام به سفر می توانید به صورت تلفنی یا آنلاین انجام دهید. آنچه كه نیاز دارید، نوع هتل، نوع اتاق و تاریخ سفر است تا در صورت خالی بودن، آن را رزرو كرده و پس از ورود به هتل، پذیرش شوید. این روزها رزرو آنلاین به دلیل راحتی جای خود را در میان مسافران باز كرده است. می توانید این راحتی را هنگام رزرو هتل خود در سایت جااینجاس به چشم خود ببینید.

این نكته را هم باید بدانید كه در هر هتل واحد رزرواسیون مسئولیت این پروسه را بر عهده دارد. به این شكل كه با در دست داشتن اطلاعات تمام اتاق های هتل در تمام روزهای و تاریخ های سال، به وضعیت ظرفیت هتل اشراف داشته و می تواند مشخص كند كه كدام تاریخ امكان پذیرش مهمان را داشته و چه زمانی ظرفیت هتل تكمیل است. فرایند رزرو هتل نیز بطور مستقیم زیر نظر واحد رزرواسیون صورت می گیرد.

 

اصطلاحات رایج در هتلها-01KgCdVHR2

 

واچر هتل

واچر همان برگه تأییدیه رزرو هتل است كه بعد از رزرو در اختیار شما قرار گرفته و با در دست داشتن آن می توانید با تحویل آن به واحد پذیرش كلید اتاق خود را دریافت كنید.
پذیرش یا چك این شامل تمام كارهایی است كه بعد از رسیدن به هتل نیاز است كه انجام دهید. در این مرحله شما باید اطلاعات خود شامل نام و نام خانوادگی، كشور و یا شهر مبدا، تاریخ تولد و كد ملی و قصد سفر را وارد فرمی كرده و سپس كلید ورود به اتاق را دریافت كنید. لازم به ذكر است در بیشتر هتل ها ساعت پذیرش و تحویل اتاق به میهمان ساعت ۱۴ بوده و پیش از آن امكان چك این وجود ندارد.

فقط اتاق (Only Room) نوعی از پذیرش است كه تنها شامل اتاق شده و در آن خبری از صبحانه، ناهار و شام نیست.

اقامت و صبحانه (Bed & Breakfast) هم به معنای اتاق به اضافه صبحانه رایگان است، اما سایر خدمات تنها با دریافت هزینه صورت می گیرد. این نوع خدمات با عنوان B&B نیز شناخته می شود.

هاف برد (Half Board) به این معنا خواهد بود كه شما علاوه بر اتاق و صبحانه رایگان، ناهار نیز دریافت خواهید كرد.

فول برد (Full Board) نوع كامل تری از پذیرش است كه شامل اقامت، صبحانه، ناهار و شام رایگان خواهد بود.

چك اوت یا خروج درست در نقطه مقابل چك این قرار دارد و به معنای تخلیه هتل در رأس ساعت مقرر شده و تحویل كلید به پذیرش كه ساعت ۱۲ ظهر می باشد.

All Inclusive كامل ترین نوع پذیرش است كه در آن اتاق همراه با تمام وعده های غذایی شامل صبحانه، ناهار عصرانه، شام و حتی نوشیدنی های رایگان در اختیار مسافر قرار می گیرد. این سرویس معمولا در هتل های مناطق ساحلی مانند آنتالیا، كوش آداسی و غیره ارائه می شود و بسته به نوع نوشیدنی تولید داخل یا خارج كشور و اینكه در چه ساعتی از روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است. در هتل هایی كه چنین سرویسی ارائه می گردد استفاده رایگان از ورزش های آبی مانند جت اسكی اسكی روی آب غواصی ماساژ و غیره برای یك بار در طول مدت اقامت جزئی از سرویس می باشد.

اصطلاحات هتل ها در مورد سرویس دهی

با توجه به نوع رزرو شما، شاهد سرویس دهی مختلفی در هتل ها هستیم كه هر یك از انواع سرویس دهی شامل موارد زیر می شود:

O.R Only Room
به اتاق هایی گفته می شود كه تنها برای محل اقامت بوده و شامل هیچ گونه وعده غذایی نمی شود.

B.B Bed & Breakfast
به اتاق هایی گفته می شود كه دارای سرویس تخت و صبحانه است.

 

اصطلاحات رایج در هتلها-eufMkqwtgt

H.B Half Board
به اتاق هایی گفته می شود كه دارای سرویس صبحانه و یك وعده غذا شامل نهار یا شام است.

F.B Full Board
به اتاق هایی گفته می شود كه دارای سرویس صبحانه، نهار و شام است.

ALL Inclusive
به دسته ای از اتاق ها گفته می شود كه دارای سرویس كامل غذا و نوشیدنی بوده و این امكانات به صورت رایگان است.

Ultra Inclusive
به دسته ای از سرویس ها گفته می شود كه سرویس ویژه كامل بوده و این به معنای آن است كه شما می توانید بدون هیچگونه پرداخت هزینه از تمامی امكانات هتل نظیر غذا، نوشیدنی، اتاق كودك، اسنك بار، استخر و… استفاده كنید.

 

اصطلاحات رایج در هتلها-bpPWCfY0gR
check-in تحویل اتاق
check-out پس دادن اتاق
reservation رزرواسیون
vacancy اتاق خالی
to book رزرو كردن
to check in تحویل گرفتن اتاق
to check out تحویل دادن اتاق
to pay the bill پرداخت كردن صورت حساب
to stay at a hotel در هتل اقامت كردن

اصطلاحات رایج در هتلها-D9zA5xuyvd

air conditioning تهویه هوا
bath حمام
en-suite bathroom حمام داخلی
internet access دسترسی به اینترنت
minibar بار كوچك
safe گاوصندوق
shower دوش

fire alarm زنگ خطر
laundry رختشوی خانه
room key كلید اتاق
room number شماره اتاق
wake-up call تماس برای بیدار كردن

car park پاركینگ
corridor راهرو
fire escape راه پله فرار
games room اتاق بازی
gym اتاق بدن سازی
laundry service خدمات خشك شویی
lift آسانسور
lobby لابی هتل
reception پذیرش
restaurant رستوران
room service خدمات در داخل اتاق
sauna سونا
swimming pool استخر شنا