ریپورتاژ آگهی
عمارت گلشن بوشهر

عمارت گلشن بوشهر

عمارت گلشن بوشهر متعلق به دوره قاجاری از نوع معماری بیت میلانی است كه در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد. عمارت گلشن در بوشهر، خیابان ساحلی، محله بهبهانی واقع شدهاست . این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۱۰ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. عمارت گلشن ، بنایی تاریخی واقع در بخش مركزی شهرستان بوشهر یكی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. واقع شدن عمارت گلشن در كنار ساحل باعث وزیدن نسیم دریا و باد شمال به داخل ساختمان می‌شود.
  • 1401/01/04
  • استان : بوشهر
  • شهر : بندر بوشهر
  • دسته : عمارت های تاریخی ایران
آدرس : منتهی الیه شمال شهر بوشهر ، پشت اداره بندر ، خیابان ساحلی
تلفن : 66059000-021

عمارت گلشن بوشهر  متعلق به دوره قاجاری از نوع معماری بیت میلانی است كه در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد. عمارت گلشن در بوشهر، خیابان ساحلی، محله بهبهانی واقع شدهاست . این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۱۰ به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. عمارت گلشن ، بنایی تاریخی واقع در بخش مركزی شهرستان بوشهر یكی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. واقع شدن عمارت گلشن در كنار ساحل باعث وزیدن نسیم دریا و باد شمال به داخل ساختمان می‌شود.عمارت گلشن در منتهی الیه شمال شهر بوشهر، پشت اداره بندر در خیابان ساحلی واقع شده‌است. فاصله آن تا دریا فقط ۱۰ متر است. این عمارت تاریخی در یكی از محله‌های قدیمی بوشهر به نام محله بهبهانی قرار گرفته كه اطراف آن ساختمان‌های بافت قدیم وجود دارد. قدمت این بنا به ۱۷۰ سال پیش می‌رسد، و مربوط به شخصی تاجر به نام آقای گلشن بوده و كاربری مسكونی – تجاری داشته، سپس توسط آقای مهربان خریداری شده‌است.

عمارت گلشن بوشهر-Ea4C3U3GSh

معماری بنا

ساختمان از سه طبقه تشكیل شده‌است. طبقه اول شامل آب انبار (بركه)، حمام، دست شویی، آشپزخانه و جای نگه داری خدمه و طبقات دوم و سوم جهت سكونت و پذیرایی و امور تجاری بوده‌است. عمارت گلشن از چهارطرف با پلكان حلزونی به پشت بام راه دارد. در طبقه سوم ضلع شمالی اتاقی ساخته نشده و این گوشه خالی است. این عمل به دلیل رساندن باد خنك شمال به داخل ساختمان بوده‌است. ساختمان دارای حیاط مركزی و تمامی اتاق‌ها اطراف آن می‌باشند كه همگی با درهای دو لنگه با هم اربتاط دارند. درب و پنجره‌ها از جنس چوب ساج و دریایی و پوشش سقف از چوب چندل (صندل) است. سیستم خنك كننده ساختمان وجود درهای متعدد است. بیش تر اتاق‌ها پنج دری هستند و بین آن‌ها راهرو وجود دارد. عمده مصالح ساختمانی عمارت گلشن بوشهر سنگ‌های مرجانی و رسوبات موجودات دریایی است.

عمارت گلشن بوشهر-9QoOxjDpPT

كاربرد بنا

این بنا با مساحت ۱۲۳۰ متر مربع ( عرصه ۸۸۹ متر مربع، اعیان ۱۰۴۱ متر مربع) در حال حاضر با كاربری اداری فرهنگی مورد استفاده می‌باشد. از سال ۶۵ تا كنون كه توسط میراث فرهنگی خریداری شده مرتب مورد تعمیر قرار می‌گیرد. البته شكل اولیه ساختمان حفظ شده است فقط مصالح پوسیده چون چندل‌های سقف تعویض شده و درهای پوسیده مرمت و تعویض شده است. نمای بیرونی سفیدكاری شده است. در سال ۷۷ مرمت بنا به شرح ذیل بوده است: مرمت نمای بیرونی ضلع جنوب شرقی، تعویض چندل‌های پوسیده در بنا، ترمیم نرده‌ها و آبچك‌های چوبی، تعویض هرب‌های چوبی، سنگ كاری حیاط و كف اتاق‌ها.

عمارت گلشن بوشهر-NaNqGE4MMd

نحوه دسترسی

آدرس :منتهی الیه شمال شهر بوشهر ، پشت اداره بندر ، خیابان ساحلی

عمارت گلشن بوشهر-sqz0DA0Fkc