ریپورتاژ آگهی
شهر پردنجان

شهر پردنجان

پردنجان نام شهری است در بخش جونقان از توابع شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.این شهر در شرق شهر فارسان، مركز شهرستان، و در فاصله كمتر از یك كیلومتری آن قرار دارد.
  • 1401/01/02
  • استان : چهارمحال و بختياري
  • شهر : جونقان
  • دسته : شهر-استان
آدرس : از توابع بخش جونقان، شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
تلفن : 66059000-021

پردنجان نام شهری است در بخش جونقان از توابع شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.این شهر در شرق شهر فارسان، مركز شهرستان، و در فاصله كمتر از یك كیلومتری آن قرار دارد. جمعیت شهر پردنجان بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر ۸٫۶۹۹ بوده‌است.پردنجان در ۳۵ كیلومتری شهركرد قرار دارد.

 

شهر پردنجان-Pk3CUsSR23

تاریخ

گویش مردم این شهر محلی لری بختیاری است. قدمت این شهر با اینكه به طور دقیق بررسی نشده است ولی قدمت ساكنین كنونی شهر به بیش از ۲۵۰ سال میرسد. این شهر محل ییلاق گروهی از طایفه‌های هفت لنگ بختیاری بابادی بوده است.شغل برخی از ساكنین این منطقه ،كشاورزی،دامداری می باشد. این منطقه از طوایف بزرگ و كوچكی تشكیل شده است : اولاد علیخون،اولاد عبدالله ،اولاد تنبور، اولاد مولاو …قدمت این شهر با اینكه به‌طور دقیق بررسی نشده‌است ولی از آثار بدست آمده ازگورستان باستانی جونك (گونك) پردنجان قدمت این شهر را به هزاره سوم قبل از میلاد تخمین زده‌اند.

از كوههای معروف این منطقه زرده را می توان نام برد.در این منطقه امام زاده بی بی عزیز وجود دارد كه مردم استان اعتقاد خاصی به آن دارند. اقوام این شهر از، بازفت بختیاری،امام قیس، ممسنی فارس ،خوزستان، هرچگان، به این منطقه مهاجرت كرده و تخت قاپو شده اند.

شهر پردنجان-3TXVfMM87D
هم اكنون مردم این شهر خود را از نژادبختیاری می دانند، و پس از گذشت سالها هنوز فرهنگ و آداب و رسوم اصیل مردمان بختیاری در این منطقه چشم نوازی می كند.از جمله ی این آداب و رسوم میتوان به آداب و رسوم خاصی كه در عروسی ، عید نوروز ،عزاداری ، گاگریوخوانی ،شاهنامه خوانی و …اشاره كرد .

شهر پردنجان-97cdm32OIt
بر اساس اشیای یافت شده در محل جونك(گونك) پردنجان و بر اساس نظر كارشناسان میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری، تاریخ این سرزمین به هزاره اول قبل از میلاد می رسد. البته باید اشاره كرد كه با تلاش پیگیر پژوهشگران این خطه از ایران مكان های گوناگونی در این منطقه وجود دارد كه نیاز به گمانه زنی دارد. مردم این شهر به مهمان نوازی و شب نشینی كه حكایت های شاهنامه، حمله حیدری، هفت لشكر و مثنوی بیشتر در آن خوانده می شد شهرت دارند. البته نسب نامه مردم این دیار توسط سعید رحیمیاز اهالی این روستا در كتاب بخشی از تاریخ و فرهنگ مردم میزدج آمده كه در خور توجه است.همچنین نویسندگانی چون اسكندر رحیمی كتابی به گویش محلی به رشته تحریر در آورده كه قابل تقدیر است. نویسندگان دیگر این شهر هوشنگ رحیمی، بهمن رحیمی می باشد.

شهر پردنجان-xTZiW6dH96