ریپورتاژ آگهی
یخچال طبیعی دنیا كجاست ؟

یخچال طبیعی دنیا كجاست ؟

فرماندار رودبار گفت: شناساندن غار درفك، رودبار را به دنیا معرفی می‌كند.
  • 1400/11/09
  • استان : گيلان
  • شهر : رودبار
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : این قله در ۵۰ كیلومتری جنوب شرقی رشت در استان گیلان و مقابل رستم آباد در بخش خورگام شهرستان رودبار واقع شده‌است.
تلفن : 66059000-021

فرماندار رودبار گفت: شناساندن غار درفك، رودبار را به دنیا معرفی می‌كند.

غلامحسین رجبی، فرماندار رودبار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، با بیان اینكه غار درفك به یخچال طبیعی دنیا نیز معروف است، اظهار كرد: این غار زیبا و بی‌نظیر از افتخارات شهرستان رودبار است كه ارزش آن برای ما كمتر از سوسن چلچراغ نیست.

وی با بیان اینكه حتی در گرمترین روزهای سال این غار همواره پوشیده از برف است و افراد بومی این منطقه برای تهیه آب دامهای‌شان از این غار، برف برداشت می‌كنند، ادامه داد: این مكان می‌تواند به یك منطقه گردشگری زیبا به دنیا معرفی شود و از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در این بخش دعوت می‌كنیم.

فرماندار رودبار خاطرنشان كرد: از همه هموطنانی كه برای گردش به گیلان می آیند دعوت می كنیم در صورت امكان از این غار زیبا دیدن كنند.

به گزارش ایسنا، “درفك” نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌ كوه البرز است. نام قلهٔ درفك به روایتی از دال فَك (دٌلفَك) آمده ‌است كه در گویش دیلمی، دال، نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَك به معنی آشیان و آشیانه است. بنابراین دالفك، به معنای آشیانه عقاب است. اما براساس روایت دیگری، نام درفك از قوم “دربیك” آمده كه تیره‌ای از ساكنان حوالی دریای خزر بوده‌ است.

قلهٔ درفك در ارتفاع ۲۷۳۳ متری البرز غربی در كوه‌های گیلان قرار دارد. این قله را از چند مسیر می‌توان بالا رفت. كاسهٔ درفك، محل ییلاق دامدارانی است كه در تابستان از روستاها و جنگل‌ها به این قلّه كوچ می‌كنند. در كاسه‌ٔ درفك یك غار وجود دارد كه ییلاق‌نشینان منطقه در تابستان از یخ‌های آن به عنوان منبع آب استفاده می‌كنند.

این قله در ۵۰ كیلومتری جنوب شرقی رشت در استان گیلان و مقابل رستم آباد در بخش خورگام شهرستان رودبار واقع شده‌است.

 

یخچال طبیعی دنیا كجاست ؟-trnV8066nU