ریپورتاژ آگهی
امامزاده كمال

امامزاده كمال

ساختمان این امامزاده بنایی شش ضلعی است كه تماماً از آجر ساخته شده و طول هر ضلع آن ۳/۹۵ متر می‌باشد.
 • 1403/04/16
 • استان : قزوين
 • شهر : تاكستان
 • دسته : امامزاده های ایران
آدرس : امامزاده كمال در ۵۶ كیلومتری جاده قزوین- همدان در ضیاءآباد از توابع بخش دودانگه شهرستان تاكستان قرار دارد.
تلفن : 66059000-021

امامزاده كمال: نگین سبز شمیرانات

امامزاده كمال، از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) و یكی از مشهورترین بقاع متبركه شهر تهران، در دامنه كوه‌های البرز در منطقه شمیرانات واقع شده است. این بقعه كه به واسطه معماری چشم‌نواز و فضای روحانی، هرساله پذیرای زائران و گردشگران بسیاری از سراسر ایران است، در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

تاریخچه امامزاده كمال:

بنای اولیه امامزاده كمال به دوره صفویه نسبت داده می‌شود. اما شواهد تاریخی حاكی از آن است كه این مكان از دیرباز مورد احترام مردم بوده و در دوره‌های مختلف مورد بازسازی و توسعه قرار گرفته است.

امامزاده كمال-64qbZgG7Qp

معماری امامزاده كمال:

مجموعه امامزاده كمال شامل صحن اصلی، حرم، گنبد، گلدسته، ایوان، و چندین رواق است. صحن اصلی با درختان چنار كهنسال و حوض فیروزه‌ای، فضایی دل‌انگیز و روح‌نواز را برای زائران فراهم می‌كند. حرم امامزاده نیز با تزئینات كاشی‌كاری معرق، آیینه‌كاری و ضریح نقره‌ای، جلوه‌ای باشكوه و معنوی دارد.

جاذبه‌های اطراف امامزاده كمال:

علاوه بر زیارت امامزاده كمال، بازدیدكنندگان می‌توانند از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی اطراف این بقعه نیز لذت ببرند. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

 • كوه دربند: یكی از بلندترین قله‌های البرز كه مسیرهای كوهنوردی متعددی دارد.
 • رودخانه دربند: رودخانه‌ای خنك و زلال كه در دامنه كوه دربند جریان دارد.
 • امامزاده صالح: از دیگر بقاع متبركه مشهور شمیرانات كه در نزدیكی امامزاده كمال واقع شده است.
 • روستای دربند: روستایی ییلاقی با بافت سنتی و چشم‌اندازهای زیبا.

امامزاده كمال-dpSJDEKNkx

مسیر دسترسی به امامزاده كمال:

امامزاده كمال در انتهای خیابان دربند، در دامنه كوه‌های البرز واقع شده است. برای دسترسی به این بقعه می‌توان از طریق وسایل نقلیه عمومی و یا وسیله نقلیه شخصی اقدام كرد. خط اتوبوس تجریش - دربند زائران را به نزدیكی امامزاده می‌رساند.

نكاتی برای بازدید از امامزاده كمال:

 • ساعات بازدید از این بقعه از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر است.
 • برای ورود به حرم، خانم‌ها باید چادر سر كنند.
 • در محوطه امامزاده كمال، مغازه‌هایی برای خرید سوغات و ملزومات زائرین وجود دارد.
 • در صورت تمایل می‌توانید از خدمات زائرسرا و رستوران‌های اطراف امامزاده نیز استفاده كنید.

امامزاده كمال، با معماری زیبا، فضای روحانی و جاذبه‌های طبیعی، مقصدی ایده‌آل برای زیارت، سیاحت و تفریح است. بازدید از این بقعه متبركه، تجربه‌ای معنوی و خاطره‌ای خوشایند را برای شما به ارمغان خواهد آورد

امامزاده كمال-KidQV53QbR

امامزاده كمال در ۵۶ كیلومتری جاده قزوین- همدان در ضیاءآباد از توابع بخش دودانگه شهرستان تاكستان قرار دارد. ساختمان این امامزاده بنایی شش ضلعی است كه تماماً از آجر ساخته شده و طول هر ضلع آن ۳/۹۵ متر می‌باشد. در قسمت فوقانی بنا گنبد مخروطی شكلی واقع شده است. بخش پایین گنبد استوانه‌ای بوده كه در حدود ۱/۴۰ متر ارتفاع دارد و پیرامون آن تا لبه‌های شش‌گانه بدنه بنا، فاصله بسیار كمی دارد. بر روی آخرین رج این ساقه استوانه‌ای شكل یك ردیف آجرچینی به صورت دندانه دندانه انجام شده و سپس رُك بنا بر روی آن واقع شده است. آجرچینی همه قسمت‌های بنا و به ویژه گنبد آن در نهایت سادگی و دقت انجام گرفته است.

داخل حرم امامزاده نیز شش ضلعی است و بر روی هر جرز آن طاق‌نمایی ایجاد شده كه به كمك طاق‌نماها و كاربندی‌ها، پایه‌ای گِرد برای استقرار گنبد به وجود آمده است. در داخل حرم نقش و نگارهایی به صورت گلدان، گل و بوته با رنگ‌های آبی آسمانی، سبز و صورتی دیده می‌شود.

بنای امامزاده كمال از آثار قرن نهم هجری قمری و طرح آن در این منطقه بی‌نظیر است اما دو بخش الحاقی آن كاملاً نوساز و فاقد هر گونه ارزش هنری است.

گفته می‌شود امامزاده كمال از فرزندان امام موسی كاظم (ع) است.