ریپورتاژ آگهی
چگونه ‌در ‌هواپیما بیمار نشویم؟

چگونه ‌در ‌هواپیما بیمار نشویم؟

كارشناسان می‌گویند با افزایش سفرهای هوایی، محیط هواپیماها و شاید اتاق‌های هتل‌ها آلوده‌تر از سابق شده به گفته آنها این دو محیط ـ كه بیشترین تماس گردشگران با آنها است.
  • 1400/11/07
  • استان : تهران
  • شهر : تهران
  • دسته : اخبار گردشگری
آدرس : هواپیما
تلفن : 66059000-021

كارشناسان می‌گویند با افزایش سفرهای هوایی، محیط هواپیماها و شاید اتاق‌های هتل‌ها آلوده‌تر از سابق شده به گفته آنها این دو محیط ـ كه بیشترین تماس گردشگران با آنها است ـ بیشترین میزان آلودگی به باكتری‌ها و ویروس‌ها را دارند كه هر یك از این آلودگی‌ها به تنهایی می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد. بنابراین باید در طول سفر،‌دقت بیشتری در حفظ بهداشت خود داشته باشید.

 

چگونه ‌در ‌هواپیما بیمار نشویم؟-61T1xRWsjf

سرویس بهداشتی، آلوده‌ترین مكان
طی یك تحقیق كه توسط سازمان بهداشت و ایمنی سلامت ایالات متحده آمریكا در مورد بهداشت داخل كابین هواپیما انجام گرفت مشخص شد آلوده‌ترین مكان در داخل هواپیما سرویس بهداشتی آن است. براساس این گزارش در هر پرواز صدها نفر داخل یك فضای محدود قرار می‌گیرند و مجبور هستند در مدت پرواز از ۲ یا ۳ دستشویی مشترك استفاده كنند كه این مساله باعث افزایش آلودگی می‌شود.
براساس همین گزارش هنگام پرواز یك هواپیمای متوسط تجاری كه قادر به حمل حدود ۱۵۰ مسافر است تقریبا ۵ نفر بیمار وجود دارد كه البته درصد زیادی از این بیماران به بیماری‌های ویروسی مثل آنفلوآنزا و سرماخوردگی مبتلا هستند و مجبورند از همان سرویس‌های بهداشتی مشترك استفاده كنند.
طبق اطلاعات این گزارش، به دلیل كوچكی فضای سرویس بهداشتی هواپیما امكان رعایت برخی اصول بهداشتی تا حدودی كاهش می‌یابد. به‌عنوان مثال فضای محدود دستشویی باعث می‌شود كه كاربر نتواند به خوبی دست‌های خود را با آب و صابون بشوید. بنابراین انواع وسیله‌هایی كه همگی مجبور هستیم به آنها دست بزنیم دارای سطح بالایی از آلودگی خواهند بود.
به همین دلیل كارشناسان عنوان می‌كنند كه بهترین راهكار برای جلوگیری از آلودگی دستهای ما استفاده از دستمال‌های مرطوب برای باز و بسته كردن در سرویس‌های بهداشتی داخل كابین هواپیما است، این دستمال‌ها معمولا آغشته به مواد ضد عفونی‌كننده دست هستند بنابراین بهترین گزینه برای نظافت دست‌ها خواهد بود.

 

چگونه ‌در ‌هواپیما بیمار نشویم؟-uJ5PhYClC7

مراقب صندلی هم باشید
صندلی هواپیما در مقام دوم از نظر آلودگی و انتقال بیماری قرار دارد. بنابراین ضدعفونی كردن این‌وسیله قبل از نشستن روی آن مهم‌ترین نكته رعایت بهداشت هنگام پرواز است. توجه داشته باشید كه ۲ قسمت اصلی این صندلی یعنی دسته‌ها و سینی‌های مخصوص غذا مورد نظر كارشناسان هستند.
شركت‌های هواپیمایی طبق قوانین عمومی IATAموظف به رعایت نكات بهداشتی در داخل كابین هواپیما هستند، اما به دلیل كثرت كار و كمبود وقت شاید این كار به خوبی انجام نشود، بنابراین با استفاده از یك دستمال مرطوب خودتان می‌توانید این كار را كامل كنید.
در این زمینه یكی از سرمهمانداران خطوط هواپیمایی می‌گوید: من بارها دیده‌ام كه برخی از مادران هنگام پرواز، كودكان خود را روی سینی‌های غذا تمیز می‌كنند و در برخی موارد حتی پوشك بچه‌ها را روی آن قرار می‌دهند. هرچند این موارد بسیار نادر اتفاق می‌افتد اما همین اندك باید ما را به دقت بیشتر در رعایت بهداشت رهنمون كند.
نكته مهم دیگری كه داخل هواپیما باید رعایت كنید این كه جز در مواقع ضروری به كتابچه‌ها و وسایل داخل سبد جلوی صندلی خود دست نزنید. این وسایل در هر پرواز بارها مورد استفاده افراد مختلف قرار می‌گیرند و به همین دلیل می‌تواند آلوده باشد و این آلودگی را به بدن شما انتقال دهد.

در كابین هواپیما از بیماران دوری كنید
اگر هنگام سوار شدن به داخل هواپیما با فردی روبه‌رو شدید كه علائم مشهود بیماری را دارد حتما از او فاصله بگیرید و اگر تصادفا این فرد كنار شما نشسته بود از مهماندار بخواهید كه در صورت امكان جای شما را تغییر دهد، چون خطر ابتلای مسافران به بیماری‌هایی كه از طریق هوا منتقل می‌شوند در طول سفرهای هوایی بسیار بیشتر از شرایط عادی خواهد بود. سرخك، آنفلوآنزا و سرماخوردگی از شایع‌ترین انواع بیماری‌ها هنگام سفرهای هوایی هستند. استفاده از ماسك و رعایت نظافت دست‌ها با دستمال مرطوب در طول پرواز، بهترین راه پیشگیری است.

پتو و بالش داخل كابین هواپیما آلوده هستند
رتبه سوم، انتقال آلودگی به بالش و پتوی داخل هواپیما اختصاص دارد. به همین دلیل طبق قوانین جدید هواپیمایی، این‌گونه وسایل باید صرفا به‌صورت یك‌بار مصرف در اختیار مسافران قرار گیرد اما برخی از شركت‌ها قادر به تامین هزینه‌های این كار نیستند و شاید در خوشبینانه‌ترین حالت، روزانه این تعویض را انجام دهند؛ بنابراین مركز تجمع بیشترین ویروس‌ها، بالش و پتو خواهد بود. بهترین روش برای جلوگیری از انتقال میكروب و ویروس، استفاده از پتو و بالش یك‌بار مصرف و اختصاصی است كه امروزه با ابعاد و وزنی كم قابل خرید هستند.

ایستگاه‌های بازرسی هم آلوده هستند
اما یكی از مراكز آلوده كه تاكنون شاید كمتر به آن توجه شده ایستگاه‌های بازرسی قبل از سوار‌شدن به هواپیماست. اگر دقت كرده باشید تعدادی سبد و دمپایی در این ایستگاه قرار داده شده تا هنگام بازرسی از این وسایل استفاده كنید. بنابراین، این وسایل هر روزه چند صدبار توسط مسافران و مراجعان به فرودگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توانند آلودگی زیادی را در بر داشته باشند به عنوان مثال این دمپایی‌ها می‌توانند اصلی‌ترین عامل انتقال بیماری‌های پوستی و قارچی باشند و سبدها نیز می‌توانند برخی از ویروس‌ها را انتقال دهند. بهترین روش برای جلوگیری از تماس دمپایی با پاهای شما، استفاده از جوراب هنگام به پا كردن دمپایی‌ها است. به یاد داشته باشید كه این جوراب‌ها را بشویید و در نور مستقیم آفتاب خشك كنید و در مورد سبدها به یاد داشته باشید كه در اولین فرصت پس از عبور از ایستگاه بازرسی، دست هایتان را با آب و صابون بشویید یا با مواد ضدعفونی‌كننده تمیز كنید.
اگر این اصول بسیار ساده را هنگام سفرهای هوایی رعایت كنید، مطمئن باشید كه احتمال بیمار شدن‌تان در حد صفر خواهد بود و تعطیلات خوبی را سپری خواهید كرد.