محل تبلیغ شما محل تبلیغ شما
ریپورتاژ آگهی
سفر گردشگران انفرادی به ایران بدون بیمه مسافرتی

سفر گردشگران انفرادی به ایران بدون بیمه مسافرتی

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ هر ساله هزاران نفر به خارج از كشور سفر می‌كنند و بیشتر آنان از مزایای بیمه مسافرتی بهره‌مند هستند، عده كمی از آنان می‌توانند از خدمات بیمه‌ای مناسب در زمان نیاز و ضرورت استفاده كنند.
  • 1400/11/07
  • استان : تهران
  • شهر : تهران
  • دسته : اخبار گردشگری
آدرس : ایران
تلفن : 66059000-021

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گردشگری ـ هر ساله هزاران نفر به خارج از كشور سفر می‌كنند و بیشتر آنان از مزایای بیمه مسافرتی بهره‌مند هستند، عده كمی از آنان می‌توانند از خدمات بیمه‌ای مناسب در زمان نیاز و ضرورت استفاده كنند. بسیاری از آنها ناگزیرند هزینه‌های گزافی را به هنگام بروز حادثه یا بیماری در مراكز درمانی پرداخت نمایند اما آنچه اهمیت دارد بیمه مسافران ورودی و خروجی است.

بیمه نامه مسافرتی عبارت است از پوشش صدمات بدنی و بیماری بیمه شده كه پس از شروع سفر به خارج بروز نموده و یا عارضه ناگهانی و غیر قابل پیشبینی كه ابتلا به آن یا آغاز آن پس از شروع سفر به خارج بوده و موجب درخواست امداد از طرف بیمه شده یا نمایندگان او شود .

عموما گردشگران از كشور مبدا با معرفی كشور مقصد بیمه می‌‌شوند اما از آنجایی كه ایران توسط سایر كشورها تحریم شده‌است شاهد آن هستیم كه گردشگران ورودی كه به صورت انفرادی به ایران سفر می‌كنند توسط شركت‌های بیمه كشور مبدا خود بیمه نمی‌شوند.

” محسن حاجی سعید” نایب رئیس انجمن صنفی راهنمایان ایران با اشاره به آنكه به دلیل تحریم‌های موجود ابعاد آن به جایی رسیده است كه شركت‌های آمریكایی و اروپایی حاضر به بیمه كردن گردشگران مسافر ایران نیستند تاكید كرد: «این موضوع باید با وزارت امور خارجه مطرح شود و از جمله تحریم‌هایی كه باید حذف شود تحریم‌های بیمه‌ای سفر به ایران است.»

به گزارش CHN، گردشگران ورودی كه توسط آژانسها و از طریق تور وارد ایران می‌شوند با مشكل بیمه روبه‌رو نیستند و این مشكل متوجه مسافرانی است كه به صورت انفرادی‌ها و به منظور جهانگردی به ایران سفر می‌كنند.

به گفته حاجی سعید حدود ۲۰ درصد گردشگران ورودی ایران را گردشگرانی در برمی‌گیرد كه به صورت انفرادی به قول معروف بك بكر كه با كوله پشتی به سفر می‌روند به كشور ما سفر می‌كنند و با توجه به قوانین موجود این تعداد از گردشگران بیمه نمی‌شوند.

به گزارش CHN، انواع پوشش های بیمه مسافرتی شامل پرداخت هزینه‌های پزشكی و بستری در بیمارستان در خارج از كشور،هزینه های ناشی تاخیر در تحویل چمدان ها،جابجایی بیمه شدة مصدوم، یا بازگرداندن او به كشور، در صورت بروز بیماری یا وقوع حادثه در طول سفر،بازگشت همراهان و یا انتقال یكی از اعضای خانواده از ایران به كشور مقصد در صورت بستری شدن بیمه شده،بازگرداندن جسد متوفی با هزینه شركت بیمه به كشور در صورت فوت بیمه شده،امكان مشاوره و ارائه مساعدت های حقوقی مورد نیاز در صورت بروز مشكل قانونی در كشور مقصد،پرداخت هزینه های لازم برای بازیابی مدارك شناسایی بیمه شده ، در صورت سرقت یا مفقود شدن،پرداخت هزینه بازگشت بیمه شده به كشور در صورت فوت یكی از اعضای خانواده،تهیه و ارسال داروهای خاص از داخل كشور برای بیمه شده است.

البته بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، آتشفشان، رانش زمین،جنگ، شورش، اغتشاش عمومی، اقدامات تروریستی و فعل و انفعالات هسته ای،انجام ورزش های حرفه ای و یا ورزش هایی كه عرفاً خطرناك تلقی می گردند مانند اسكی، پرش با چتر، صخره نوردی و غیره.،استفاده از وسایل سفری كه به عنوان وسیله عمومی حمل و نقل شناخته نشده اند،هزینه های مرتبط با بیماری هایی كه بیمه شده سابق بر سفر خود، به آنها دچار بوده است،هزینه های اقدامات پیشگیرانه ) واكسیناسیون (،بیماری ها و یا عوارضی كه ناشی از مصرف ارادی الكل، دارو و یا مواد مخدر در خارج از كشور به وجود آیند وكلیه بیماری های شیوع یافته در جهان از جمله مواردی هستند كه تحت پوشش بیمه مسافرتی نمی‌شوند.

به طور میانگین حق بیمه مسافری كه از ایران عازم كشورهایی مانند بحرین ، كویت، عمان، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی است و بیمه آنرا تا سقف ۱۰ هزار یورو پوشش می‌دهد حدود ۸۸ هزار تومان می‌شود. برای سفر به آمریكا، كانادا و ژاپن هم با پوشش ۵۰ هزار یورو حدود ۸۰ هزار تومان می‌شود.

بیمه مسافرتی گردشگری كه عازم كشورهای خاورمیانه ، تركیه و آفریقایی است نیز حدود ۳۰ هزار تومان می‌شود.

به پیشنهاد فعالان حوزه گردشگری اگر بتوان امكانات بیمه‌ای در كشور ایجاد كرد كه بتواند در زمان تحریم، گردشگران ورودی را بیمه كند می‌توان به سوی جذب گردشگر بیشتر قدم نهاد البته با توجه به آنكه درحال حاضر چنین خدمات بیمه‌ای در كشور وجودندارد كارشناسان بیمه پیشنهاد استفاده از بیمه حوادث انفرادی را می‌دهند.

پوشش‌های این بیمه نامه عبارت است از : فوت ناشی از حوادث مختلف مانند خفگی ، غرق شدن ، برق گرفتگی و …، مسمویت غذایی و یا مسمویت شیمیایی، صدمات بدنی ناشی از تاثیر اسید و یا هرگونه ماده خورنده دیگر، پیچیدگی یا پاره شدن عضلات و رگها،ابتلا به هاری، كزاز و سیاه زخم،نقص عضو و از كارافتادگی كامل و دائم ناشی از حادثه (كلی و جزئی)،- هزینه‌های پزشكی ناشی از حادثه، پوشش حوادث خانواده .

البته با توجه به كلی بودن بخش‌های مد نظر این نوع از بیمه نمی‌توان آنرا با بیمه مسافرتی مقایسه كرد این درحالی است كه شركت‌های بیمه می‌توانند با توجه به نرخ بیمه شدگان داخلی و با توجه به نرخ ارز ، بیمه‌ مسافرتی برای گردشگران ورودی تعریف كنند كه به صورت انفرادی به كشور سفر می‌‌كنند.

 

سفر گردشگران انفرادی به ایران بدون بیمه مسافرتی-HPeNhVegBQ