ریپورتاژ آگهی
جاغرق

جاغرق

جاغرق دارای آب و هوای معتدل كوهستانی، باغ های میوه و دره های سرسبز و پرآب می باشد . این ناحیه اقامتگاههای موقت و رستوران هایی برای استراحت و تفریح گردشگران دارد.
  • 1400/12/10
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : مشهد
  • دسته : مناطق تفریحی ایران
آدرس : استان خراسان رضوی, مشهد-روستایی ییلاقی جاغرق در ۲۱ كیلومتری شمال غربی مشهد و در فاصله ی ۷ كیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است .
تلفن : 66059000-021

روستایی ییلاقی جاغرق در ۲۱ كیلومتری شمال غربی مشهد و در فاصله ی ۷ كیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است . جاغرق دارای آب و هوای معتدل كوهستانی، باغ های میوه و دره های سرسبز و پرآب می باشد . این ناحیه اقامتگاههای موقت و رستوران هایی برای استراحت و تفریح گردشگران دارد.
طبیعت چون افسونگری است كه آدمی را محو تماشای زیبایی های خود می كند، در آغوش می گیرد و آرامش را به وجود او هدیه می كند. زمانی كه خسته از روزمرگی های زندگی شهری می شویم و دود ماشین های آهنی وارد ریه هایمان می شود به روستاهای خوش آب و هوای اطراف پناه می بریم تا برای یك روز هم شده هوای تازه همراه با عطر دل نشین طبیعت را تنفس كنیم. در اطراف مشهد روستاهای بسیاری وجود دارد كه با طبیعت زیبای خود آدمی را در آغوش می كشد و روستای جاغرق درست همانند نامش میهمانان خود را در زیبایی های طبیعتش غرق می كند. با اراول از تماشای طبیعت بی نظیر این روستا لذت ببرید.

وجه تسمیه جاغرق

جاغرق از تركیب دو كلمه جا به معنی مكان و غرق به معنی زیر آب بودن می باشد.كه در گذشته به دلیل آب فراوان در محل روستا به این معنی معروف شده است.بعضی از اهالی روستا معتقدند كه جام آب یكی از سلاطین در محل چشمه آبی در این مكان در آب غوطه ور شده است.در لغت نامه دهخدا نام این روستا به صورت “جاغرگ” یا “جغرگ” آورده شده كه خود اهالی نیز به آن جغرگ می گویند.

 

جاغرق-3OtCbqXrAM

جاغرق-R9cyNyb1Ci

آب و هوا و بافت روستا

جاغرق یك روستای چهارفصل است كه زمستان های سرد و تابستان های خنك دارد.آب و هوای معتدل و كوهستانی این روستا بسیار دل انگیز است. وجود آب فراوان در این روستا باعث شده كه باغ های سرسبز و مناظر بسیار زیبایی داشته باشد. اگر به روستای جاغرق سفر كنید.از دیدن كوچه باغ هایی كه آب در آنها جاریست شگفت زده خواهید شد. پیاده روی در مسیر این روستا بسیار لذت بخش است.چرا كه دیوارهای سنگچین باغ ها و رودخانه در دو طرف مسیر پیاده روی شما قرار دارند.
و عبور از میان آب و سنگ و درخت به كسانی كه در این مسیر پیاده روی می كنند شادی و نشاط می بخشد.البته از آنجاییكه در این مسیر همواره آب جریان دارد باید از كفش مناسب پیاده روی یا كفش كوهنوردی استفاده نمایید.
در سالهای اخیر تعداد زیادی ساختمان های مسكونی در این روستا توسط شهرنشینان مشهدی ساخته شده كه ایام تعطیل هفته را در خانه های خود در این روستا سپری می كنند. افزایش این ساختمان های مسكونی به تدریج سبب تغییر چهره سنتی این روستای سرسبز شده است اما هرچقدر پیش برویم پوشش گیاهی غنی تر و تعداد این ساختمان ها كمتر می شود.

مسیر دسترسی به روستا

این روستا در فاصله ۲۱ كیلومتری مشهد واقع شده است اگر با ماشین شخصی به این روستا می روید.باید از سمت بولوار وكیل آباد به طرف دو راهی طرقبه-شاندیز حركت كنید و ادامه مسیر را در جاده طرقبه ادامه دهید.تا به جاغرق برسید.از انتهای پایانه وكیل آباد به سمت جاغرق بروید و در ایستگاه پایانی كه روبروی مسجد روستا قرار گرفته از اتوبوس پیاده شوید.

استراحتگاه ها

در این روستا رستوران ها و كافه های سنتی زیادی وجود دارد كه می توانیداز آلاچیق های زیادی كه در آنها وجود دارد استفاده نمایید. باغ های این روستا شخصی هستند و در صورت حضور مالك باید از او اجازه بگیرید البته در مقابل ورودی این باغ ها نوشته “این باغ شخصی است”به چشم می خورد كه مانع ورود افراد به آن ها می شود. البته مكان های زیادی وجود دارد كه می توانیدبا انداختن یك زیرانداز در آنجا استراحت كنید. امكان كمپینگ در این روستا وجود نداردمگر اینكه با هماهنگی مالك باغ ها و املاك صورت گیرد. اگر قصد اقامت طولانی تری در این روستا دارید می توانید از منازلی كه دراین روستا اجاره داده می شود استفاده نمایید.

مردم روستا

این روستا دارای جمعیتی حدود ۲۵۰۰ نفر است. با توجه به وفور زمین های كشاوزی اهالی روستا عمدتابه كار باغداری مشغولند. البته به دلیل توریستی بودن و وجود تفرجگاه های زیبا در این منطقه اغلب مردم در كنار كار و زمین های كشاورزی و باغداری خود به مشاغل آزاد نیز روی آورده اند. عمده ترین محصولات باغی این منطقه گیلاس، سیب و توت می باشد.

آثار تاریخی

آثار تاریخی روستا عبارتند از:

عمارتی در هوادره كه محل استقرار و استراحتگاه سفیر انگلستان در مشهد بوده است.
رباط های شاه عباسی
درخت چنار كه قدمت آن به بیش از هفتصد سال می رسد.
در ضلع شرقی روستای جاغرق در نوك كوه (قنبركوه) غار كوچك و مسقفی وجود دارد. طبق روایتی در این محل یكی از غلامان حضرت علی (ع) دفن شده است.
گورستان واقع در روستا در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است. تاریخ سنگ قبرهای موجود نشان از قدمت این روستا دارد.
كتیبه موجود در روستا نشان دهنده قدمت تاریخی می باشد.
آسیاب آبی در محوطه اصلی جاغرق قرار دارد كه در حال حاضر سنگ رویی و اتاق آبریز آن پابرجاست.

امكاناتی كه برای گردشگران وجود دارد

با توجه به اینكه طی سالهای اخیر رفت و آمد گردشگران به این روستا زیاد شده است این روستا از لحاظ امكانات تفریحی دارای شرایط مناسبی است. در این روستا تلفن همراه شما آنتن دارد پس در این مورد نگران نباشید. سرویس بهداشتی نیز در كنار مسجد روستا در اختیار گردشگران قرار دارد. در روستای جاغرق تعداد زیادی مغازه وجود دارد و می توانید هر وسیله ای كه نیاز دارید از مغازه های آنجا تهیه نمایید. این روستا دارای امكانات آب، برق، تلفن و گاز لوله كشی می باشد. این روستا دارای مركز بهداشت نیز می باشد. همچنین از لحاظ پارك ماشین نیز برای گردشگران مشكلی وجود نخواهد داشت.

مسئولانه به این روستا سفر كنید

برای ورود به باغ های شخصی این روستا حتما از صاحبان آنها اجازه بگیرید و از شكستن شاخ و برگ درختان خودداری نمایید. سعی كنید زباله هایتان را در كیسه ای جمع اوری كنید و با خود به شهر برگردانید تا طبیعت این روستا آلوده نشود. مغازه ها و رستوران های محلی زیادی در جاغرق وجود دارد سعی كنید از رستوران ها و مغازه های محلی خرید نمایید تا از این طریق به اقتصاد محلی آنها كمكی كرده باشید.

 

جاغرق-9CKNlDpXBS

جاغرق-zk6bwC16gd

جاغرق-Dxdjeh0vUf