ریپورتاژ آگهی
مصلی طرق

مصلی طرق

كاربری آن برگزاری نماز در اعیاد متبركه بوده است.
  • 1400/12/07
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : مشهد
  • دسته : مناطق توریستی ایران
آدرس : مصلی طرق كه اكنون به ایوان طرق شهرت دارد در سال ۸۳۷ هجری قمری در فاصله یك فرسخی جنوب شرق مشهد ساخته شده است
تلفن : 66059000-021

مصلی طرق كه اكنون به ایوان طرق شهرت دارد در سال ۸۳۷ هجری قمری در فاصله یك فرسخی جنوب شرق مشهد ساخته شده است و كاربری آن برگزاری نماز در اعیاد متبركه بوده است. این بنا كه در دوره تیموری كاربری مذهبی داشته است و بعنوان مصلی مورد استفاده قرار می گرفته است در حال حاضر در حاشیه غربی روستای طرق قرار گرفته است. این بنا از آجر ساخته شده است و مشتمل بر یك ایوان بلند و دو طاق نما در طرفین ایوان و یك فضای چهار طاقی یا چهار ایوانی در انتهای ایوان می باشد. در گذشته این بنا علاوه بر كاربری مذهبی بعنوان یك سازه معماری زیبا هم گویا مطرح بوده است. در مجموع مشخص است بنای با شكوه و زیبایی بوده است. با توجه به شواهد باستان شناسی كه به دنبال پیگردی هایی در مجاورت این بنا مشاهده شده است تقریبا مشخص شده است كه مصلی طرق بر روی خرابه های یك بنای آجری دیگر استقرار دارد كه ماهیت سازه های آن معماری مشخص نیست ولی مسلما كاوش های باستان شناسی یا پیگردی ها در آینده آگاهی های بیشتری از آن بنای مدفون در زیر مصلی طرق را روشن خواهد كرد.
این محل درسفرهای كاروانی قدیم ، منزل و مكان توقف موقت به شمار می آمد و به همین دلیل چندین كاروانسرا و رباط به وسیله صفویان در آن ایجاد شده بود كه در سفرنامه ها به آن ها اشاره شده است . این مصلی شامل یك تالار كه بر روی آن گنبدی قرار داشته و یك ایوان مرتفع و محراب بوده است.
درنزدیكی طرق ، تپه ای به نام نادری با حدود ۳۵۰ متر ارتفاع وجود دارد كه بقایای سفال ، كوزه شكسته و خشت های خام در آن دیده شده است و حكایت از قدمت این منطقه تاریخی دارد.

 

مصلی طرق-kSyBTvOzhM

مصلی طرق-eR2IDo0gGl

مصلی طرق-fzjMAVqM03

مصلی طرق-s7kYujIdoW

مصلی طرق-2cDnonwqeB

مصلی طرق-sPqMrqVTlI