ریپورتاژ آگهی
غار بیمار آب

غار بیمار آب

غار بیمارآب در بلندی قرار گرفته و آب فراوانی در كف آن جریان دارد. ساكنین محلی چون از آب غار بیمارآب جهت معالجة حیوانات اهلی استفاده می‌كنند
  • 1400/12/03
  • استان : خراسان رضوي
  • شهر : مشهد
  • دسته : غارهای ایران
آدرس : این غار در ۶ كیلومتری دهكدة «كوشك آباد»، از توابع مشهد، واقع شده است.
تلفن : 66059000-021

این غار در ۶ كیلومتری دهكدة «كوشك آباد»، از توابع مشهد، واقع شده است. غار بیمارآب در بلندی قرار گرفته و آب فراوانی در كف آن جریان دارد. ساكنین محلی چون از آب غار بیمارآب جهت معالجة حیوانات اهلی استفاده می‌كنند، به احتمال زیاد این نام را بر آن نهاده‌اند. در ابتدای این غار یك چاه عمودی ۱۵ متری وجود دارد كه در انتهای آن آبهای چكیده از سقف غار جمع شده و تشكیل یك حوضچه نسبتا عمیق را داده است . اهالی بومی منطقه معتقدند كه این آب برای درمان برخی از بیماریهای انسانی و دامی مفید است و به همین دلیل به آن “بیمار آب” گویند . محلی ها هرچند وقت یكبار به دهانه غار می آیند و از بالای چاه سطلی را با طناب پلاستیكی به پایین می اندازند و مقداری آب بالا می كشند و این آب را بدون اینكه بر زمین بگذارند مستقیما به محل نگهداری گوسفندانشان می برند . آنها معتقدند كه اگر ظرف حاوی آب بر روی زمین گذاشته شود ، خاصیت درمانی آب از بین می رود ! این آب را داخل آبشخور گوسفندانی كه مریضی زردی دارند ریخته و یا بر روی پوستشان می پاشند تا شفا پیدا كنند .

دهانه ورودی غار بصورت یك دهلیز به طول ۳ متر است كه در انتهای آن یك چاه عمودی به عمق ۱۵ متر وجود دارد . وجود همین چاه باعث شده كه تنها گروه های كوهنوردی و غارنوردان حرفه ای وارد غار شوند و بدلیل دور بودن غار از دسترس كوهپیمایان و افراد عادی ، بافت داخلی دست نخورده و سالم باقی مانده است . انتهای چاه یك دالان باریك به طول ۵ متر و به شكل V است كه عرض آن در پایین حدود ۱ متر است و به طرف سقف غار عرض آن افزایش می یابد . كف دالان را آب فرا گرفته است.

پس از طی دالان، به یك تالار به طول ۴ و عرض ۳ متر كه سقف بسیار بلندی دارد و كف آن را نیز آب فرا گرفته است و حوضچه نسبتا عمیقی را بوجود آورده است خواهید رسید. دیواره غار در سمت راست حوضچه دارای گیره های نسبتا مناسبی است كه علیرغم شیب منفی آن می توان با كمی دقت از كنار حوضچه بصورت تراورس عبور كرد . در كف حوضچه یك استلاگمیت بزرگ وجود دارد كه تا نزدیكی سطح آب بالا آمده است. دیواره های اطراف حوضچه پوشیده از استلاكتیت های گل كلمی بسیار زیبایی است.

در تالار دوم این تالار حدود ۱۰ متر طول و ۵ متر عرض دارد . كف غار را خاك نرم و نمناكی پوشانده است . بر روی سقف بلند غار تعداد زیادی خفاش دیده می شود . در انتهای تالار كه سقف غار كوتاه شده است ، یك ستون بسیار زیبا و صاف و صیقلی به ارتفاع ۲ متر و قطر ۲۰ سانتیمتر وجود دارد. برای رسیدن به تالار سوم و انتهای غار باید از دیواره سمت راست تالار دوم حدود ۵ متر صعود كرد. دیواره دارای بافت گل كلمی نرمی است كه براحتی خورد می گردد و امكان نصب هیچگونه میانی نیز بر روی آن وجود ندارد .

 

غار بیمار آب-DT3dSoLJkgغار بیمار آب-WaOP7bMUvw

غار بیمار آب-Jnbq3xj0aL

غار بیمار آب-ThthfIc8pU

غار بیمار آب-O7ZZqu4JOq